Data modyfikacji:

Wylewki szybkoschnące: jaką wybrać? Jak długo schnie?

Tak zwane wylewki, często określane również jako szlichta lub jastrych, pełnią kluczową rolę w przygotowaniu posadzek wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a więc np. na tarasach lub balkonach i podjazdach. Używa się ich zarówno podczas budowy, jak i remontów. Stanowią podstawę podłoża pod systemy ogrzewania podłogowego, panele, płytki lub wykładziny. Przygotowanie wylewki nie jest skomplikowane, ale można poddawać ją obróbce zazwyczaj dopiero po kilku tygodniach oczekiwania, czas ten mogą jednak przyspieszyć produkty szybkoschnące.
wylewki szybkoschnące

Rola i funkcje wylewek

Wylewka w dużej mierze determinuje to, jak bardzo trwała będzie podłoga i jaka poradzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi oraz wysoką wilgotnością, a także zmianami temperatury. Wylewki pozwalają w skuteczny sposób wyrównać podłoże, równocześnie maskując jego wszelkie niedoróbki. Sprawia to, że jest doskonałym sposobem na naprawę starych i niewłaściwe wykonanych podłóg betonowych lub kamiennych.
Podłoże z wylewek stanowi doskonałą powierzchnię do położenia płytek lub paneli i nie wymaga do tego żadnego dodatkowego przygotowania. Stanowi też doskonałą osłonę dla przeprowadzonych pod podłogą kabli elektrycznych lub telekomunikacyjnych, a także rur hydraulicznych i c.o., w tym systemów ogrzewania podłogowego.
Wylewki zaleca się stosować zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak łazienki i kuchnie, a także wnętrzach gospodarczych (garaże, warsztaty). Chronią one dodatkowo stropy i fundamenty przed zgubnym działaniem wilgoci. Po zastosowaniu odpowiednich produktów i specjalnej obróbki, wylewki mogą stanowić właściwą posadzkę w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest stosowane zwłaszcza we wnętrzach z nowoczesnym lub industrialnym wystrojem.

Przygotowanie wylewki

Szlichty sprzedawane są pod postacią gotowych mieszanek, do których dodaje się wodę. Czasami mogą to też być bazy, które przed położeniem należy wymieszać z dodatkowymi składnikami takimi jak kruszywo. Większość wylewek przygotować możemy więc samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji podawanych przez producenta. Popełnienie błędu można sprawić, że podłoże nie wyschnie i nie będzie nadawać się do użytku.
Gotowe mieszanki rozprowadza się wyłącznie na uprzednio dobrze przygotowanym podłożu. Jak już wspomnieliśmy, może być ono nierówne i niedoskonałe, ale powinno być odpowiednio zaizolowane termicznie. Zaleca się też stosowanie odpowiednich środków gruntujących poprawiających przyczepność wylewki.
Na przebieg prac znaczący wpływ ma też temperatura otoczenia. Poza specjalistycznymi produktami, wylewki przygotowuje się w temperaturze w przedziale od 5 do 30 stopni Celsjusza. Powierzchnia jastrychu nie powinna być też wystawiona na silne przeciągi lub mocne punktowe oświetlenie promieniami słonecznym. Są to czynniki doprowadzające do jej nierównego schnięcia, co może powodować osłabienie, a nawet pękanie posadzki.

Ile powinna schnąć wylewka?

Na długość schnięcia standardowej wylewki wpływ ma przede wszystkim grubość tworzonej przez nią warstwy. Zazwyczaj po posadzce możemy spokojnie chodzić już po 24 godzinach. Jednak nie wolno wówczas prowadzić na niej żadnych prac. Do pełnego wyschnięcia potrzebuje ona czasami nawet dwóch miesięcy. Dopiero po tym czasie możemy położyć kafle lub panele albo wprowadzać do pomieszczenia ciężki sprzęt lub meble.
Przyjęło się, że na każdy centymetr grubości jastrychu dodajemy tydzień do ostatecznego czasu wyschnięcia całej podłogi. Wylewka 4-centymetrowa powinna zostać pozostawiona na co najmniej cztery tygodnie.

Wylewki szybkoschnące – ile schną?

Większość wytwórców wylewek poza standardowymi produktami oferuje także ich warianty szybkoschnące. To, jak bardzo skracają one czas oczekiwania na przygotowanie podłoża, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od grubości stosowanej warstwy, rodzaju podłogi, a także wielkości pomieszczenia.
Spora część produktów o szybkim czasie wiązania przeznaczona jest do układania w cienkich warstwach, które nie przekraczają 1 centymetra. Ich zaletą są jednak właściwości samopoziomujące, co oznacza, że po wylaniu nie trzeba ich dodatkowo wyrównywać.
Przeciętnie na jastrych szybkowiążący będziemy mogli wejść po upływie około 1–2 godzin. Dodatkowe prace prowadzić można już po upływie 24 godzin. Czasem producent zaleca także, by oczekiwania wydłużyć do kilkudziesięciu godzin, w przypadku gdy planujemy kłaść na posadzce glazurę lub ciężkie kamienne płytki.

Rodzaje wylewek podłogowych szybkoschnących

Wylewki szybkoschnące to w większości mieszanki cementowe. Są one mieszanką cementu portlandzkiego i piasku. Odznaczają się one dużą odpornością na nacisk. Po wprowadzeniu odpowiednich dodatków zyskują właściwości samopoziomujące. Produkty można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.
Poza tym, w sklepach znajdziemy też wylewki betonowe, które mogą pełnić rolę właściwej posadzki, przez co idealnie nadają się do użytku na świeżym powietrzu – bardzo często wylewa się z nich podjazdy, alejki i chodniki. Ostatnia kategoria wylewek to produkty anhydrytowe. W ich składzie znajdziemy wapień nadający im nieco inne właściwości fizyczne – są przez to bardziej elastyczne i płynne, dzięki czemu zyskują naturalne właściwości samopoziomujące. Niestety można stosować je tylko w zamkniętych pomieszczeniach.
Zdjęcie: Envato Elements