Data publikacji:

Jak usunąć kamień z toalety?

Chcesz, żeby twoja toaleta lśniła czystością? Nie wiesz, czym usunąć kamień z muszli klozetowej? My mamy na to kilka sprawdzonych sposobów! Przeczytaj nasz artykuł, sprawdź, jak usunąć kamień z toalety, i ciesz się czystą łazienką na co dzień.

jak usunąć kamień z toalety

Kamień w toalecie. Najważniejsze informacje

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kamień w wc wygląda nieestetycznie. Nie wiesz, jak usunąć kamień z muszli? Mamy dla ciebie sprawdzone sposoby.

 1. Kamień w muszli klozetowej – jak powstaje?
 2. Jak usunąć kamień z toalety – domowe sposoby
 3. Czym usunąć kamień z muszli klozetowej?
 4. Jak usunąć kamień z muszli – sprawdzone środki

Kamień w muszli klozetowej – jak powstaje?

Kamień (węglan wapnia) przedostaje się do naszych domów przez wodę, która wcześniej płynęła przez miękkie skały, takie jak kreda lub wapień. Kiedy przemieszcza się przez nie deszcz, zbiera z nich niektóre minerały. W ten sposób woda staje się twarda. Woda tego typu przepływa przez rury, osadzając kamień nie tylko w rurach, ale także na kranie, w toalecie czy na prysznicu.

Osady wapienne to biała, pudrowa substancja, która zalega w kuchni lub łazience w okolicach kranu lub toalety. W łazience przybiera on najczęściej kolor brązowych lub pomarańczowych smug.

Głównym powodem usuwania kamienia w łazience jest fakt, że wygląda on po prostu nieestetyczne. Nawet nowe baterie prysznicowe czy zlewozmywak mogą po kilku miesiącach wyglądać na zaniedbane.

Dodatkowo gromadzenie się kamienia w rurach może sprawić ograniczenie przepływu wody w kranach, głowicach prysznicowych lub urządzeniach, takich jak zmywarka lub toaleta. Jednak jak i czym prosto i skutecznie usunąć kamień z muszli klozetowej? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Wypróbuj również nasze sposoby na czyszczenie pralki.

Jak usunąć kamień z toalety – domowe sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kamień z WC, dobrze trafiłeś. W internecie znajdziesz kilka mitów dotyczących tego, jak usunąć kamień z sedesu. Niektórzy próbują usunąć kamień z dna muszli klozetowej Coca-Colą lub wybielaczem. Niestety takie sposoby nie pomogą w walce z kamieniem.

Czym zatem usunąc kamień z muszli klozetowej? Zamiast tego spróbuj octu. Kwasowy charakter octu jest idealny do zmiękczania i usuwania kamienia. Jak usunąć kamień z WC poniżej linii wody octem?

 • Wlej 1 litr białego octu do muszli klozetowej. Upewnij się, że pokrył wszystkie boki wewnątrz muszli klozetowej.
 • Pozostaw ocet wewnątrz muszli klozetowej na trzy do czterech godzin.
 • Oczyść muszlę klozetową octem. Możesz wykorzystać do tego szczotkę do toalety.
 • Spuść wodę, aby spłukać wszystkie pozostałości kamienia.
 • Powtarzaj czynność do momentu, aż muszla klozetowa będzie lśniąca i czysta.

Czym usunąć kamień z muszli klozetowej?

Kolejnym dobrym sposobem na usunięcie kamienia z sedesu jest papier ścierny. Z tej metody korzystaj tylko wtedy, gdy wszystkie inne środki zawiodły, a plamy z kamienia są tak uporczywe, że myślisz o wymianie toalety.

Użyj to tego dwóch rodzajów kamienia: średnioziarnistego do pozbycia się większości kamienia i drobnoziarnistego do doczyszczenia muszli klozetowej. Jak usunąć kamień z dna muszli klozetowej?

 • Zacznij od średnioziarnistego papieru ściernego i delikatnie potrzyj osad kamienny.
 • Pocieraj, aż większość zostanie usunięta, ale nie naciskaj zbyt mocno, żeby nie porysować muszli.
 • Użyj drobnoziarnistego papieru, aby delikatnie wypolerować muszlę i pozbyć się resztek osadu.

Jak usunąć kamień z muszli – sprawdzone środki

Jeśli nie masz czasu testować domowych sposobów, postaw na sprawdzone środki przeznaczone do usuwania kamienia. Wśród internautów dużą popularnością cieszy się środek Sotin. To bardzo silny i kwaśny koncentrat do czyszczenia ceramiki sanitarnej. Wystarczy, że naniesiesz go na muszlę klozetową i pozostawisz na dziesięć minut. Następnie obficie spłucz wodą. Po kamieniu nie będzie śladu. Specjalną linię środków do walki z kamieniem w WC ma także Domestos.

Autorka: Patrycja Hendzel