Data modyfikacji:

Jak usunąć kamień z szyby prysznica i kabiny prysznicowej? Tanie i szybkie sposoby

Twarda woda oraz osad z mydła i innych produktów kosmetycznych to najwięksi wrogowie armatury łazienkowej. Osadzanie się kamienia czy nieestetyczne osady potrafią zepsuć sporo nerwów. Ich trwałe usunięcie nie jest też proste, ale – całe szczęście – jest możliwe i to domowymi sposobami. Sprawdź, jak usunąć kamień z szyby prysznica oraz sprawić, że łazienka będzie lśniła czystością.

jak usunąc kamień z szyby prysznicowej

Jak usunąć kamień z szyby prysznica – krok po kroku

Wiedza, jak usunąć kamień z toalety, prysznica czy umywalki, przyda się każdemu, kto chce zadbać o porządek w domu czy mieszkaniu. Szyba prysznica to powierzchnia, na której widoczne są nawet najmniejsze plamy i zacieki. I, o ile zwykłe zabrudzenia powstałe podczas kąpieli są stosunkowo łatwe do usunięcia, o tyle w przypadku kamienia trzeba się już nieco natrudzić. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda osadza się na szybie nawet w trakcie jej czyszczenia, w wyniku czego kamień już po chwili pojawia się z powrotem. Czy można coś na to poradzić?

Podstawą jest oczywiście regularne i dokładne mycie kabiny. Można używać w tym celu specjalistycznych środków, mogą one jednak działać drażniąco nie tylko na armaturę, ale także na drogi oddechowe. Nie są one więc polecane w przypadku alergików i astmatyków. Ale bez obaw, domowe sposoby na to, jak usunąć kamień z szyby prysznica, mogą być równie skuteczne. Od czego należy zacząć:

 • przygotuj mieszaninę z octu oraz ciepłej wody w proporcji 1:1,
 • przelej mieszankę do pojemnika z nakładką rozprowadzającą, typu spray,
 • równomiernie spryskaj szybę prysznica i pozostaw na kwadrans,
 • dla lepszego efektu, po tym czasie wetrzyj mieszankę miękką szmatką,
 • spłucz szybę czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Stosując tę metodę, można usunąć nawet stary kamień, który osadzał się przez lata. Ocet to niezwykle skuteczna broń, charakteryzuje go jednak nieco ostry zapach. Jeśli chcesz go złagodzić, możesz wkropić do mieszaniny kilka kropli soku z cytryny.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej – domowe sposoby

Kamień osadza się nie tylko na samej szybie, lecz całej powierzchni prysznica, nie omijając także kranu czy słuchawki. Charakterystyczne zacieki z kamienia wyglądają nieestetycznie i są też częstymi winowajcami zapychania się siatek przepuszczających wodę. Chcąc uniknąć ich wymiany, należy stosować skuteczne metody na to, jak usunąć kamień z prysznica.

Oczywiście, tutaj także można skorzystać z tanich i szybkich sposobów. I niezastąpiony będzie w tej sytuacji również poczciwy ocet. Co ważne, pomoże on nawet odetkać słuchawkę od prysznica, która ledwo przepuszcza wodę przez nadmiar kamienia.

Jak to zrobić? Należy delikatnie podgrzać ocet, a następnie zanurzyć w nim słuchawkę na pół godziny. Po tym czasie najlepiej wyszorować ją szczoteczką do zębów – pozostałości kamienia powinny szybko się odkleić. Po wypłukaniu słuchawki dobrze będzie zrobić jeszcze jedną rzecz – przetrzeć ją matową stroną folii aluminiowej. Będzie lśnić jak nowa! Pozostałe części prysznica można zaś wyszorować, wspomnianą już mieszaniną wody z octem, dodając do niej sok z cytryny lub kilka kropli wody różanej – łazienka będzie wówczas nie tylko czysta, ale także pachnąca.

Kamień i osad w wannie – najszybsza metoda

Codzienne zabrudzenia pozostałych elementów armatury takich jak wanna, brodzik czy zlew, też wymagają odpowiednich środków. Są to bowiem często rdzawe zacieki, z którymi nie radzą sobie zwykłe mleczka i płyny dedykowane takim powierzchniom. Jak usunąć kamień z wanny oraz zmyć nawet najsilniejsze zabrudzenia i zacieki? Idealny będzie kwasek cytrynowy.

Można go przygotować na dwa sposoby:

 • zmieszaj kilka łyżek kwasku z niewielką ilością ciepłej wody, a uzyskaną w ten sposób pastą umyj wannę i pozostałe urządzenia,
 • połącz 200 ml ciepłej wody z dwiema łyżkami kwasku, dokładnie wymieszaj, a uzyskanym płynem spryskaj powierzchnie, które chcesz umyć.

Pasta sprawdzi się najlepiej podczas codziennego sprzątania, z kolei płyn na bazie kwasku można stosować w sytuacjach, kiedy rdza i osad są naprawdę intensywne. Warto wtedy zostawić płyn na powierzchniach przez kwadrans, a dopiero później jeszcze raz wyszorować i spłukać.

Płytki pod prysznicem – koniec z kamieniem i osadem

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na rozwój pleśni w łazience i grzybów, które uwielbiają wilgoć. Do tego dochodzi jeszcze słaba wentylacja, przez co znajdują tu one naprawdę podatny grunt dla ciągłego namnażania. Dotyczy to także płytek po prysznicem. Dbanie o ich czystość powinno więc polegać nie tylko na regularnym pozbywaniu się osadu i wszelkich nieczystości, ale też grzybów, pleśni oraz oczywiście kamienia.

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem i jednocześnie zapobiec rozwojowi tych chorobotwórczych grzybów? Poza specjalistycznymi produktami można wykorzystać szybkie domowe sposoby. Tym razem przydadzą się soda oczyszczona i woda utleniona. A kolejne etapy czyszczenia powinny wyglądać następująco:

 • do sody oczyszczonej dodaj odrobinę wody, a uzyskaną pastą posmaruj płytki, ze szczególnym uwzględnieniem fug,
 • po 10 minutach przetrzyj płytki szmatką nasączoną wodą utlenioną, nie spłukuj.

Ostatnia czynność jest szczególnie ważna – woda utleniona będzie skuteczna w usuwaniu zarodków, tylko jeśli samoistnie wyschnie. Do smarowania płytek i fug można zaś użyć specjalnej szczoteczki, dzięki której dokładniej pokryjesz pastą każdy, nawet najmniejszy fragment powierzchni.

Jak dbać o armaturę na co dzień?

Jeśli wiesz już, jak usunąć kamień z szyby prysznica oraz innych elementów wyposażenia łazienki, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do pracy. Dobrze też pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, dzięki którym unikniesz zbierania się kamienia oraz rdzawych zacieków. Pamiętaj więc, żeby:

 • do czyszczenia szyby używać miękkich ściereczek, które nie spowodują powstania rys,
 • po każdym użyciu prysznica najlepiej ściągać z szyby wodę specjalną ściągaczką,
 • szklane powierzchnie pokrywać powłoką hydrofobową, która wygładzi szybę i spowoduje, że woda i brud będą z niej po prostu ściekać,
 • regularnie wietrzyć łazienkę, zapobiegając w ten sposób rozwojowi pleśni i grzybów.

A wtedy codzienne sprzątanie będzie efektywniejsze i znacznie prostsze.

Autorka: Natalia Kowalska