Data modyfikacji:

Jak wybrać wentylator do łazienki?

W źle wentylowanej łazience może unosić się nieprzyjemny zapach, a na ścianach czy ramach okien mogą się pojawiać grzyby i pleśń. W takim pomieszczeniu ponadto wolno schną ręczniki, a na szybach i lustrach skrapla się woda.

Jeśli w twoim mieszkaniu pojawia się taki problem, rozwiązaniem może być montaż wydajnego wentylatora do łazienki. Zobacz, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

wentylator do łazienki
Wentylacja w łazience odpowiada za odprowadzanie zużytego powietrza oraz pary wodnej na zewnątrz. Dzięki temu w pomieszczeniu nie zalega wilgoć, co mogłoby prowadzić do pojawiania się groźnych dla zdrowia i nieestetycznie wyglądających pleśni i grzybów.

Jednak wentylacja łazienki wpływa również na atmosferę w całym mieszkaniu – system wentylacyjny jest tak projektowany, aby świeże powietrze kierowało się do wnętrz przez nawiewniki w oknach we wszystkich pomieszczeniach.

Natomiast ujścia powietrza zużytego znajdują się najczęściej w łazience oraz w kuchni.

Wentylacja może odbywać się na dwa sposoby – naturalnie, czyli wykorzystując grawitacyjny system wymiany powietrza, zgodnie z którym to nagrzane uchodzi ku górze do przewodów wentylacyjnych.

W jego miejsce do wnętrza zasysane jest zimne, świeże powietrze z zewnątrz. Dobrą alternatywą lub systemem wspomagającym wentylację naturalną, jest mechaniczna wymiana powietrza.

Aby było to możliwe, niezbędne jest zamontowanie wentylatora do łazienki, który wymusi efektywniejszą wymianę powietrza.

Jaki wentylator do łazienki? Na co zwrócić uwagę?

  • Wydajność pracy – to najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę, poszukując wentylatora łazienkowego. Wydajność pracy oznacza, ile razy zostanie wymienione powietrze w łazience w ciągu godziny.

    Za wydajny model możemy uznać taki, który wymieni powietrze w pomieszczeniu przynajmniej 6-7 razy w ciągu godziny.

  • Poziom hałasu – głośno pracujący wentylator może skutecznie zepsuć relaks w łazience, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu zamontowany będzie model automatyczny, wyposażony w czujnik wilgoci.

    Wato postawić zatem na model, którego poziom głośności plasuje się na poziomie około 40 dB.

Wentylatory tradycyjne

Z reguły uruchamia się je za pomocą włącznika, który najczęściej jest sprzężony z włącznikiem światła. To podstawowy typ wentylatorów łazienkowych, które pozwalają na swobodną wymianę powietrza.

Niestety wspomaganie wentylacji grawitacyjnej jest możliwe jedynie po uruchomieniu urządzenia – nie zadziała ono automatycznie w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków.

Wentylatory automatyczne

To dobra alternatywa dla tradycyjnych odpowiedników. W zależności od modelu wentylatora do łazienki, może on się uruchamiać na skutek włączenia światła w pomieszczeniu, czy w sytuacji, gdy czujnik wykryje ruch lub zwiększony poziom wilgotności powietrza.
  • Wentylator z czujnikiem światła – to urządzenia starszej generacji, które coraz rzadziej można znaleźć w sprzedaży.

    Ich zastosowanie ma sens jedynie w przypadku łazienek pozbawionych okien – w przeciwnym razie wentylator działałby nieustannie w ciągu dnia.

  • Wentylator z czujnikiem ruchu – to jedne z najpopularniejszych rozwiązań na rynku – wentylator uruchomi się automatycznie zaraz po tym, gdy w łazience zostanie wykryty ruch.

    Czas pracy wentylatora po uruchomieniu można zaprogramować na kilka minut.

  • Wentylator z czujnikiem wilgoci – wentylatory tego typu wyposażone są w higrostat, który uruchomi urządzenie, jeśli poziom wilgotności przekroczy zaprogramowaną wartość.

    To praktyczne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować sytuacje, gdy wentylator działa niepotrzebnie pobierając energię elektryczną.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny