Data modyfikacji:

Co jest lepsze? Wrotki czy rolki?

Zarówno wrotki, jak i rolki to ciekawy sprzęt sportowy, który zyskuje na popularności z roku na rok. Są one doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak co wybrać, wrotki czy rolki? Sprawdź nasze zestawienie cech charakterystycznych tego sprzętu oraz jego wady i zalety.
wrotki czy rolki

Wrotki czy rolki? Charakterystyka

Zastanawiasz się, co zdrowsze – rolki czy wrotki? Odpowiedź jest jedna: zarówno wrotki, jak i rolki! Jest to sprzęt, który pozwala nam uprawiać aktywność fizyczną, co zdecydowanie sprzyja naszemu zdrowiu fizycznemu.

Wrotki to tak zwane obuwie dwuśladowe, gdyż posiadają one cztery koła osadzone na dwóch osiach, w dwóch liniach. Koła są schowane pod butem, a ich średnica mieści się zazwyczaj pomiędzy 58 a 64 milimetrami, ponadto są one dość szerokie – posiadają 33-44 milimetry szerokości. Wrotki sprawdzają się doskonale na powierzchniach im dedykowanym: na halach czy wrotkowisku. Gdyż potrzebują idealnie płaskiej oraz gładkiej nawierzchni, która pozwala na przyjemną jazdę.

Jakie są zaś cechy charakterystyczne rolek? Ich koła osadzone są w tak zwanej szynie, a więc w jednej linii. Są więc jednośladami. Rolki posiadają od dwóch do aż pięciu kół – ich liczba uzależniona jest od długości buta oraz przeznaczenia samych rolek. Co ciekawe, koła dostępne są w bardziej różnorodnych średnicach, niż przy wrotkach. Koła rolek mogą mieć średnicę od 55 do 145 milimetrów. Jednakże są one wąskie, gdyż posiadają z reguły 24 milimetry. Będą doskonale do jazdy w hali, jaki i na świeżym powietrzu.

Wrotki a rolki – wady i zalety

Niewątpliwie zarówno rolki, jak i wrotki posiadają zalety. Ogromnym plusem wrotek jest to, iż łatwiej w nich zachować równowagę. Dzięki temu nauka jazdy nie wymaga tak wiele wysiłku. Ciekawym rozwiązaniem są wrotki, a właściwie jedynie koła, które można założyć do każdego obuwia. Minusem wrotek jest natomiast to, iż posiadają one stosunkowo małą zwrotność. Nie są więc odpowiednie, jeśli chcemy wykonywać na nich zaawansowane sztuczki. Ponadto osiągają one stosunkowo niską prędkość, co może okazać się dla części przeszkodą.

Jakie natomiast zalety posiadają rolki? W odróżnieniu do wrotek, posiadają one dużą zwrotność dzięki temu, iż koła znajdują się na jednej szynie. Ponadto można na nich rozwinąć większe prędkości niż na wrotkach. Wadą rolek jest większe prawdopodobieństwo wypadków, ze względu na możliwość osiągania wyższych prędkości oraz ich dużą zwrotność. Bez wątpienia potrzeba nieco więcej czasu, aby dobrze opanować jazdę na rolkach.

Wrotki vs rolki dla dzieci: co lepsza na początek?

Powyższe wady i zalety jasną wskazują, czy wrotki, czy rolki będą bardziej odpowiednie dla dzieci. Dzięki temu, że wrotki osiągają niższe prędkości i są mniej zwrotne, są bezpieczniejsze dla dzieci. W związku z tym powinny być one pierwszym wyborem, jeśli zastanawiamy się nad tym, czy wrotki, czy rolki wybrać dla naszej pociechy.

Natomiast rolki, ze względu na możliwość osiągania większych prędkości i dużą zwrotność, rekomendowane są dla dorosłych lub dzieci, które bardzo dobrze opanowały jazdę na wrotkach. Co ciekawe, rolki są też doskonałym wstępem do nauki jazdy na łyżwach, które są również jednośladowcami.

Co ważne, bez względu na wiek użytkownika, przy jeździe na wrotkach i rolkach należy stosować kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana, które ochronią nas zarówno przed mniejszymi, jak i większymi urazami. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co lepsze – wrotki czy rolki, gdyż jest to zależne od wieku ich użytkowników oraz umiejętności oraz doświadczenia w jeździe. Jedno jest jednak pewne: sport to zdrowie!
Autorka: Katarzyna Pyrek