Data publikacji:

Zatkany odpływ wanny – co robić?

Wolny odpływ wody z wanny to typowy problem. Z czasem zator staje się coraz większy, aż do całkowitego zatkania odpływu. Jak poradzić sobie z zatkanym odpływem wannowym domowymi sposobami? I co zrobić, gdy domowe sposoby zawiodą?
zatkany odpływ wanny

Zatkana wanna – co robić?

Co zrobić, gdy po wyciągnięciu korka z wanny woda ani drgnie? W awaryjnych sytuacjach można spróbować wytworzyć ciśnienie w odpływie dłonią. Przyłóż dłoń do odpływu tak, by zakryć nią cały otwór, a następnie wykonaj kilka dynamicznych ruchów. Wbrew pozorom metoda ta jest całkiem skuteczna i może przetkać zapchany odpływ.

Jeśli ta metoda zawiedzie, użyj przepychacza do odpływów. Aby przepychacz zadziałał prawidłowo, gumowy kielich powinien szczelnie otoczyć odpływ. Energicznie dociskaj i odciągaj przepychaczkę, aż usłyszysz dźwięk sugerujący przepchnięcie zatoru. Gdy woda z wanny zejdzie, oczyść odpływ z zanieczyszczeń. W innym przypadku wanna zatka się ponownie w najbliższym czasie.

Domowe sposoby na zatkany odpływ wanny

Domowy preparat do przepychania wanny stworzysz za pomocą, tutaj nie ma zaskoczenia, sody oczyszczonej lub octu. Te dwa składniki posłużą ci do stworzenia wielu skutecznych środków czyszczących, więc warto zamówić przez internet większe opakowania sody – wyjdzie znacznie taniej. Pamiętaj jednak, że łączenie ich ze sobą w większości przypadków nie ma sensu. Kwasowy ocet i zasadowa soda oczyszczona się zneutralizują i stracą właściwości czyszczące. Poza wytworzeniem dużej ilości dwutlenku węgla i piany nie przyniosą żadnych spektakularnych efektów.

Jak odetkać wannę domowymi sposobami? W pierwszej kolejności wlej do odpływu kilka litrów wrzątku. Gorąca woda rozpuści zalegający w rurach tłuszcz oraz zastygłe mydło. Gdy woda zejdzie, wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalej ją wrzątkiem. Soda ma silne właściwości czyszczące, dlatego z łatwością rozpuści osady znajdujące się w odpływie. Pamiętaj jednak, by użyć sody oczyszczonej, a nie kalcynowanej, znanej także jako soda czyszcząca. Ta druga zastyga na kamień i jedynie pogorszy sprawę.
W kolejnym kroku możesz również oczyścić odpływ wanny octem. Szklanka octu skutecznie rozpuści kamienny osad, który może być przyczyną problemu. Niektórzy zalecają połączenie sody z octem, jednak w tym przypadku głównym czynnikiem przeczyszczającym jest wydzielający się dwutlenek węgla. Taka mieszanka pomoże tylko w niewielkich zatorach.

Zatkany odpływ wanny – skuteczne sposoby udrożnienia odpływu

Domowe sposoby na zatkany odpływ są skuteczne, ale nie we wszystkich przypadkach. Jeśli zaniedbania są duże, nie obędzie się bez użycia agresywnej chemii. Preparaty na bazie wodorotlenku sodu lub kwasu siarkowego są silnie żrące, a ich użycie jest niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy z nich korzystać tylko w ostateczności. Środki do udrażniania rur dostępne są w formie żelu, granulek lub płynu. Rozpuszczają nie tylko mydło czy tłuszcze, ale i włosy, paznokcie czy białka.

Przed użyciem preparatu upewnij się, czy w domu nie ma aluminiowej instalacji kanalizacyjnej. Większości środków nie można stosować bezpośrednio na aluminium, powierzchniach ocynkowanych czy granicie. W trakcie działania produktu wydzielają się szkodliwe opary, więc pamiętaj o przewietrzeniu pomieszczenia. Po około 2-3 minutach spłucz udrażniacz obficie wodą i umyj wannę.

Najważniejsza jest profilaktyka

Zamiast walczyć z zatkanym odpływem wanny, lepiej regularnie pozbywać się z niego osadów. Przynajmniej raz w miesiącu wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej do odpływu i zalej gorącą wodą. Taką samą procedurę zastosuj w kuchennym zlewie oraz w umywalce łazienkowej. Dzięki temu problem zalegającej wody nie będzie nawracał.
Autor: Szymon Sonik