Jak działa żelazko z automatycznym doborem temperatury?
Inteligentne żelazko parowe wygląda niemal tak samo jak zwykłe urządzenie. Główną różnicą w wyglądzie jest brak pokrętła służącego do regulacji temperatury. Obecny jest tylko jeden przycisk – włącznik. Dzięki temu z obsługą urządzenia poradzą sobie nawet osoby, które na co dzień zdecydowanie wolą unikać prasowania. Takie modele znajdziemy w ofercie
żelazek Tefal czy Braun.
Żelazko z automatycznym doborem temperatury, w odróżnieniu od standardowych, nie działa w oparciu o stałe nagrzewanie stopy, a wyrzut gorącej pary. Siła wyrzutu i temperatura pary są tak dobrane, aby jak najlepiej wygładzić ubranie, niezależnie od tego, z jakiej tkaniny jest wykonane. Ten rodzaj żelazek radzi sobie nawet z trudnymi materiałami, którym zwykłe urządzenia często nie są w stanie sprostać lub z którymi nie powinny mieć kontaktu ze względu na możliwość ich uszkodzenia.
Żelazko parowe z automatycznym doborem temperatury odbiera użytkownikowi możliwość regulacji stopnia gorąca, za to zapewnia maksymalne bezpieczeństwo korzystania i nadaje się do niemal każdej tkaniny. Całkowicie minimalizuje ryzyko przypalenia ubrania, a dzięki temu, że sama stopa żelazka się nie nagrzewa – przypadkowe pozostawienie urządzenia nawet na szczególnie delikatnym materiale nie doprowadzi do jego uszkodzenia.
Żelazko parowe z automatycznym wyborem temperatury – na co zwrócić uwagę?
Najważniejszym parametrem żelazka z generatorem pary i automatycznym doborem temperatury jest jego moc. Ma ona kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności prasowania. Najlepszym wyborem będą żelazka o mocy od 2000 do 3000 W.
Taki parametr zapewnia szybkie nagrzanie się wody w urządzeniu i niemal natychmiastową gotowość do użycia. Istotnym czynnikiem, skorelowanym z mocą żelazka, jest siła wyrzutu pary, którą producenci podają w gramach na minutę (g/min).
Innym ważnym kryterium przy wyborze żelazka parowego z automatycznym doborem temperatury jest materiał, z którego wykonana jest stopa urządzenia.
To czynnik, który bezpośrednio wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Na rynku najczęściej można trafić na sprzęty ze wspomnianym elementem wykonanym ze stali, ceramiki czy teflonu.
Stal, choć zdecydowanie wyróżnia się niską ceną i zapewnia wysoką temperaturę, łatwo ulega uszkodzeniom i ma słaby poślizg, co może grozić uszkodzeniem delikatnych tkanin.
Z kolei ceramika bądź teflon, których cena jest wyższa, zapewniają idealnie gładkie sunięcie po prasowanym materiale, są wysoce odporne na zadrapania i łatwo się je czyści. Szukając idealnego żelazka, warto zainteresować się urządzeniami wyposażonymi dodatkowo w specjalne powłoki nieprzywierające, zwłaszcza jeśli posiada się ubrania z delikatnych materiałów.