Data publikacji:

Jak zorganizować wesele w stylu romantycznym?

Każdy, kto planuje wesele, marzy o jednym: by było ono niezapomniane. To ma być najwspanialsza uroczystość dla rodziny, przyjaciół i znajomych. Młoda para ma przed sobą wielkie wyzwanie: musi pogodzić marzenia z ekonomią, a obecnie jeszcze musi liczyć się z utrudnieniami organizacyjnymi powiązanymi ze stanem epidemii w Polsce. Każde wesele może być wyjątkowe - szczególnie lubiane są wesela przepełnione romantyzmem. Sprawdź, co może być pomocne przy tworzeniu weselnego klimatu w stylu romantycznym!
wesele w stylu romantycznym

Organizacja wesela nie jest zadaniem łatwym - dlatego też swego czasu powstało wiele firm specjalizujących się w branży weselnej. Profesjonalni organizatorzy takich wydarzeń to niezastąpiona pomoc i oszczędność czasu - trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wesela nie da się załatwić jednym telefonem, to ogrom pracy - często całej rodziny. Młoda para i ich rodzice chcą pokazać się z jak najlepszej strony, robiąc wszystko, by spełnić oczekiwania weselnych gości. Często zapominają, że najważniejszymi osobami na weselu są nowożeńcy - to oni powinni być w centrum uwagi, w końcu są głównymi bohaterami dnia. Dlatego wesele w stylu romantycznym może być wyjątkowym obrazem ich miłości - ale by tak się stało, trzeba zadbać o wiele szczegółów.

Wybór miejsca i kreacji na wesele

Teoretycznie wesele może się odbyć wszędzie (nawet we własnym domu), ale dla podkreślenia rangi wydarzenia warto jest zaprosić gości do romantycznego miejsca typu dworek lub pałac, gdzie będą mieli do swej dyspozycji również piękny ogród. Trudno jest sobie wyobrazić wesele w stylu romantycznym w przeszklonym drapaczu chmur. Romantyzm wymaga specyficznej przestrzeni, chociaż nie jest powiedziane, że nie da się wytworzyć odpowiedniego klimatu na przykład w remizie. Wszystko zależy od wyobraźni i zasobów finansowych, które są przeznaczane na organizację wesela. Kreacje ślubne nie muszą kosztować fortuny i pochodzić od światowych kreatorów mody. Można kupić przepiękną suknię ślubną (na przykład zdobioną w barwne kwiaty), która sama w sobie jest niezwykle romantyczna (a pochodzi z kolekcji autorskiej) i nie ma w sobie znamion produkcji masowej.

Jeśli suknia ślubna jest minimalistyczna, można ozdobić głowę panny młodej tiarą, która przypomina swym wyglądem królewskie klejnoty. Tiara może być alternatywą lub dodatkiem do tradycyjnego welonu.

Trzeba też dopasować odpowiednie obuwie - ma ono pasować do sukni, ale powinno być też wygodne (zalecane jest posiadanie butów na zmianę). Dla pana młodego można wybrać garnitur w kolorze, który najbardziej lubi. Do garnituru koniecznie trzeba dopasować buty wizytowe (również można postarać się o obuwie na zmianę).

Wystrój i atmosfera romantycznej sali weselnej

Trzeba wiedzieć, że jeśli chodzi o styl romantyczny wesela, to każdy może mieć zupełnie inne wyobrażenie o takim wydarzeniu. Każdy ma prawo dekorować weselną salę według własnego uznania, ale powinno się zachować dobry smak i nie przesadzać z ilością ozdobników i nadmiarem kolorów. Bazę na stole stanowią obrusy - mogą być standardowo w kolorze białym i najlepiej jeśli będą plamoodporne, ale inne kolory też są jak najbardziej dozwolone, przy czym ich kolorystyczny wybór nie powinien gryźć się z zastanym wyglądem sali. Kształt obrusów powinien być dopasowany do stołu.

Najromantyczniejszym ozdobnikiem weselnego stołu będą kwiaty (ale absolutnie nie sztuczne!) - przy czym ich ustawienie nie powinno przeszkadzać w serwowaniu dań, napojów czy deserów. Zastawa stołowa powinna być uroczysta i elegancka. Samo menu, co do zasady, nie może pomijać na przykład wegetarian - czyli w dobrym tonie jest zamawianie potraw pod potrzeby dietetyczne gości. Nikt na weselu nie przekona wegetarian do spożywania mięsa - oni z wesela wyjdą niestety głodni! Bardzo istotny jest dobór muzyki - chociaż muzyka jest również kwestią indywidualnego gustu, to można przecież ustalić z zespołem weselnym romantyczną playlistę.

Jak zadbać o dobry humor weselnych gości?

Wesele samo w sobie powinno być radosne, ale z weselnymi gośćmi bywa różnie. Tutaj ogromna sztuką jest sporządzenie listy gości oraz sposób posadzenia ich przy stole. Chodzi o to, by nie tworzyć skupisk gości, którzy z jakichkolwiek powodów są ze sobą w konflikcie. Po prostu osoby skonfliktowane trzeba rozdzielić, inaczej czar wesela może prysnąć w błyskawicznym tempie. W modzie są wesela z małą ilością alkoholu lub wesela bezalkoholowe. Przesadna ilość alkoholu nie prowadzi do niczego dobrego, zwłaszcza jeśli wśród gości znajdzie się osoba, która nie ma umiaru w piciu. Dużo wcześniej trzeba ustalić z gośćmi dwie kwestie, które bardzo często są problematyczne: obecność małych dzieci na weselu i noclegi dla gości, którzy przyjeżdżają z daleka. To trzeba skonkretyzować z dużym wyprzedzeniem, by rodzice maluchów mogli znaleźć odpowiednią opiekę dla swoich pociech, a goście potrzebujący noclegu - by mogli przygotować się na okoliczność pokrycia kosztów pobytu w hotelu (chyba że młoda para pokrywa te koszty i jest to już ustalone). Poruszając temat małych dzieci na weselu, to jest to decyzja indywidualna młodej pary - jedni się zgadzają na obecność małych gości, inni nie (zazwyczaj z obawy, że maluchy będą wywierać presję na wcześniejszy powrót do domu). Brak zgody na dzieci w czasie wesela może też wiązać się z ryzykiem, że ktoś nie przyjmie zaproszenia, gdyż po prostu nie wyobraża sobie pozostawienia dziecka pod opieką nieznanej osoby.
Autor: Dorota Wiśniewska