Data publikacji:

Jak wykonać zabezpieczenie blatu nad zmywarką?

Większość zmywarek do naczyń w naszych kuchnia jest ukryta w meblach kuchennych, jeżeli nie mamy do czynienia ze sprzętem do zabudowy, wolnostojąca zmywarka jest wciśnięta pomiędzy szafki, a na jej szczycie ułożony jest blat. Urządzenia podczas pracy generują dużą ilość ciepła oraz pary wodnej, które uwalniają się z dużą siłą podczas wyjmowania naczyń. Wilgoć zbiera się w tym wypadku bardzo szybko na meblach oraz innych znajdujących się w pobliżu sprzętu. Najbardziej szkodzi ona meblom. Radzimy zatem, jak powinno wyglądać zabezpieczenie blatu nad zmywarką.
zabezpieczenie blatu nad zmywarką

Czemu warto zabezpieczać blat nad zmywarką?

Bez względu na to, jaka zmywarka jest w naszej kuchni, jak już zaznaczyliśmy, zmywarki podczas pracy zmywarki wokół drzwiczek urządzenia unosi się sporo wilgoci, która bardzo szybko osiada na meblach, w tym na znajdującym się nad urządzeniem blatem. Zazwyczaj spodnia warstwa blatów nie jest aż tak mocno zabezpieczona przed wodą, co prowadzi do ich powolnego niszczenia. W bardzo wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach może to prowadzić nawet do rozwoju pleśni.

Zabezpieczenie blatu a jego rodzaj

Poziom uwagi, jaki musimy przyłożyć do kwestii zabezpieczenia blatu, zależy w dużej mierze od materiału z jakiego został on wykonany. Najpopularniejsze w naszym kraju modele laminowane wymagają szczególnej ochrony. Ponieważ tworząca je płyta wiórowa jest ochraniana wyłącznie przez laminat. Para woda dostaje się najłatwiej do wnętrza blatu na jego krawędziach, a więc dokładnie w miejscu, pod którym otwieramy drzwi urządzenia.
Jeżeli nie zainstalujemy dodatkowej ochrony, ciepła para wodna powoli zacznie osłabiać klej trzymający okleinę i wchodzić w kontakt z płytą wiórową, która bardzo szybko znacznie w charakterystyczny sposób pęcznieć i wybrzuszać się. Zniszczeń tego typu nie sposób naprawić. Pozostawiony sam sobie blat, z czasem będzie nadawał się tylko do wymiany, a uszkodzenia będą się rozszerzać.
Podobną ostrożność należy zachować w przypadku blatów z drewna oraz sklejki. Wilgoć i ciepła para wodna dać szybko we znaki nawet powierzchni pokrytej solidną bejcą i lakierem, przyspieszając jej zużycie. Nieco mniejsze obawy mogą mieć właściciele blatów kamiennych, metalowych, konglomeratowych i szklanych. Nawet tutaj nie zaszkodzi jednak zastosowanie odpowiedniej ochrony, niektóre wrażliwe gatunki kamienia, takie jak marmur mogą np. odbarwiać się pod wpływem wilgoci z zmywarki.

Jak powinno wyglądać zabezpieczenia blatu nad zmywarką?

Blat nad zmywarką zabezpiecza się w bardzo prosty i tani sposób. Używamy do tego przeważnie dwóch materiałów. Pierwszym z nich jest samoprzylepna metalowa taśma, najczęściej wykonana z aluminium, którą przyklejamy pod blatem. Specjaliści radzą, by zakrywała ona powierzchnię na głębokości kilkunastu centymetrów pod zmywarką. Zawartość rolek ma zazwyczaj kilka centymetrów szerokości, dlatego używamy co najmniej kilku pasków. Taśmę warto też przykleić na bocznych ścianach mebli przylegających do zmywarki.
Drugim elementem zabezpieczającym jest niskoprofilowa metalowa listwa narożna, która zabezpieczamy krawędź blatu na zmywarką. Prawidłowo zamontowana nie będzie prawie w ogóle widoczna dla obserwatora. Możemy ją przykleić lub przykręcić.
Jeżeli zmywarkę montowali specjaliści, z pewnością zastosowali oni, przynajmniej jedną z metod zabezpieczających. W przypadku, gdy tak się nie stało należy samodzielnie wykonać izolację.