Data publikacji:

Jaka wysokość baterii prysznicowej jest optymalna?

Samych rodzajów kabin prysznicowych jest bardzo dużo. Dobór odpowiedniego to przede wszystkim wybór kształtu, wielkość, wyposażenie. Baterie prysznicowe pozwalają na dużo więcej. Często wyposażone są w dodatkowe deszczownice, natryski czy hydromasaże. Aby kąpiel była przyjemna i wygodna, każdy z użytkowników powinien czuć się swobodnie. Mowa tu o dopasowaniu baterii prysznicowej do każdego domownika. Jaka wysokość baterii prysznicowej jest optymalna?
wysokość baterii prysznicowej

Jaka wysokość baterii prysznicowej?

Najważniejszym aspektem jest to, aby kąpiel była jak najbardziej komfortowa dla każdego. Zbyt nisko zamontowana bateria prysznicowa może wymagać schylania się do uchwytów, żeby regulować temperaturę wody lub po prostu ją włączyć. Zbyt wysoko zawieszona może stanowić problem dla dzieci lub osób o niższym wzroście.
Jaki jest złoty środek? Ogólnie przyjęło się, że bateria prysznicowa znajdować powinna się na wysokości od 110 do 130 cm od ziemi. Ustalono, ze jest to najbardziej optymalny przedział wysokości. Wydawać się może, że podane 20 cm to nie jest dużo, jednak w przypadku domowników, gdzie różnice wzrostu między osobami są znaczne, może mieć to ogromne znaczenie.
Dlaczego akurat taki rozstaw? Chodzi przede wszystkim o wygodę. Specjaliści oszacowali, że podana wysokość jest najbardziej optymalna dla większości osób. Łatwiej dobrać wysokość, kiedy wszyscy domownicy są podobnego wzrostu. W przypadku kiedy różnice wzrostu są większe, trzeba pójść na kompromis i wybrać pośrednią wysokość zamontowania baterii prysznicowej.

Jaka wysokość baterii, a jaka dodatkowych elementów?

Wzrost domowników to dość ważna sprawa przy wyborze wysokości zamontowania baterii prysznicowej. Kolejną rzeczą, która może wpływać na sposób montażu baterii, jest jej rodzaj i dodatkowe elementy, na które się zdecydujemy. Klasyczna bateria z termostatem to sprawa dość prosta i oczywista.
Sytuacja delikatnie się komplikuje, gdy decydujemy się na baterie podtynkowe, dodatkowe deszczownice czy dysze. Baterie podtynkowe z reguły montuje się na tej samej wysokości, czyli między 110, a 130 cm nad ziemią.
Gdy zdecydujemy się na baterię z hydromasażem, odpowiednia wysokość montażu jest dość istotna, aby taka funkcja spełniała swoje zadanie. Przyjęło się, że dolna część baterii z hydromasażem powinna znajdować się na wysokości 60-80 cm nad ziemią, jej środkowa część 90-120 cm, a górna 130 do nawet 160 cm nad ziemią.
Co w sytuacji, kiedy nasza bateria prysznicowa ma w zestawie dodatkową deszczownicę? Trzeba dopasować ją do najwyższego domownika. Ogólnym standardem, który pozwala na wygodne i bezpieczne użytkowanie jest zamieszczenie deszczownicy na wysokości około 2 metrów od ziemi. Jest to norma dla osób o wzroście do około 175 cm. W przypadku wyższych osób producenci zalecają zachowanie bezpiecznego odstępu i przyjmują że jest to około 20-30 cm od czubka głowy najwyższej osoby. Wysokość taka pozwala każdemu na komfortowe użytkownie bez obaw o uderzenia głową, zapobiega schylaniu się podczas korzystania, a jednocześnie jest w zasięgu niższej osoby, która bez problemu może zmieniać jej położenie w zależności od potrzeb.
Zdjęcie: Envato Elements