Data publikacji:

Jaki telefon z klapką dla seniora?

Wielu seniorów doskonale radzi sobie z klasycznymi smartfonami, a nowinki technologiczne nie sprawiają im żadnego kłopotu. Jeśli jednak bliska ci osoba nie chce lub nie może nauczyć się obsługi nowoczesnego telefonu, nie ma sensu jej do tego przekonywać. Lepszym wyborem będzie telefon dla seniora z klapką, o ograniczonych funkcjach. Jaki telefon dla starszej osoby kupić?
telefon z klapką dla seniora

Najlepsze telefony dla seniora z klapką

Nie wszystkie starsze osoby chcą kupić smartfon dla seniora. Zastanawiasz się, jaki telefon dla seniora wybrać? Mamy dzisiaj dla ciebie propozycje dobrych i prostych telefonów dla seniora z klapką.

Dlaczego warto kupić telefon dla seniora z klapką?

W dobie coraz większych i lepszych smartfonów mogłoby się wydawać, że tradycyjne telefony odeszły w zapomnienie. Serwisy technologiczne skupiają się głównie na nowinkach, rosnących możliwościach współczesnych smartfonów oraz popularnych serwisach oraz aplikacjach. Na topie są flagowce wiodących firm, a niedaleką przyszłością wydają się smartfony składane.
Tymczasem proste telefony z klapką dla seniora wciąż mają się dobrze. Oprócz bardzo tanich, topornych i zawodnych modeli, na rynku pojawiają się także dobre telefony dla seniora, o przemyślanej budowie. Jednym z bardziej słynnych wydarzeń był powrót kultowej Nokii 3310 w unowocześnionej odsłonie.
Zaletą telefonów dla seniora z klapką jest odporność na uderzenia. Główny ekran ukryty jest w środku, więc nie jest tak bardzo narażony na stłuczenie i zarysowanie jak w zwykłych telefonach czy smartfonach. Dodatkowo dwuczęściowa budowa sprawia, że można zastosować większą klawiaturę, baterię czy ekran, a po złożeniu telefon zachowuje niewielkie wymiary.
Na uwagę zasługuje również obsługa telefonu z klapką. Aby odebrać lub odrzucić rozmowę, wystarczy otworzyć lub zamknąć klapkę. To intuicyjne i dla starszych osób znacznie łatwiejsze niż przesuwanie ikony palcem, wyszukiwanie odpowiedniego przycisku lub wpisywanie kodu.

Jakie funkcje powinien mieć dobry telefon dla seniora z klapką?

Dla większości seniorów priorytetem jest możliwość wykonywania połączeń oraz odczytywanie wiadomości tekstowych. Kluczowy jest więc czytelny interfejs graficzny dostosowany dla osób o słabszym wzroku. Równie ważna jest intuicyjna obsługa menu. Każda kategoria powinna być oznaczona dużą i jednoznaczną ikoną, a klawiatura służąca do obsługi telefonu nie może przytłaczać skomplikowaniem.
Nie oznacza to jednak, że współczesne telefony z klapką nie mają bardziej rozbudowanych funkcji. Większość z nich umożliwia zrobienie zadowalającego zdjęcia, przeglądanie Internetu lub skorzystanie z podstawowych narzędzi, m.in. latarki, notatnika, radia, kalkulatora czy budzika. Niektóre z nich, np. radio FM lub latarkę, można włączyć za pomocą dedykowanego przycisku, bez wchodzenia do menu głównego.
W przypadku osób schorowanych lub mieszkających samotnie niezwykle ważny jest przycisk SOS, który służy do szybkiego połączenia się z przypisanym numerem lub wysłania wiadomości z prośbą o pomoc. Do niektórych telefonów dla seniorów dołączone są specjalne opaski z takim przyciskiem, dzięki czemu w awaryjnej sytuacji nie trzeba nawet sięgać po telefon. Dużą wygodę użytkowania telefonu dla seniora zapewnią stacje dokujące. Nie tylko naładują telefon, ale i zapobiegną jego zagubieniu.

Popularne modele telefonów z klapką dla seniora

Samsung C3520

Telefon marki Samsung z klapką, posiadający elegancką obudowę w kolorze srebrnym. Urządzenie jest bardzo smukłe i wyposażone jest w duży wyświetlacz idealny dla starszej osoby. Właściciel może skorzystać z odtwarzacza MP3 i radia FM, którego może słuchać także pomocy słuchawek. Sprzęt pozwala korzystać z e-maila i serwisów społecznościowych, takich jak Facebook.

Nokia 2660 4G

Klasyczny telefon z klapką odznaczający się długą żywotności baterii oraz prostym w użyciu interfejsowi użytkownika. Sterowanie głośnością pracy i współpraca z aparatami słuchowymi pomogą seniorowi w prowadzeniu rozmów. Interesującym dodatkiem jest też przycisk alarmowy, po którego naciśnięciu aparat automatycznie kontaktuje się z zapisanym numerem.

Alcatel 30.82 4G

Prosty w obsłudze telefon z klapką, który waży zaledwie nieco ponad 100 gramów. Model wyposażony jest w ekran 2,5 cala oraz kamerę fotograficzną. Urządzenie pozwala na nieprzerwaną rozmowę do 14 godzin, w zestawie znajduje się podstawka ładująca, ułatwiająca seniorowi uzupełnianie baterii. Klawiatura posiada duże i wyraźne oznaczenia cyfr.

Emporia One V200

Funkcjonalny telefon z klapką dla seniora. Urządzenie wyposażone jest w jasny ekran, podświetlane klawisze, radio i latarkę. Atutem modelu są trzy osobne przyciski szybkiego wybierania numeru telefoniczne, pozwalającego błyskawicznie połączyć się seniorowi z bliska osobą. Sprzęt jest przystosowany także do używania przez osoby niedosłyszące.

Panasonic KX-TU446EX

Telefon z klapką zaprojektowany z myślą o osobach starszych. Bez problemu współpracuje z aparatami słuchowymi, posiada funkcje alarmowe i szybkiego wybierania. Maksymalny czas działania w trybie gotowości wynosi aż 600 godzin. Kolorowy ekran ma przekątną 2,4 cala.

MAXCOM Comfort MM824

Elegancki telefon z klapką, który jest kompatybilny z aparatami słuchowymi. Urządzenie posiada ekran po przekątnej 2,4 cala, dwa przyciski szybkiego wybierania numeru oraz klawisz SOS. Ładowanie odbywa się dzięki dołączonej podstawce. Producent zamontował w modelu również czytnik kart pamięci.

Nokia 6131

Wąski i lekki telefon z klapką, wyposażony w kolorowy wyświetlacz oraz aparat o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Wewnątrz producent zamontował radio FM oraz odtwarzacz MP3. O godzinie, dacie oraz nadchodzących połączeniach informuje niewielki ekran umieszczony na obudowie, który jest aktywny po zamknięciu klapki. Maksymalny czas pracy w trybie czuwania wynosi 240 godzin.

Hammer Bow

Telefon z klapką dla aktywnego seniora, który lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, majsterkować w ogrodzie, albo pracować na działce. Obudowa urządzenia jest całkowicie odporna na zachlapania, błoto i pył, chroni też urządzenie przed wstrząsami i silnymi uderzeniami, zapewniając przy tym bardzo mocny chwyt, dzięki fakturowanej powierzchni. Sprzęt ma ekran 2,4 cala, stację ładującą, radio, latarkę oraz obsługuje dwie karty SIM. Czas pracy w trybie czuwania do 525 godzin.

Kruger & Matz Simple 930

Telefon z klapka przeznaczony dla seniora. Odznacza się prostą i intuicyjną obsługą, dużymi podświetlanymi klawiszami oraz wyraźnym ekranem o przekątnej 2,4 cala. Na klawiaturze znajdziemy też trzy przyciski szybkiego wybierania numeru. Z tyłu obudowy zamontowany został też aparat fotograficzny 0,3 megapiksela.

Telefon z klapką – tylko dla starszych osób?

Choć klasyczne telefony adresowane są obecnie głównie do osób starszych, paradoksalnie chętnie sięgają po nie również osoby młode. Z zalet prostych i wytrzymałych telefonów korzystają m.in. podróżnicy, osoby pracujące w trudnych warunkach, osoby uprawiające sporty ekstremalne lub bywalcy festiwali.
Nieskomplikowany telefon jest idealnym zapasem w chwili zaginięcia, uszkodzenia lub kradzieży właściwego telefonu. Choć nie potrafi wykonać doskonałych zdjęć, nie obsługuje serwisów społecznościowych i nie wskaże drogi do hotelu, w awaryjnej sytuacji umożliwi wykonanie telefonu. W niektórych krajach nie przyciągnie też oczu złodziei i nie narazi użytkownika na niebezpieczeństwo.