Data publikacji:

Uszkodzona matryca w telewizorze: jak naprawić?

Uszkodzona matryca w telewizorze to jedna z najczęstszych usterek, jakie pojawiają się w tych urządzeniach. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe objawy uszkodzonej matrycy oraz jak upewnić się, że jest to na pewno ta właśnie usterka. Oprócz tego poruszymy kwestie możliwości w zakresie naprawy urządzenia i jej koszty. Dowiedz się, jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze i ile kosztuje jej naprawa.
Uszkodzona matryca w telewizorze

Uszkodzona matryca w telewizorze – objawy

Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze? Wśród typowych objawów jej usterki można wymienić:
 • pęknięcia i widoczne uszkodzenia mechaniczne;
 • czarną plamę na ekranie, która prawdopodobnie stopniowo będzie poszerzać obszar, który zajmuje;
 • paski pionowe lub poziome, które pojawiają się na ekranie niezależnie od tego, na jakim kanale jest ustawiony telewizor;
 • całkowity brak obrazu w telewizorze pomimo sprawności innych funkcji.
 • Matryca jest najważniejszym elementem telewizora, ponieważ to ona odpowiada nie tylko za jakość, ale też za możliwość wyświetlania obrazu na ekranie. Bez niej oglądanie ulubionych seriali czy filmów byłoby całkowicie niemożliwe.
  Uszkodzenia matrycy często zdarzają się w wyniku uszkodzeń mechanicznych, jak również po upływie jej żywotności. Aktualnie matryca nierzadko odmawia sprawności po 5–10 latach w zależności od marki, częstotliwości pracy oraz rodzaju urządzenia. Wypalenie się pikseli w tańszych modelach często skutkuje całym niesprawnym paskiem na ekranie. Jeżeli doszło do uszkodzenia pętli, naprawa matrycy nie będzie możliwa, a jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana lub zakup nowego telewizora.

  Jak sprawdzić, czy to na pewno uszkodzona matryca?

  Nie zawsze problemy z obrazem w telewizorze to uszkodzona matryca. Czasami zdarza się tak, że usterkę można stosunkowo łatwo naprawić. W pierwszej kolejności w przypadku problemów z migotaniem obrazu lub jego całkowitym brakiem należy sprawdzić, czy wszystkie kable przy telewizorze są odpowiednio podłączone oraz nieuszkodzone.
  Warto wyłączyć i włączyć telewizor oraz dekoder, żeby sprawdzić, czy sytuacja się nie poprawi. Jeżeli na ekranie pojawił się pasek lub wypalił jeden z pikseli, to chociaż matryca nie zgaśnie od razu w całości, trzeba się z tym pogodzić, albo zakupić nowe urządzenie.

  Uszkodzona matryca w telewizorze – naprawa

  Czy da się naprawić pęknięty ekran w telewizorze? Niestety nie, konieczna jest jego wymiana. Często wiąże się z tym również uszkodzenie matrycy. W tym przypadku jej naprawa najczęściej jest jak najbardziej możliwa. Konieczne jest jedynie udanie się do dobrego serwisanta.
  Samodzielne naprawy lub wymiana matrycy w telewizorze najczęściej kończą się w najlepszym wypadku fiaskiem, a w najgorszym – uszkodzeniem zakupionych części lub innych funkcji urządzenia. Chociaż pękniętego ekranu nie da się naprawić, niewielkie rysy czy uszkodzenia można wypolerować. Dobrym pomysłem prewencyjnym jest zabezpieczenie ekranu specjalną folią lub szkłem. W przypadku telefonów jest to powszechne rozwiązanie, zatem czemu nie zrobić tego samego z telewizorem?

  Uszkodzona matryca w telewizorze Sony - koszt naprawy

  Zdarza się, że naprawa się powiedzie – wówczas prawdopodobny scenariusz wygląda tak, że przynosimy sprzęt do serwisanta, ten przeprowadza diagnozę i wycenia swoją usługę. Jeżeli w Twoim przypadku zaszła właśnie taka kolejność działań, zapewne możesz już cieszyć się sprawnym telewizorem, który doskonale spełnia swoje funkcje.
  Koszt drobnych napraw matrycy zazwyczaj nie przekracza około 300 złotych. Problem robi się dopiero w sytuacji, w której usterki nie da się naprawić lub wynika ona z tego, że zwyczajnie matryca straciła już swoje właściwości po wielu latach użytkowania.
  Co zatem, jeżeli konieczna jest wymiana matrycy na nową? Wówczas, chociaż koszt samej usługi często nie jest bardzo wysoki, matryca może kosztować tak dużo, że bardziej opłacalne będzie zamówienie nowego telewizora.
  Koszt matrycy to często co najmniej 1500 złotych, a ponieważ powszechniejsza jest wymiana telewizora zamiast matrycy, coraz częściej do niektórych modeli nie można jej dostać. Jeżeli mimo wszystko podejmujemy decyzję o wymianie matrycy i jest ona dostępna, serwisant przed podjęciem jakichkolwiek napraw z pewnością sprawdzi, czy to problem z matrycą, a nie z innymi elementami telewizora.

  Uszkodzona matryca w telewizorze – gwarancja

  Standardowa gwarancja na telewizory wynosi 2 lata. Często jednak przy zakupie urządzenia możliwe jest wykupienie sobie dodatkowej, przedłużonej gwarancji na 3, 4 i 5 lat. Jeżeli decydujemy się na zakup nieco droższego modelu, a nawet ze średniej półki cenowej, skorzystanie z takiej możliwości może być opłacalne.
  To, czy daną usterkę obejmuje naprawa gwarancyjna, jest zależne przede wszystkim od sytuacji związanej z jej powstaniem. Samoistne uszkodzenie matrycy w telewizorze w czasie trwania opieki gwarancyjnej jest oczywiście przesłanką do ubiegania się o naprawę, a nawet wymianę sprzętu w zależności od okoliczności. Zepsuta matryca w telewizorze to często jednak efekt uszkodzeń mechanicznych lub takich, które są związane z użytkowaniem telewizora niezgodnie z zaleceniami producenta.
  Coraz więcej punktów dystrybucyjnych dostrzega jednak ten problem, ponieważ obecnie można wykupić również gwarancję rozszerzoną, która obejmuje usterki powstałe z winy użytkownika. Wówczas, nawet jeśli dzieci przypadkowo zrzucą telewizor z półki podczas zabawy czy biegania po domu, otrzymamy pieniądze na nowy telewizor, naprawimy swoje urządzenie lub wymienimy je na nowe w zależności od warunków umowy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!