Data publikacji:

Jak wydobyć skręt włosów?

Twoje włosy puszą się, wywijają się i ogólnie wydają się żyć swoim życiem? Być może to znak, że chcą się kręcić, a ty niekoniecznie zdawałaś sobie z tego sprawę. Przychodzimy z pomocą! W tym artykule podpowiadamy, czym w ogóle jest wydobywanie skrętu, kiedy jest możliwe i jak się za to zabrać w domowym zaciszu. Dowiesz się również, jakie są typy skrętu włosów i będziesz w stanie ocenić, który z nich ty posiadasz. Zapraszamy do lektury.

skręty włosów

Czym jest wydobywanie skrętu włosów?

Wydobywanie skrętu włosów to coraz popularniejszy trend zarówno wśród zaawansowanych, jak i początkujących włosomaniaków. Co się tak naprawdę kryje pod tym pojęciem? W dużym skrócie wydobywanie skrętu jest to proces, podczas którego za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów jesteśmy w stanie uzyskać naturalny kształt pasm.

Być może zadajesz sobie teraz pytanie: „Ale zaraz, jak to naturalny kształt?Przecież wiem, jak moje włosy wyglądają w różnych sytuacjach i na pewno nie są kręcone!”. A no właśnie, czy na pewno?

Typy skrętu włosów

Żeby w ogóle rozpocząć przygodę z wydobywaniem skrętu włosów, należy zacząć od określenia typu skrętu włosów, czyli sposobu, w jaki pasma się skręcają.

Typ skrętu włosów u Polek możemy podzielić na dwie główne grupy: falowane (2) oraz kręcone (3). W każdej z nich wyróżniamy po trzy podgrupy (A, B i C).

Włosy z grupy 2 charakteryzują się delikatnymi falami, bez wyraźnych oczek. 2A to bardzo subtelne fale, lekko zaznaczone na końcach pasm. Typ 2B jest podobny, z tą różnicą, że fale są już wyraźniej zaznaczone. Włosy dalej jednak są najczęściej proste u nasady. 2C można już scharakteryzować jako faloloki – trochę wyglądają jak fale, ale zaczynają przechodzić w loki.

Włosy z grupy 3 to pasma, które charakteryzują się już skrętem. 3A to duże oczka (duże loki). Przypominają bardzo włosy z grupy 2C. 3B to natomiast sprężynki drobniejsze niż 3A. Często są skręcone na całej długości. 3C to małe sprężynki.

Istnieje jeszcze jedna grupa kręconych włosów: 4, czyli włosy afro. Jednak bardzo rzadko Polki mają takie pasma.

To, jaki typ skrętu włosów posiadasz, jest kwestią genetyczną. Jednak nie da się ukryć, że pielęgnacja fryzury ma niesamowity wpływ na to, jak ona w rzeczywistości wygląda. Prostowanie, farbowanie, rozjaśnianie, strzyżenie, suszenie, a nawet sposób mycia i odżywiania włosów buduje pożądany przez ciebie wygląd włosów (np. lśniące i proste), a niekoniecznie taki, do jakiego stworzone są twoje włosy. Może się bowiem okazać, że pasma, które często są prostowane, tak naprawdę pięknie falują! Jeśli znasz już swój typ włosów, możesz przejść do właściwego procesu wydobycia skrętu włosów.

Jak wydobyć skręt włosów?

Metod na wydobycie skrętu włosów jest wiele, zasadniczo jednak wszystkie są do siebie podobne. Kluczowa jest tutaj, obok określenia typu skrętu włosów, porowatość, czyli stopień rozchylenia łuski włosa. Osoby z falami i lokami zazwyczaj posiadają średnio lub wysokoporowate włosy. Poza tym najczęściej występującym typem włosów u Polek są właśnie włosy średnioporowate.

Porowatość potrzebna jest do wyboru odpowiednich kosmetyków do wydobycia skrętu. Najprawdopodobniej bowiem do tego zabiegu nie sprawdzą się np. kosmetyki z pięknie pachnącym olejem kokosowym.

Jak już znasz podstawy, pora na wydobywanie skrętu! Na początek wcale nie potrzebujesz całkowitej zmiany swojej całej pielęgnacji: wykorzystaj odżywki i szampon, które już posiadasz. Z czasem, jeśli faktycznie będziesz chciała dalej bawić się w wydobywanie skrętu, będziesz mogła poszerzyć swoją kolekcję kosmetyków do włosów, które będą służyły podkreślaniu ich wyglądu. O nich napiszemy w kolejnej sekcji tego artykułu.

Tymczasem przygotuj sobie odżywkę proteinową, odżywkę emolientową, szampon, grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami, mocny żel do stylizacji włosów (ewentualnie piankę), suszarkę do włosów oraz ewentualnie turban.

Zacznij od zmoczenia całej głowy i włosów. Następnie nałóż na całą długość włosów odżywkę proteinową i wcieraj ją chwilę we włosy. Nie spłukuj jej jeszcze – przejdź od razu do mycia skóry głowy szamponem. Dopiero po nałożeniu szamponu i wmasowaniu go we włosy spłucz wszystko letnią wodą. Na mokre włosy nałóż odżywkę emolientową. Tym razem ugniataj nią pasma, łapiąc je od końcówek do skóry głowy. Rób tak 2-3 minuty, rozczesz włosy grzebieniem o dużych ząbkach i spłucz.
Po tej trochę rozszerzonej o ugniatanie włosów metodzie OMO (odżywka-mycie-odżywka) przejdź do nałożenia na mokre włosy żelu lub pianki i ponownie ugniataj pasma podobnie jak przy odżywce emolientowej. Tym razem rób to 5-10 minut, aż poczujesz, że część wody zdążyła już się ulotnić.
Po tym zabiegu możesz zawiązać delikatnie włosy w turban bądź od razu przejść do suszenia włosów. Jak suszyć takie włosy, z których wydobywasz skręt? Z pewnością delikatnie. Nie powinnaś potrząsać zbyt mocno głową ani nie rozczesywać włosów podczas ich suszenia. Każdy twój ruch powinien być delikatny i przemyślany. Użyj dyfuzora, aby podkreślić skręt, który zdążyłaś już wypracować. Pamiętaj też, aby powietrze do suszenia nie było zbyt gorące. Po wysuszeniu możesz cieszyć się wypracowanym efektem całego procesu wydobywania skrętu.

Kosmetyki poprawiające skręt włosów

Jeśli chcesz zacząć się bawić w wydobywanie skrętu włosów, z pewnością powinnaś zainwestować w mocny żel do stylizacji włosów. Nie musi być drogi – na początek z pewnością wystarczą drogeryjne propozycje. Wszystkim włosomaniaczkom dobrze znany jest żel marki Syoss, ponieważ jest tani i skutecznie utrwala włosy.

Zamiast żelu możesz również stosować mocną piankę do włosów, która w podobny sposób utrwali twoje włosy podczas wydobywania skrętu.
W przypadku, kiedy skręt włosów zacznie już trochę słabnąć, z pewnością przyda się produkt, który pomoże powrócić włosom do pierwotnie wypracowanego kształtu. Doskonale sprawdzi się tutaj np. Pina Lokada – mgiełka do reanimacji fal i loków marki Anwen.
Autorka: Agnieszka Ragus