Data publikacji:

Zbrylona kurtka puchowa - co zastosować na zbryloną kurtkę puchową?

 Wiele osób uważa, że nie należy prać kurtek puchowych - pod wpływem wilgoci puch zbija się i nie zapewnia ochrony przed zimnem. Warto pamiętać jednak o tym, że podobne procesy zachodzą także pod wpływem potu, który może wydzielać się podczas intensywnego wysiłku fizycznego - z tego powodu pranie kurtki okazuje się konieczne. Bardzo ważny jest jednak sposób, w jaki to robisz. Podpowiadamy, w jaki sposób prać puch, by nie zniszczyć ubrań i co zastosować na zbryloną kurtkę puchową.
zbrylona kurtka puchowa

W jaki sposób prać kurtkę puchową, aby uniknąć zbrylenia?

Regularne pranie kurtek puchowych (a także innych rzeczy wykonanych z puchu, na przykład pościeli czy śpiworów) jest konieczne, aby zachować czystość i higienę. Należy to jednak robić bardzo ostrożnie, w przeciwnym wypadku łatwo zniszczyć odzież.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście oddanie kurtki do pralni, która stosuje specjalistyczne metody. Zwykle jednak wiąże się to ze znacznie większymi kosztami niż samodzielne pranie. Kurtka puchowa prana w domu nie powinna ulec zniszczeniu, pod warunkiem, że będziemy pamiętali o kilku kwestiach.
  1. Sprawdzaj informacje na metce i podczas prania kieruj się wskazówkami producenta. Każda kurtka może być wykonana w nieco inny sposób, z różnych materiałów, dlatego też będzie to najpewniejsze rozwiązanie. Z metki dowiesz się, czy kurtka może być prana w pralce i w jakiej temperaturze.
  2. Pamiętaj, że do zbrylenia kurtki puchowej może dojść zarówno na etapie prania, jak i suszenia. Z tego powodu zachowaj ostrożność podczas obydwu tych etapów.
  3. Wybieraj specjalistyczne środki przeznaczone do prania puchu. Wybór zwykłych detergentów może przyczyniać się do zbrylania.
  4. Jeżeli zdecydujesz się na pranie ręczne, rób to w niskiej temperaturze (około 30° C). Delikatnie zmywaj plamy i zabrudzenia gąbeczką. Unikaj mocnego tarcia i wyżymania, gdyż może to prowadzić do rozerwania komór z puchem.
  5. Jeżeli zdecydujesz się na pranie kurtki puchowej w pralce, rób to w niskiej temperaturze (około 30° C) i wybierz jak najmniejszą ilość obrotów (400 - 600). Możesz wybrać program „Delikatne", jeżeli twoja pralka oferuje taką możliwość. Do bębna możesz włożyć piłeczki tenisowe lub specjalne piłeczki do prania puchu, które będą powodowały rozbijanie zbryleń.

Zbrylona kurtka puchowa - co robić? W jaki sposób suszyć kurtkę puchową ręcznie?

Niestety, zbrylona kurtka puchowa to problem, który może nas zaskoczyć, gdy wyciągamy pranie z pralki nawet w sytuacji, gdy staraliśmy się zachować maksymalną ostrożność. W takiej sytuacji nie panikuj! Nawet jeżeli kurtka na pierwszy rzut oka straciła swój atrakcyjny wygląd i puszystość, zwykle można ją jeszcze uratować. Wszystko zależy od dalszego sposobu postępowania i od odpowiedniego suszenia.

Co robić, gdy kurtka puchowa już uległa zbryleniu?

Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Będziesz musiał włożyć nieco wysiłku w doprowadzenie kurtki do pierwotnego stanu, jednak efekty będą tego warte. Jeżeli korzystasz z suszarki do rozwieszania prania, rozstaw ją koniecznie w ciepłym i przewiewnym miejscu.

Może być to taras lub balkon, jeżeli temperatura na zewnątrz jest wysoka i nie spodziewasz się opadów. Jeżeli nie jest to możliwe, warto przynajmniej uchylić okno w pokoju, gdzie stoi. Nie wieszaj kurtki w pozycji pionowej ani nie przypinaj jej klamerkami - to może sprawić, że mokry puch opadnie na dno kurtki, co spowoduje, że problem tylko się pogłębi.

Zamiast tego należy rozłożyć kurtkę na suszarce w pozycji poziomej. Powinna być ona rozpięta i rozłożona na płasko. Na początku z kurtki będzie kapać woda, dlatego też należy podstawić miskę. Suszenie kurtki puchowej polega na mozolnym, ręcznym rozbijaniu puchu. Należy zacząć to robić po kilku godzinach suszenia.

Najpierw delikatnie oklep puch i przewróć kurtkę na drugą stronę. Po kilku godzinach oklep kurtkę z drugiej strony. Jeżeli tego nie zrobisz, w trakcie schnięcia puch w kurtce ulegnie zbryleniu. Z tego powodu jest to bardzo ważne, by oklepywać kurtkę miejsce przy miejscu. W momencie, gdy kurtka będzie już nieco bardziej sucha, należy przystąpić do ręcznego rozdrabniania puchu. Możesz to robić delikatnie, lecz dokładnie rozcierając dłońmi miejsca, gdzie powstają zgrubienia i grudki.

Każde miejsce powinno być rozcierane osobno do momentu, gdy puch zostanie dokładnie rozdrobniony i po wyschnięciu będzie puszysty. Czynności te (oklepywanie i rozdrabnianie puchu) należy wielokrotnie powtarzać. Niestety, jest to niekiedy bardzo mozolny i pracochłonny proces. Suszenie kurtki puchowej, w zależności od grubości i materiału, może trwać nawet trzy dni. Na koniec należy delikatnie otrzepać ubranie i rozprowadzić puch po całej długości.

W jaki sposób suszyć kurtkę puchową w suszarce, by uniknąć zniszczenia?

Czekanie trzy dni, aż kurtka wyschnie, może być dość denerwujące. Jeżeli masz taką możliwość, aby skrócić ten czas, możesz wysuszyć kurtkę w suszarce bębnowej. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź informacje na metce, gdyż nie wszystkie modele będą do tego odpowiednie. Sprawdź, czy na metce znajduje się piktogram przedstawiający koło wpisane w kwadrat - symbol ten oznacza, że bez problemów możesz wysuszyć kurtkę w suszarce bębnowej.

Pamiętaj jednak, że suszenie kurtki puchowej w ten sposób także wymaga ogromnej ostrożności - ustaw program delikatny i susz kurtkę przez godzinę. Następnie delikatnie rozklep kurtkę i rozetrzyj grudki zbitego puchu. Susz kurtkę przez kolejną godzinę. Czynności te powtarzaj, aż kurtka całkowicie wyschnie. Do suszenia możesz także wykorzystać specjalne kuleczki lub piłki tenisowe umieszczone w bębnie.

Odpowiednie pranie i suszenie kurtki puchowej sprawi, że posłuży ci ona przez lata, nie tracąc swojego atrakcyjnego wyglądu.
Autorka: Anna Michalska