Data modyfikacji:

Tritan. Co to jest? Czy warto kupić butelkę na wodę z tritanu?

Tritan to tworzywo sztuczne, które uważa się za zdrowszą alternatywę dla plastiku. Nie zawiera szkodliwego bisfenolu A (BPA), ale czy na pewno nie jest szkodliwy dla organizmu? Czy warto zainwestować w butelkę na wodę z tritanu? Sprawdź w artykule!

butelak na wodę z tritanu

Tritan – co to jest?

Tritan to tworzywo sztuczne nowej generacji, które zawojowało rynek. Określa się go często jako plastik bez BPA oraz innych szkodliwych substancji. Uważa się, że jest zdrowszy niż klasyczny plastik, którego niebezpieczne składniki mogą przenikać do napoju czy jedzenia.

Ostatnio jednak pojawiły się głosy, że tritan wcale nie jest tak bezpieczny, jak dotychczas twierdzono. Jak jest naprawdę? Czy warto kupić butelkę na wodę z tritanu? Dowiesz się w artykule.

Na początek warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest BPA. Bisfenol A, bo tak brzmi pełna nazwa tej substancji, to składnik wielu opakowań i butelek plastikowych. Może on przenikać do jedzenia i napojów, które przechowywane są w danym opakowaniu. BPA niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną człowieka, a także rozwój organizmu i procesy metaboliczne.

Tritan to substancja wolna od BPA. Według producenta nie zawiera również ftalanów, siarki, azotu, ołowiu, kadmu, rtęci ani halogenów. Butelka czy bidon z tritanu to produkt mający wiele zalet:

  • jest lekka,
  • jest przezroczysta,
  • jest bardzo wytrzymała,
  • jest bezwonna i bezsmakowa,
  • jest odporna na promieniowanie UV,
  • nie wchłania zapachów,
  • ma dużą wytrzymałość cieplną,
  • nie wchodzi w reakcje z jedzeniem i piciem,
  • ładnie wygląda.

Tritan – szkodliwy czy nie?

Czy tritan jest bezpieczny? W ostatnim czasie na ten temat pojawiło się wiele sprzecznych opinii. Tritan został poddany szczegółowym badaniom i dopuszczony do użytku w kontakcie z żywnością. Jego bezpieczeństwo potwierdziło wiele instytucji naukowych.

Nowe badania pokazują jednak, że tritan może nie być aż tak bezpiecznym tworzywem, jak dotąd uważano. Również może wpływać na gospodarkę hormonalną człowieka, a także na rozwój mózgu.

Jak widać, opinie i wyniki badań na temat szkodliwości tritanu bywają sprzeczne. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy tritan jest bezpieczny. Jest on stosunkowo nowym tworzywem, a więc długofalowe skutki jego stosowania będzie można określić dopiero za kilka lat. Każdy samodzielnie musi podjąć decyzję, czy chce zainwestować w butelkę czy bidon na wodę z tritanu.

Tritan czy szkło – co lepsze?

Zastanawiasz się, jaką butelkę na wodę lepiej wybrać – ze szkła czy z tritanu? Każde z tych tworzyw ma zarówno plusy, jak i minusy. Butelka z tritanu jest lekka, wytrzymała, odporna na zniszczenia i promieniowanie. Nie można jednak powiedzieć na pewno, czy tritan jest tworzywem w 100% bezpiecznym.

Butelka ze szkła natomiast z pewnością nie jest szkodliwa dla zdrowia, wygląda elegancko i oldschoolowo. Jest jednak dość ciężka i łatwo może się rozbić.

Butelka na wodę z tritanu – czy warto?

Czy warto zainwestować w butelkę z tritanu? Z pewnością jest to znacznie lepsza opcja niż kupowanie jednorazowych butelek z wodą mineralną. Butelki PET zdecydowanie są szkodliwe dla zdrowia. Nie wolno ich myć i ponownie używać, a w pod wpływem wysokich temperatur mogą wydzielać do wody szkodliwe substancje.

Ponadto butelki z tritanu są ekologiczne. To butelki wielorazowe, które posłużą przez lata. Dzięki temu, że tritan jest odporny na działanie wysokich temperatur, bidony z niego wykonane można wyparzać i myć w zmywarce. Zdecyduj, która z butelek wielorazowych najbardziej do ciebie przemawia – szklana, aluminiowa czy wykonana z tritanu. Z pewnością warto mieć jedną z nich!

Autorka: Olga Wacholc