Wrotki czy rolki — co wybrać dla dziecka?

Chciałbyś, aby twoje dziecko spędzało czas na świeżym powietrzu ciekawie i aktywnie? W takim razie powinieneś rozważyć kupno wrotek lub rolek. Jazda na nich to wspaniała zabawa, która przynosi liczne korzyści dla ciała i ducha. Zastanów się jednak dobrze, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego sprzętu. Co będzie lepsze dla twojego dziecka — wrotki czy rolki? Co należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu? Jak maksymalnie ułatwić dziecku naukę?

Dlaczego warto jeździć na wrotkach lub rolkach?

Jazda na rolkach i wrotkach to wspaniały sport, który jest wręcz idealny na cały sezon wiosenny i letni. Jest on nie tylko doskonałym sposobem na aktywne spędzenie czasu i dobrą zabawę, lecz także źródłem licznych korzyści dla całego organizmu.

Wzmacnia on wiele grup mięśniowych, zwłaszcza mięśnie nóg, brzucha i kręgosłupa. Poprawia też koordynację ruchową i uczy utrzymywania równowagi, podnosi ogólną sprawność fizyczną i zapewnia wszechstronny rozwój psychoruchowy. Dotlenia organizm i poprawia jego wydolność.

Poza tym jazda na rolkach jest naprawdę przyjemna i relaksująca, tym samym jest doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Wrotki dla dzieci zalety i wady

Klasyczne, czterokołowe wrotki, które były niezwykle popularne kilkadziesiąt lat temu, już dawno odeszły w zapomnienie. Pojawiły się one znacznie wcześniej niż znane dzisiaj rolki i mogłoby się wydawać, że czasy świetności mają już za sobą. Teraz jednak wracają do łask i coraz więcej mówi się o ich niewątpliwych zaletach. Wrotki dziecięce charakteryzują się tym, że mają cztery kółka ułożone parami równolegle do siebie. W przeciwieństwie do rolek, na ogół nie mają wyprofilowanego i usztywnionego buta, a jedynie zapięcia, które służą do zamontowania wrotki na bucie. Ich waga może być bardzo różna.

Główną ich zaletą jest to, że ze względu na sposób ułożenia kół są znacznie bardziej stabilne niż rolki dla dzieci, przez co mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla początkujących, którzy chcieliby poznać podstawy, zanim rozpoczną naukę jazdy na rolkach.

Wrotki nie umożliwiają rozpędzania się do znacznych prędkości można na nich osiągnąć prędkość maksymalnie 20 km/h. Ponadto hamowanie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku rolek.

Co prawda, ograniczają one możliwość wykonywania niektórych bardziej skomplikowanych trików i manewrów, jednak będą rozwiązaniem znacznie bardziej bezpiecznym niż rolki dla dzieci.

Rolki dla dzieci zalety i wady

Siostry wrotek rolki to znacznie bardziej nowoczesne rozwiązanie. Podobnie jak wrotki, także mają cztery kółka, różnica polega jednak na tym, że są one ułożone w jednej linii, a nie w dwóch rzędach.

W przeciwieństwie do wrotek, rolki dla dzieci mają usztywniony i wyprofilowany but, który zakłada się bezpośrednio na stopę. Chroni to staw skokowy przed skręceniem i zapewnia większą stabilność, dzięki czemu jazda jest bardzo komfortowa.

Styl jazdy na rolkach będzie się nieco różnił od jazdy na wrotkach. Przede wszystkim ruch będzie nieco szybszy i będzie umożliwiał wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów, ze względu na inne rozmieszczenie kół.

Będzie to więc rozwiązanie lepsze dla nieco bardziej zaawansowanych, ale nie tylko naukę jazdy można od razu rozpocząć od rolek. Ich wadą jest możliwość spowodowania skrzywienia nóg u dzieci będących w fazie intensywnego wzrostu.

Jeśli mamy obawy o to, czy jazda będzie korzystna dla naszego dziecka, możemy w tym problematycznym okresie z niej zrezygnować.

Nauka jazdy na rolkach od czego zacząć?

Naukę jazdy na rolkach można (ale nie trzeba!) rozpocząć od nauki jazdy na wrotkach. Są one znacznie bardziej stabilne ze względu na sposób ułożenia kół, dlatego mogą być lepszym rozwiązaniem dla zupełnych nowicjuszy.

Na początek pamiętaj także o zakupie kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana, które zminimalizują urazy doznane w trakcie upadków, jakie z pewnością będą się zdarzały. To bardzo ważne!

Kontuzje na rolkach bywają bardzo poważne i mogą nie tylko nieść z sobą przykre konsekwencje dla zdrowia, lecz także zniechęcić dziecko do uprawiania sportu.

Aby rozpocząć naukę jazdy na rolkach, zabierz dziecko na drogę o równej nawierzchni, na której nie ma zbyt wielu przeszkód, samochodów oraz przechodniów.

Unikaj jednak ćwiczenia w momencie, gdy powierzchnia drogi jest wilgotna po deszczu woda znacznie zmniejsza przyczepność, skutecznie utrudniając jazdę.

Na początku nie pozostawiaj dziecka samego, kiedy ma na sobie rolki, lecz czuwaj nad jego bezpieczeństwem. Na początku poproś je, aby zrobiło kilka kroków w zapiętych rolkach. Pozwoli mu to oswoić się z kołami i nabrać pewności. Potem zachęć je do ruchu i zacznij przyzwyczajać do prędkości.

Pamiętaj, by zawsze asekurować je z boku, ale jednocześnie unikać trzymania za rękę utrudni mu to utrzymanie równowagi. Zawsze pilnuj, aby dziecko miało lekko ugięte nogi, a stopy ustawione w kształt litery V odpychanie się do tyłu może spowodować zachwianie równowagi i upadek.

Dziecko musi także nauczyć się hamowania i panowania nad prędkością zanim więc na dobre zacznie się rozpędzać, przypilnuj, aby na początku dobrze opanowało wolniejszą jazdę. W razie upadku pociesz je i okaż mu swoją troskę, ale jednocześnie zachęć do dalszej jazdy.

Twoje wsparcie i okazana cierpliwość są tu bardzo ważne to od twojego nastawienia w dużej mierze zależy to, czy dziecko pokocha ten sport, czy na zawsze się do niego zniechęci.

Jak wybrać wrotki i rolki dla dzieci?

Wybór wrotek i rolek na rynku jest ogromny. Ich rodzaje, rozmiary oraz typy są bardzo różne, podobnie jak ceny najtańsze modele dostępne w supermarketach można zakupić już za kilkadziesiąt złotych.

Nie będzie to jednak sprzęt dobrej jakości tanie płozy mogą się wyginać i zniekształcać, narażając w ten sposób dziecko na niebezpieczne upadki i urazy. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość sprzętu i zakupić rolki lub wrotki w profesjonalnym sklepie sportowym.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej pary, koniecznie sprawdź, czy jest ona w dobrym rozmiarze but nie może być ani za ciasny, ani za luźny. Rolki dla dzieci należy dobrać tak, by były stabilne w kostce, a jednocześnie pozostawiały kilkumilimetrowy odstęp między największym palcem a czubkiem buta podczas wysiłku noga może nieco spuchnąć, więc ta mała przerwa może okazać się zbawienna.

W przypadku zakupu wrotek dla dzieci zwróć uwagę na to, czy zapięcia są wytrzymałe, a paski mocujące nie uwierają ani nie zsuwają się z buta. Należy także przyjrzeć się szynom najlepsze będą aluminiowe lub stalowe ze względu na ich dużą wytrzymałość. Są, co prawda, nieco cięższe niż plastikowe, ale przez to ich użytkowanie będzie wymagało użycia znacznie mniejszej siły.

Warto zastanowić się też nad typem kółek do jazdy rekreacyjnej o wiele lepiej nadadzą się te o większej średnicy.

Odpowiednio dobrany sprzęt sprawi, że nauka jazdy na rolkach będzie dla twojego dziecka dużo łatwiejsza, a sama jazda o wiele bardziej przyjemna i komfortowa.

Podobne artykuły

kijki do chodzenia po górach

Jakie kijki do chodzenia po górach?

2021-01-22
Nie da się ukryć, że kije trekkingowe w dalszym ciągu są niedoceniane przez turystów. Często można spotkać się wręcz z opiniami, że stworzone są dla niedoświadczonych lub starszych piechurów. Tymczasem jest wręcz przeciwnie i to właśnie wprawieni miłośnicy gór najczęściej korzystaj z poręcznych kijków. Jest to dla nich wręcz obowiązkowy element ekwipunku, w znacznym stopniu podnoszący komfort oraz bezpieczeństwo.
jakie spodnie w góry

Jakie spodnie w góry wybrać? Polecane modele

2021-01-20
Przemierzając górskie szlaki, wykonujesz tysiące kroków i pokonujesz strome podejścia. Aby trekking był wygodny, warto zainwestować w dobrą odzież, a zwłaszcza dolne części garderoby. Jakie spodnie w góry sprawdzą się najlepiej? I jak dopasować je do pory roku?
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2021-01-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także, jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Rower stacjonarny ranking.

Najlepsze rowery stacjonarne. Ranking polecanych

2021-01-18
Rower stacjonarny to doskonałe narzędzie do poprawy kondycji w domowych warunkach. Przygotowaliśmy dla ciebie ranking najlepszych rowerów stacjonarnych, jakie obecnie możemy znaleźć na rynku.

Ostatnio dodane artykuły