Data modyfikacji:

Jakie są wymiary piekarników do zabudowy?

Piekarnik to must have w każdej kuchni. Klienci najchętniej wybierają modele do zabudowy, które, choć pozwalają zachować estetykę przestrzeni, to wymagają dobrania odpowiedniego rozmiaru i samego urządzenia, i mebli. Jakie są wymiary piekarników do zabudowy? Jak je prawidłowo dobrać do wnęki? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
wymiary piekarników do zabudowy

Najpopularniejsze wymiary piekarników do zabudowy

Zacznijmy od sprawdzenia, jakie są popularne wymiary piekarnika do zabudowy. Już teraz warto podkreślić, że wystandaryzowane rozmiary ogromnie ułatwiają dopasowanie nowego sprzętu AGD do wnęki w meblach kuchennych, a tym samym sprawiają, że nie musisz kupować tych na wymiar. Zamiast tego doskonale sprawdzi się zabudowa dostępna w ofercie wielu sklepów meblowych.
Standardowe wymiary prezentują się następująco:
 • wysokość piekarnika do zabudowy: około 59,5 cm;
 • szerokość piekarnika do zabudowy: około 59,5 cm;
 • głębokość piekarnika do zabudowy: około 54-57,5 cm.
 • Oczywiście, nawet jeśli wybierzesz standardowy rozmiar piekarnika do zabudowy, sprawdź też wymiary wnęki jeszcze przed zakupem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nowe urządzenie będzie idealnie pasować i nie pojawią się żadne problemy z jego montażem.

  Wymiary piekarnika do zabudowy a jego pojemność – o czym warto pamiętać?

  Warto pamiętać, że wymiary piekarników do zabudowy są nierozerwalnie połączone z pojemnością urządzeń. W praktyce oznacza to, że modele w standardowym rozmiarze, czyli o wspomnianej powyżej wysokości, szerokości i głębokości, oferują pojemność na poziomie 70-77 l. To raczej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w domach z dziećmi.
  Co ciekawe, pojemność jest uzależniona także od samego rodzaju piekarnika do zabudowy. Doskonałym przykładem są modele wyposażone w mikrofalówkę, które często są mniejsze od standardowych odpowiedników (mowa przede wszystkim o ich wysokości). W przypadku urządzeń parowych wymiary zabudowy pozostają raczej podobne.
  Najmniejsze piekarniki do zabudowy dostępne na rynku mają pojemność wynoszącą mniej niż 56 l.

  Jakie wymiary piekarnika do zabudowy w słupku?

  Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się piekarnik do zabudowy w słupku. To nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz umieszczać sprzętu AGD w standardowym miejscu, czyli pod blatem. Zamiast tego masz możliwość montażu na wysokości, na przykład przy lodówce, między szafkami lub nad czy pod mikrofalówką.
  Jakie wymiary piekarnika do zabudowy w słupku wybrać? W przypadku modeli o takim przeznaczeniu szczególnie ważna jest głębokość, która jest zazwyczaj mniejsza niż w tradycyjnych modelach. Co więcej, decydując się na taki sposób montażu, możesz postawić również na małe albo niskie piekarniki do zabudowy. Najważniejsze, aby umieścić sprzęt na odpowiedniej wysokości, która wynosi zazwyczaj około 85 cm.

  Wymiary piekarników do zabudowy a różne potrzeby – małe i duże urządzenia

  Choć największą popularnością cieszą się standardowe wymiary piekarnika do zabudowy, to warto pamiętać, że każdy z nas ma różne potrzeby. Stąd też tak duży i różnorodny wybór urządzeń AGD. Przykładowo, jeżeli masz małą kuchnię, to warto zdecydować się na mniejszy model, który nie zajmie zbyt dużo miejsca. Małe piekarniki do zabudowy mogą mieć nawet mniej niż 45 cm wysokości.
  Jeżeli zależy ci jednak na większej pojemności, na przykład z uwagi na liczną rodzinę, to zamiast standardowych wymiarów piekarnika do zabudowy możesz wybrać większe urządzenie AGD. Największa dostępna szerokość wynosi nawet ponad 80 cm. W przypadku wysokości jest to ponad 60 cm, a głębokości – ponad 59 cm.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.