Data publikacji:

Ubuntu: co to jest i jakie są wymagania?

Osoby choć trochę zainteresowane tematem komputerów oraz oprogramowania na pewno przynajmniej raz zetknęły się przelotnie z egzotycznie brzmiącą nazwą Ubuntu. W zależności od kontekstu, w jakim się to stało, może ona pozostawać do tej pory owiana tajemnicą. Do pogłębienia tematu niekoniecznie zachęceni muszą być też ci, którzy wiedzą, że jest to określenie jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu operacyjnego Linux. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego oprogramowania.
Ubuntu: co to jest i jakie są wymagania?
Dla przeciętnego użytkownika Windowsa system Linux to legenda, której nigdy nie mieli okazji użyć, a nawet zobaczyć na własne oczy. Linux ma niezwykle długą i bogatą historię, która sięga już trzydziestu lat. W przeciwieństwie do popularnych okienek Microsoftu, nie jest on rozwijany przez jedną prywatną firmę lub grupę programistów. Kod źródło Linuksa jest otwarty dla wszystkich podmiotów i grup, które dzięki temu mogą tworzyć swoje własne permutacje i wersje systemu. Obecnie istnieją ich setki, a każda odznacza się innym poziomem wsparcia deweloperów oraz posiadanymi możliwościami i przeznaczeniem. Znajdziemy wśród nich systemy przeznaczone dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Przeczytaj także: Windows 11. Czy warto?

Ubuntu – co to?

Ubuntu jest jedną z najstarszych wciąż wspieranych dystrybucji Linuksa, która zadebiutowała w 2004 roku. System dostępny jest w kilku podstawowych wersjach i licznych wariantach, przeznaczonych dla komputerów osobistych, serwerów, inteligentnych urządzeń i sprzętu mobilnego, a także robotów przeznaczonych do najróżniejszych zadań. Nazwa systemu wzięła się o przymiotnika pochodzącego z języka zuluskiego, który opisuje ogólnie najlepsze przymioty człowieka, takie jak empatia i szacunek wobec innych.
Rozwijaniem Ubuntu zajmuje się brytyjska firma Canonical. Ubuntu powstało na bazie innej dystrybucji Linuksa o nazwie Debian, która była ceniona przez użytkowników, ale oznaczała się trudnym procesem instalacji. Nowy system miał być przyjaźniejszą dla odbiorców alternatywą. Dzięki regularnym aktualizacjom oraz mocnemu wsparciu, a także stosowaniu jedynie oprogramowania typu Open-source, Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją Linuksa na świecie.
Zalety Ubuntu:
  • Podobnie jak inne dystrybucje Linuksa, system odznacza się wysokim bezpieczeństwem danych oraz niskim zagrożeniem ze strony wirusów, złośliwego oprogramowania i programów szpiegujących;
  • Ubuntu automatycznie wykrywa i konfiguruje nowe urządzenia podłączane do komputera (co nie jest normą w Linuksie);
  • Przyjazny interfejs i względnie łatwa konfiguracja, nawet dla kompletnie niezaznajomionych z Linuksem jako takim;
  • Duża ilość kompatybilnego oprogramowania i aplikacji;
  • Dystrybucja jest całkowicie darmowa.

Wymagania Ubuntu

Ubuntu ma bardzo niskie wymagania systemowe, zwłaszcza w porównaniu do klasycznego Windowsa. Oznacza to, że system zainstalujemy na dowolnym współczesnym komputerze stacjonarnym i laptopie. System ma nawet odchudzone wersje, które przeznaczone są dla urządzeń mobilnych o małej mocy obliczeniowej i ilości wewnętrznej pamięci.
Zalecane wymagania systemowe dla podstawowej wersji Ubuntu to:
  • Jakikolwiek dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 2 GHz;
  • 4 GB pamięci RAM;
  • 25 GB wolnego miejsca na dysku twardym lub SSD (absolutne minimum to 8,6 GB);
  • Napęd optyczny lub wejście USB, pozwalające skopiować pliki instalacyjne (płyta DVD, pendrive, dysk zewnętrzny);
  • Opcjonalnie dostęp do internetu.
Zdjęcie: Envato Elements