Zbrylona kurtka puchowa - co robić? W jaki sposób suszyć kurtkę puchową ręcznie?
Niestety, zbrylona kurtka puchowa to problem, który może nas zaskoczyć, gdy wyciągamy pranie z pralki nawet w sytuacji, gdy staraliśmy się zachować maksymalną ostrożność. W takiej sytuacji nie panikuj! Nawet jeżeli kurtka na pierwszy rzut oka straciła swój atrakcyjny wygląd i puszystość, zwykle można ją jeszcze uratować. Wszystko zależy od dalszego sposobu postępowania i od odpowiedniego suszenia.
Co robić, gdy kurtka puchowa już uległa zbryleniu?
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Będziesz musiał włożyć nieco wysiłku w doprowadzenie kurtki do pierwotnego stanu, jednak efekty będą tego warte. Jeżeli korzystasz z suszarki do rozwieszania prania, rozstaw ją koniecznie w ciepłym i przewiewnym miejscu.
Może być to taras lub balkon, jeżeli temperatura na zewnątrz jest wysoka i nie spodziewasz się opadów. Jeżeli nie jest to możliwe, warto przynajmniej uchylić okno w pokoju, gdzie stoi.
Nie wieszaj kurtki w pozycji pionowej ani nie przypinaj jej klamerkami - to może sprawić, że mokry puch opadnie na dno kurtki, co spowoduje, że problem tylko się pogłębi.
Zamiast tego należy rozłożyć kurtkę na suszarce w pozycji poziomej. Powinna być ona rozpięta i rozłożona na płasko. Na początku z kurtki będzie kapać woda, dlatego też należy podstawić miskę.
Suszenie kurtki puchowej polega na mozolnym, ręcznym rozbijaniu puchu. Należy zacząć to robić po kilku godzinach suszenia.
Najpierw delikatnie oklep puch i przewróć kurtkę na drugą stronę. Po kilku godzinach oklep kurtkę z drugiej strony. Jeżeli tego nie zrobisz, w trakcie schnięcia puch w kurtce ulegnie zbryleniu. Z tego powodu jest to bardzo ważne, by oklepywać kurtkę miejsce przy miejscu. W momencie, gdy kurtka będzie już nieco bardziej sucha, należy przystąpić do ręcznego rozdrabniania puchu. Możesz to robić delikatnie, lecz dokładnie rozcierając dłońmi miejsca, gdzie powstają zgrubienia i grudki.
Każde miejsce powinno być rozcierane osobno do momentu, gdy puch zostanie dokładnie rozdrobniony i po wyschnięciu będzie puszysty. Czynności te (oklepywanie i rozdrabnianie puchu) należy wielokrotnie powtarzać. Niestety, jest to niekiedy bardzo mozolny i pracochłonny proces. Suszenie kurtki puchowej, w zależności od grubości i materiału, może trwać nawet trzy dni. Na koniec należy delikatnie otrzepać ubranie i rozprowadzić puch po całej długości.