Data publikacji:

Wilgotnościomierz do betonu: jaki wybrać?

Budowa lub remont domów to zawsze spore wzywanie logistyczne. Podczas pracy musimy bowiem brać pod uwagę typ używanych materiałów, a także stan konstrukcji, jaką się zajmujemy. W wielu przypadkach niezwykle istotna jest znajomość poziomu wilgotności ścian, stropów i posadzek, od niej zależy bowiem, kiedy możemy np. położyć płytki, zaprawę. Poznanie tej wartości jest też niezwykle ważne podczas badania stanu technicznego starych lub uszkodzonych budynków. W artykule podpowiadamy, jak wybrać wilgotnościomierz do betonu.
Wilgotnościomierz do betonu

Wilgotnościomierz do betonu – czym jest i jak działa

Wilgotnościomierze są specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi, które mierzą poziom wilgotności materiałów stałych, a więc stopień, jaki w ich składzie stanowi woda, który jest podawany zawsze w procentach. Najczęściej korzysta się z nich w laboratoriach, w przemyśle produkcyjnym, rolnictwie, a także w budownictwie. Urządzenia tego typu dzielimy z góry na dwie kategorie.
Pierwszą z nich tworzy sprzęt uniwersalny, który bez problemu radzi sobie z pomiarami większości powierzchni. W przypadku zastosowań budowlanych poznamy przy ich pomocy zawartość wody w ścianach wykonanych z cegieł, drewnianych stropach, a także betonowej wylewce na podłodze. Wadą sprzętu tego typu jest zazwyczaj mniejsza dokładność, ponieważ producent nie jest w stanie skalibrować optymalnie sprzętu do specyfiki każdego, nawet najczęściej sprawdzanego materiału. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zwykłych prac budowlanych lub remontowych, odczyty te będą w zupełności wystarczające.
Drugą kategorię mierników wilgotności stanowią modele profesjonalne przystosowane do współpracy z konkretnymi materiałami. Zazwyczaj korzystają z nich specjaliści, którzy chcą mieć całkowitą pewność, co do uzyskanych odczytów, dlatego też powinny być one jak najbardziej dokładne. W przypadku konstrukcji i powierzchni wykonanych z betonu specjalistyczny sprzęt znajdzie się w rękach inżynierów oraz szefów ekip budowlanych.
Aby zbadać wilgotność danego materiału, specjalny czujnik urządzenia przykładamy bezpośrednio do jego powierzchni. Czasami przyjmuje on postać zewnętrznej sondy, która kablem łączy się z właściwym sprzętem. Tego rodzaju budowa pozwala sprawdzić wąskie i trudno dostępne miejsca/przestrzenie. Co więcej, specjalne sondy z ostrymi końcówkami można bowiem wbić głębiej w materiał, sprawdzając stan jego wewnętrznej struktury.
Przeczytaj także, jaka farba do betonu na zewnątrz będzie najlepsza

Zastosowanie wilgotnościomierza do betonu i innych materiałów budowlanych

Warto wyjaśnić sobie też, w jakich sytuacjach korzystamy najczęściej z miernika wilgotności betonu. Po pierwsze, pozwala on nam określić stopień wysuszenia świeżo położonych betonowych posadzek czy ścian lub kolumn, od którego uzależnione jest kontynuowanie dalszych prac, takich jak kładzenie zaprawy czy kleju do płytek. Wiedza ta ma szczególne znaczenie, gdy beton wylewany był np. w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza lub w niskiej temperaturze.
Mierniki wilgotności ścian lub podłóg wykonanych z betonu pozwalają też skutecznie określić stan techniczny budynku lub wykryć ewentualne usterki. Dzięki odczytom możemy zlokalizować nieszczelną rurę hydrauliczną, nim zacznie ona sprawiać pierwsze poważne i zauważalne kłopoty, a także wszelkiego rodzaju przecieki, np. w basenach czy brodzikach, i podmycia fundamentów.

Czym powinien charakteryzować się dobry miernik wilgotności do betonu?

Jeżeli zależy nam na wilgotnościomierzu do betonu, zazwyczaj sięgamy po dobre modele uniwersalne do badania wilgoci, które przystosowane są do mierzenia kilku rodzajów materiałów budowlanych. Podczas poszukiwania dobrych mierników wilgotności, zwracamy uwagę na kilka podstawowych cech urządzenia.
Pierwszą z nich będzie ergonomiczna i wytrzymała konstrukcja. Wilgotnościomierz powinien być lekki i łatwo leżeć w ręce, w czym pomogą wyprofilowane brzegi oraz obudowa pokryta gumą lub materiałem z fakturą utrudniającą wyślizgnięcie się sprzętu z ręki.
Kolejną ważną cechą wpływającą na ergonomię użytkowania jest wyświetlacz. Obecnie praktycznie wszystkie modele korzystają z monochromatycznych paneli LCD, warto więc zadbać, by ich odczyty były dobrze widoczne, nawet w słabym świetle, w czym pomoże np. wbudowane podświetlenie LED.
Następną niezwykle ważną kwestią jest oczywiście stopień dokładności wykonywanych pomiarów. Producenci określają go zazwyczaj pod postacią zakresu dopuszczalnego błędu czujnika. Zaleca się, by nie przekraczał on 2–3 procent otrzymanej wartości. Unikajmy przy tym kompletnie modeli z zakresem błędu powyżej 5 procent.
Warto też zawsze sprawdzić, do badania jakich innych materiałów zaprojektowano sprzęt. Na budowie przydatny może okazać się sprawdzenie wilgotności cegieł, zaprawy czy drewna.
Nie zapominajmy też o zasilaniu miernika wilgotności. Stawiamy na rozwiązania oparte o pojemne akumulatory, a także posiadające funkcje automatycznego wyłączania się po kilkuminutowej bezczynności. Przydatny w tym przypadku okaże się też wyraźny wskaźnik naładowania baterii.
Niektóre profesjonalne modele wyposażone są dodatkowo w kamery termowizyjne, które pozwalają określić punkty zwiększonej wilgotności materiału (mają one minimalnie mniejszą temperaturę). Patent ten ułatwia poszukiwanie wrażliwych miejsc w konstrukcjach betonowych i przyspiesza wykonywanie dokładnych pomiarów.
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements