Data modyfikacji:

Jak wybrać wiertło do szkła?

Ze względu na kruchość oraz delikatność materiału wiercenie otworów w szkle nie należy do prostych zadań. Wymaga ona sporej precyzji oraz przygotowania. Zadania tego nie wykonamy również bez odpowiedniego zestawu narzędzi oraz dobrego wiertła do szkła.

wiertło do szkła

Jakie wiertło do szkła? Wiercenie w szkle

Szkło od stuleci przyciąga ludzki wzrok i pobudza wyobraźnię. Znajduje ono zastosowanie nie tylko jako niezbędny element konstrukcji budynków, ale także jako atrakcyjna ozdoba wnętrz. Wykonując remont lub urządzając mieszkanie, często zmuszeni jesteśmy do obróbki szkła, polegającej np. na wykonaniu w nim kliku niezbędnych otworów.

Niestety, podobnie jak wiercenie w płytkach, nie należy to jednak do najprostszych czynności. Musimy zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia, które zapobiegną szybkiemu zniszczeniu zazwyczaj niezwykle delikatnego materiału. Podstawowym z nich jest wiertło do szkła.

Rodzaje wierteł do szkła

Wiertła do szkła dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Różnią się one między sobą wyglądem końcówki, która ma wpływ na wykonywany otwór.

  • Wiertła rurowe do szkła – wiertła, których ostrze nadaje się przed wszystkim do wykonywania otworów o większych średnicach. Ich specyficzny kształt zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu lub pęknięciu szklanej powierzchni.
  • Wiertła płetw owe do szkła – prawie zawsze mniejsze od rurowych, nadają się świetnie do bardziej precyzyjnej pracy ze szkłem i wykonywania wwiertów o niewielkiej średnicy. Zgodnie z nazwą, ich końcówka przypomina wąską płetwę o trójkątnym zakończeniu, można ją jednak również porównać np. do grotu strzały.

W sprzedaży znajdziemy zarówno pojedyncze sztuki, jak i całe zestawy wierteł do szkła, które mogą okazać się przydatne, gdy będziemy zmuszeni wykonać kilka różnych otworów. Dodajmy, że sprawdzą się one również doskonale przy pracy z ceramiką i glazurą. Cena jednego wiertła wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Końcówki wierteł wykonane są z mocnych stopów metali, a ich kształt został zaprojektowany tak, by nie wywierać zbyt mocnego nacisku prowadzącego do powstawania pęknięć w materiale oraz gwarantować precyzję pracy.

Jeśli jednak mamy zamiar wiercić w taflach hartownego szkła, powinniśmy zaopatrzyć się w znacznie wytrzymalsze modele wierteł, które posiadają końcówki z węglika spiekanego lub zostały pokryte diamentowym pyłem. Nie tylko przyspieszą one proces wiercenia oraz poprawią jakość wykonania otworu, ale zapobiegną także zbyt szybkiemu zużyciu ostrza.

Jak wybrać wiertła do szkła?

Powinniśmy również pamiętać o tym, jak bardzo istotny jest dobór odpowiedniej średnicy i długości wiertła do planowanego otworu. W przypadku głębszych i większych wwiertów niezbędne może ukazać się również chłodzenie ostrza za pomocą wody lub oleju. Zapobiegnie to nadmiernemu przegrzewaniu się narzędzia oraz szkła, które może łatwo ulec z tego powodu uszkodzeniu.

Gdy często korzystamy z wierteł, z czasem ulegają one stępieniu. Na szczęście da się temu łatwo zapobiec, zachowując odpowiednie właściwości ostrza. Dokonujemy tego z pomocą ostrzałek. O ile naostrzenie dużych wierteł nie stanowi specjalnego problemu, o tyle najmniejsze z nich mogą być trudne do uratowania bez specjalistycznych narzędzi. W takim wypadku lepiej kupić nowy zestaw.

Wiertła do szkła instalujemy w standardowych wiertarkach oraz elektronarzędziach. Większość dostępnych na rynku modeli posiada zakończenia walcowe, sześciokątne lub cylindryczne. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy będą kompatybilne z naszym sprzętem.

Autor: Michał Kułakowski