Data publikacji:

Taśma z włókna szklanego: jak używać?

Zastosowania włókien szklanych są obecnie tak wszechstronne, że trudno byłoby wymienić je wszystkie. Nic dziwnego, ponieważ jest to materiał dosyć tani w produkcji, lekki, odporny na korozję i inne czynniki niszczące. Sprawia to, że jest bardzo chętnie stosowany w budownictwie, przemyśle, remontach czy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Jednym z niepozornych, a wyjątkowo potrzebnych akcesoriów wykonanych z włókna szklanego jest taśma. Dowiedz się, jak używać taśmy z włókna szklanego.
taśma z włókna szklanego

Taśma z włókna szklanego – do czego służy?

Jak wygląda taśma z włókien szklanych? Taśma wzmacniająca z włókna szklanego nierzadko wygląda prawie jak standardowa taśma klejąca, której używamy do pakowania paczek do wysyłki. Jest dostępna w wygodnej formie rolki, występuje w kolorze białym i jest bardzo łatwa w stosowaniu. Wykorzystuje się ją najczęściej podczas remontów, jednak inne zastosowania również są możliwe. Produkt może wykazywać właściwości samoprzylepne – wówczas jest wygodniejszy w stosowaniu. Wersje taśmy bez strony klejącej musimy mocować do powierzchni samodzielnie.

Taśma z włókna szklanego – jak używać?

Taśma z włókna szklanego – jak jej używać? Można wykorzystać ją podczas maskowania pęknięć w ścianach lub łączenia ze sobą płyt kartonowo-gipsowych. Taśma wzmacniająca z włókna szklanego może zostać umieszczona w tynku przed malowaniem, służyć wyrównaniu i wygładzeniu ściany, wzmocnieniu jej, zapobieganiu pęknięciom czy ograniczeniu przewodzenia fali elektromagnetycznych. Często z jej pomocą wykonuje się zbrojenie ścian, a nawet podłogi czy sufitu.

Do czego służy taśma flizelinowa z włókna szklanego?

Taśma flizelinowa z włókna szklanego, jak już wspomnieliśmy, służy w szczególności do maskowania mikropęknięć czy rys w ścianach, a także do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. Taśma bardzo dobrze radzi sobie z przyleganiem do gładkich i chropowatych powierzchni, co sprawia, że jest dużo bardziej uniwersalna. Jej dodatkową zaletą jest możliwość stosowania w pomieszczeniach, w których panuje stosunkowo wysoki poziom wilgoci, np. w łazienkach, garażach czy kuchniach.

Taśma bez problemów dopasowuje się do kształtu podłoża, na które jest aplikowana, ze względu na wysoki poziom elastyczności. W trakcie użytkowania pozostaje na swoim miejscu i nie przesuwa się. Taśma flizelinowa z włókna szklanego może mieć różną długość i szerokość, cenę oraz wagę. Jest istotnym akcesorium przydatnym na każdej budowie oraz podczas remontu.

Jak stosować taśmę flizelinową z włókna szklanego?

W przypadku chęci zamaskowania rys lub pęknięć w ścianie za pomocą taśmy flizelinowej z włókna szklanego konieczne będzie poszerzenie pęknięcia, a następnie nałożenie na nie gruntu. Szparę wypełniamy z pomocą zaprawy gipsowej, na którą nakładamy taśmę z flizeliny. Teraz będzie trzeba ponownie nałożyć zaprawę, odczekać i zebrać jej nadmiar. Na drugi dzień usuwamy wszelkie nierówności i nakładamy szpachlę wykańczającą. Konieczne będzie też wypolerowanie oraz pomalowanie ściany.
Również jeśli chcemy łączyć ze sobą płyty kartonowo-gipsowe potrzebna będzie taśma z włókna szklanego. Zastosowanie jej w ten sposób jest bardzo proste. Na wyrównaną i oczyszczoną powierzchnię płyty nakładamy gips przeznaczony do spoinowania, a następnie przykładamy wycięty kawałek taśmy z włókna szklanego, który odpowiada długości spoiny. Teraz nakładamy kolejną porcję gipsu, a po jego wyschnięciu masę wykańczającą. Dobę później można wygładzić połączenie za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego.

Dlaczego staranne spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych jest ważne?

Płyty kartonowo-gipsowe są popularnym rozwiązaniem w renowacji mieszkań, głównie ze względu na to, że są szybkie i wygodne w stosowaniu. Odpowiednio połączone i zeszlifowane na koniec dają efekt idealnie gładkich ścian. Jest to na tyle prosty proces, że nie ma potrzeby wynajmowania do tej czynności fachowca. Całość spoinowania można przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak połączenia zostaną wykonane niepoprawnie lub niestarannie, należy liczyć się z tym, że niedługo po zakończonych pracach ściany zaczną pękać. W związku z tym konieczna będzie ich naprawa i ponowne malowanie. Zbrojenie pomiędzy płytami wykonuje się za pomocą taśmy z włókna szklanego lub papierowej.
Co wybrać – taśmę z włókna szklanego czy papierową? Chociaż teoretycznie uznaje się, że taśma papierowa jest bardziej wytrzymała, w łączeniu płyt kartonowo-gipsowych często może się marszczyć i nastręczać trudności podczas aplikacji. Praca z nią jest również dużo bardziej czasochłonna, przez co obecnie częściej sięga się po taśmę wykonaną z włókna szklanego. Alternatywą dla obu omówionych rozwiązań są masy polimerowe, które umożliwiają spoinowanie bez wykorzystania taśm. Są wzbogacone dodatkowymi włóknami, których zadaniem jest wzmocnienie połączenia oraz zwiększenie przyczepności materiału do płyty.

Samoprzylepna taśma z włókna szklanego – różnice w stosowaniu

Obecnie coraz popularniejsze stają się samoprzylepne taśmy z włókna szklanego. Wówczas przeważnie taśma ma postać siatki, którą nakleja się bezpośrednio na płytę, bez uprzedniego zastosowania gipsu. Po oddzieleniu odpowiedniej ilości taśmy, która ma dokładnie długość spoiny, przykleja się ją do płyty, a dopiero później nakłada warstwę gipsu w taki sposób, by w całości przykryć siatkę. W przypadku taśm samoprzylepnych istotne jest to, by klej, który został nałożony na taśmę przez producenta, był dobrej jakości. W innej sytuacji taśma będzie odklejać się od materiału podczas szpachlowania.
Zdjęcie: Pressmaster/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!