Data modyfikacji:

Jak kłaść gont? Układanie gontu krok po kroku

Gont bitumiczny jest bardzo popularnym materiałem, używanym najczęściej do krycia altan, domków letniskowych, garaży czy budynków gospodarczych. Układanie gontu jest bardzo proste, a prawidłowo wykonane pokrycie stanowi ozdobę każdego budynku. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele wielu producentów, które różnią się od siebie kształtem, kolorem oraz właściwościami. Niniejszy tekst stanowi instrukcję układania gontu oraz podpowiada na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tej czynności. Zobacz, jak kłaść gont.

układanie gontu

Jak kłaść gont? Podłoże pod gont bitumiczny

Do montażu gontu bitumicznego potrzebne będą podstawowe narzędzia takie, jak: młotek, miarka, ołówek oraz nóż. Należy pamiętać, że w celu uniknięcia powstania nieszczelności odradza się stosowanie zszywek, a gont przybija się przy użyciu gwoździ dekarskich, tzw. papiaków, które powinny być skręcane lub ocynkowane.

Układanie gontu jest możliwe po ówczesnym przygotowaniu odpowiedniego podłoża, które musi być sztywne i wytrzymałe. Polecanym materiałem są deski, wodoodporne płyty wiórowe V-100, płyty OSB, płyty MFP lub sklejka wodoodporna.

Przeczytaj także: Farby na dach. Ranking polecanych farb dachowych

Należy zadbać o to, by powierzchnia poszycia była równa i sucha – zalecana wilgotność nie powinna przekraczać 21%. Należy pamiętać o zaimpregnowaniu desek środkiem grzybobójczym i ognioodpornym. Jaki impregnat do drewna wybrać? Koniecznie zwróć uwagę, czy dany preparat jest zalecany do stosowania na zewnątrz.

Podłoże należy również pokryć papą z zastosowaniem 10 cm zakładu. W zależności od producenta gontu i kąta nachylenia dachu zastosowanie papy jest zalecane na całej powierzchni dachu lub tylko w formie metrowych pasów wzdłuż każdej krawędzi dachu. Dobrą praktyką jest jednak każdorazowe pokrycie papą całego dachu, ponieważ nie jest to drogie rozwiązanie, a pozytywnie wpływa na wulkanizowanie się gontu (przyklejenie do podłoża).

Zaleca się kupowanie gontu z tej samej serii, ponieważ jego wierzchnia warstwa jest pokryta posypka mineralną w odpowiednim kolorze. Różne serie mogą się różnić odcieniami, co spowoduje, że na dachu powstaną nieestetyczne łaty. Dobrą praktyką, nawet w przypadku tej samej serii, jest wymieszanie gontu z kilku paczek, co sprawi, że ewentualne różnice w kolorze będą niewidoczne.

Montaż gontu bitumicznego

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje gontów bitumicznych, a mianowicie te pokryte warstwą kleju oraz te, do montażu których należy użyć dodatkowego kleju, lepiku lub specjalnego cementu do materiałów asfaltowych.

W przypadku tych pierwszych klej najczęściej znajduje się na spodniej stronie, co sprawia, że po jego zamontowaniu sam przykleja się do podłoża. Jest to efektem nagrzewania przez słońce, a proces fachowo nazywa się wulkanizacją gontu.

Jest on tym szybszy i efektywniejszy, im jest cieplej i słoneczniej. W sytuacji, gdy jest chłodno (temperatura nie przekracza 5°C), paski należy podgrzewać przy użyciu ręcznej nagrzewnicy, ponieważ mogą się nie skleić samoistnie.

Tego typu gonty posiadają zabezpieczenie przed sklejaniem w formie folii zabezpieczającej, którą należy usunąć. Spotkać można również gonty, które posiadają klej tylko nałożony miejscowo na wierzchniej stronie. W ich przypadku folię można pozostawić.

Niezależnie od wyżej wymienionego rodzaju gontu bitumicznego, należy go przymocować do podłoża gwoździami papowymi ocynkowanymi 2,8 mm × 30 mm lub w odległości 2 cm nad nacięciami. W sytuacji, gdy kąt nachylenia dachu przekracza 45 stopni, należy zwiększyć ich liczbę. Dodatkowo na górnej części pasa należy przybić cztery gwoździe.

Układanie gontu bitumicznego

Jak układać gont? Krycie gontem należy zacząć od dołu, czyli przykrycia pasa okapowego. Sąsiednie pasy należy układać na styk i mocować do podłoża. Każdy kolejny rząd powinien nachodzić na poprzedni, tak aby przykrywał mocowania. Rzędy należy układać w taki sposób, aby były przesunięte o pół gontu. W celu ułatwienia pracy zaleca się wyznaczenie na połaci dachu pionowych i poziomych linii pomocniczych. W zależności od powierzchni krycia danego gontu na 1m² powierzchni dachu układa się zazwyczaj 6-9 pasów gontu bitumicznego.

Wokół kosza dachowego wykończonego blachą pasy gontu należy kłaść tak, by zachodziły na blachę. Możliwe jest również zastąpienie blachy papą podkładową o szerokości 1 m. Pasy gontów, które zachodzą na kosz, można kłaść na przemian lub odpowiednio przycinać z jednej strony lub obu stron (kosz otwarty). Zgodnie ze sztuką wokół komina należy położyć jedną warstwę papy podkładowej, na którą nakłada się obróbkę blacharską.

Kalenica i grzbiety może zostać wykończona akcesoriami systemowym, które można nabyć razem z pokryciem. Elementy kalenicowe można także wykonać z samego gontu, który należy w tym celu odpowiednio dociąć i wygiąć, dopasowując go do kształtu dachu.

Na co zwracać uwagę przy kryciu gontem?

Układanie gontu bitumicznego nie jest skomplikowane, jednak należy zachować odpowiednią staranność, dzięki której unikniemy nieszczelności, powstałych w wyniku uszkodzenia samego gontu bądź lub podkładowej. Sposób montażu powinien być zgodny z wytycznymi producenta, ponieważ od tego w dużej mierze zależy gwarancja jego trwałości.

Ważny jest również sposób przechowywania gontu, który powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem promieni słonecznych i wilgoci. Gont nie powinien leżeć bezpośrednio na gruncie, a samo podłoże powinno być równe i twarde, co zminimalizuje ryzyko zniekształcenia się pasów.

Jakich błędów unikać przy układaniu gontu? Wracając jeszcze do poszycia dachu, warto pamiętać o odpowiedniej jego grubości, co sprawi, że użyte papiaki nie przejdą na wylot. Byłoby to bardzo nieestetyczne. Należy również wiedzieć, że gont powinien wystawać od 6 mm do 10 mm poza krawędź dachu. Większy wypust może spowodować zerwanie gontu przez wiatr, a mniejszy sprawić, że woda będzie podciekała do drewnianej konstrukcji.

Popularność gontu bitumicznego rośnie z roku na rok ze względu na jego dobre właściwości oraz estetyczny wygląd. Samo układanie gontu jest na tyle proste, że można je wykonać samemu, co pozwala zaoszczędzić oraz daje dużą satysfakcję.

Autor: Grzegorz Woźniak