Data modyfikacji:

Najpiękniejsze wartościowe książki dla dzieci

Nie ma wątpliwości, że czytanie wzbogaca osobowość, rozwija wyobraźnię i wspiera młodych ludzi na wielu poziomach. Pytanie brzmi jedynie, jakie wartościowe książki dla dzieci wybierać, żeby wpływały korzystnie na najmłodszych, a jednocześnie przykuwały ich uwagę. Istnieją wyjątkowe tytuły, które każda rodzina powinna mieć w swojej biblioteczce, książki, których nie sposób przeoczyć oraz takie, które poruszają kolejne pokolenia. Wybierając najpiękniejsze książki dla dzieci, masz szansę rozbudzić miłość do literatury, która potrwa przez całe życie.
wartościowe książki dla dzieci

Wartościowe książki dla dzieci, które musisz mieć

Jak wybrać najlepsze książki dla dzieci? Jakie są najbardziej wartościowe książki dla dzieci? Takie, które pokazują piękną stronę świata, budzą ciepłe uczucia i w prosty sposób prezentują, co naprawdę liczy się w życiu. Takich tytułów nie powinno zabraknąć w żadnym domu, w którym rodzice chcą wspierać rozwój dzieci na wielu poziomach, nie tylko wyposażając je w niezbędną wiedzę, ale też pomagając ułożyć świat wartości. Uzupełnij domową biblioteczkę o najpiękniejsze, ponadczasowe książki dla dzieci.

„Co robią uczucia?”

Wyjątkowa pozycja, jedna z najbardziej wartościowych książek dla dzieci ostatnich lat. Pełne ciepła, dające do myślenia i zabawne ilustracje, uzupełnione zwięzłym opisem, w mistrzowski sposób ukazują, czym są poszczególne uczucia. Książka może być przeglądana już przez najmłodsze dzieci, doceniana jest również przez dorosłych. Z pewnością nie jest to zwykła pozycja – zachęca do rozmyślań o tym, jak lepiej rozumieć, rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Inspiruje do ciekawych rozmów między rodzicami i dziećmi.

„Wielka księga superskarbów” i „Wielka księga supermocy”

Jak nauczyć dziecko, co jest w życiu ważne? Wszyscy nosimy w sobie zaskakujące skarby i supermoce, trzeba je tylko odkryć. Dzięki tym wartościowym książkom dla dzieci można przejrzeć się jak w lustrze. Najmłodsi będą mieli szansę rozpoznać, czym wyróżniają się pośród swoich rówieśników i zrozumieć, co stanowi dla nich największą wartość. Żyjemy w świecie, w którym dużą rolę odgrywają przedmioty, te tytuły pokazują coś całkiem innego – liczy się to, kim jesteśmy, a każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju.
„Wielka księga supermocy” pozwala odkryć, że każdy jest dobry w czym innym. Nawet jeśli słabo piszesz wypracowania lub nie lubisz matematyki, z pewnością masz inny talent, który warto pielęgnować. Może umiesz tańczyć, śpiewać lub opowiadać historie? Dzięki świadomości, że każdy z nas jest prawdziwym mistrzem w jakiejś dziedzinie, dziecko poczuje się zachęcone do odszukania i pielęgnowania własnych wyjątkowych supermocy, stanie się pewniejsze siebie i zmotywowane do rozwoju.
Szata graficzna tych dwóch pozycji czyni z nich jedne z najpiękniejszych książek dla dzieci, rozbudzając wyobraźnię i potęgując pozytywne wrażenia z lektury. W połączeniu z wyjątkową treścią, która podoba się dzieciom i dorosłym, ilustracje tworzą idealny duet.

„Miłość”

Kiedy dzieci zachowują się inaczej niż oczekują od nich rodzice, mają czasami wątpliwości, czy wciąż są kochane i akceptowane. Dzięki książce „Miłość” łatwiej będzie im zrozumieć, że uczucie, jakim darzą je najbliższe osoby, jest niezależne od okoliczności i aktualnych emocji. Taka świadomość ułatwia pozostanie sobą. Akceptacja jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można ofiarować dziecku.
„Miłość” to prosta książka, chociaż została napisana przez filozofkę; nawet malutkie dzieci są w stanie zrozumieć jej treść. Tworzą ją proste zdania i charakterystyczne, oszczędne w środkach ilustracje, których autorka korzysta jedynie z kilku barw. Pozycja ta jest jedną z najbardziej wartościowych książek dla młodszych dzieci.

„Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”

Jeśli szukasz ponadczasowych, wartościowych książek dla dzieci, na twojej półce nie powinno zabraknąć „Kubusia Puchatka”. Te urocze opowieści powinien znać każdy, to prawdziwa klasyka. Opowiadają o tym, jak ważna w życiu jest przyjaźń i szacunek dla innych, pokazują też, jak wartościowy jest zwyczajny czas spędzany wspólnie z bliskimi. Książka jest pełna mądrości i przekazuje uniwersalne prawdy, a pochodzące z niej cytaty zna niemal każdy; jednocześnie jest doskonale napisana i bardzo dobrze przyjmowana przez kolejne pokolenia dzieci.

„Dzieci z Bullerbyn”

Szukasz książki dla 10-latki? Wymieniając ponadczasowe, wartościowe książki dla dzieci, nie można pominąć „Dzieci z Bullerbyn” – tytułu, który znajduje się w kanonie lektur szkolnych i łączy pokolenia. Wiele osób wspomina tę perfekcyjnie napisaną książkę z sentymentem jako pierwszą samodzielnie przeczytaną pozycję, która na całe życie zachęciła je do czytania. Chociaż treść wydaje się prosta i zwyczajna, właśnie w tym tkwi cały jej urok.
Dlaczego „Dzieci z Bullerbyn” to jedna z najbardziej wartościowych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały? Pokazuje moc przyjaźni i wartość codzienności, ale też wzajemną miłość i szacunek, jakimi darzą się jej bohaterowie. Współcześnie książka nabiera dodatkowej wartości, ukazując sielskie życie wolne od elektroniki, za to pełne wrażeń, dzięki sile wyobraźni i pomysłowości dzieci.

„Mały Książę”

Przygody Małego Księcia musi poznać któregoś dnia każdy. Wielu rodziców wyposaża biblioteczkę w tę pozycję już na początku czytelniczej drogi malucha, ale docenią ją dopiero trochę starsze dzieci, a także młodzież i dorośli. Chociaż została wydana kilkadziesiąt lat temu, wciąż działa na wyobraźnię i przekonuje do siebie kolejne pokolenia, a pochodzące z niej fragmenty na stałe weszły do języka. W historii Małego Księcia poruszane są niezwykle ważne tematy – miłości i przyjaźni, odpowiedzialności za kogoś oraz dojrzewania. Każda jej strona oferuje ciekawe tematy do rozmów i rozmyślań.
Zdjęcie: Vladdeep/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym