Data modyfikacji:

Zmarszczki na szyi. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Prędzej czy później każdy z nas zauważy u siebie pierwsze zmarszczki na szyi. To naturalny objaw nieustannie postępującego procesu starzenia się skóry, którego nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować. Na szczęście istnieją jednak sposoby, które pomagają w zmniejszeniu widocznych linii i chronią przed przedwczesnym powstawaniem kolejnych. Sprawdź, skąd się biorą zmarszczki na szyi i jak z nimi walczyć!

szyja

Zmarszczki na szyi – przyczyny powstawania

Zmarszczki pod oczami, na czole czy na szyi nie są nigdy mile widzianymi gośćmi. Dlaczego tak właściwie powstają zmarszczki na szyi?

Jedną z najczęstszych i najbardziej oczywistych przyczyn jest utrata jędrności skóry, która pojawia się wraz z upływem lat. Im jesteśmy starsi, tym nasze ciała wytwarzają mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. To właśnie one są odpowiedzialne za optymalną jędrność i nawilżenie skóry nie tylko na szyi, ale także na twarzy.

Z pewnością przynajmniej raz obiło ci się o uszy, że największym winowajcą zmarszczek jest grawitacja. W przypadku tych na szyi jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w momencie, gdy skóra robi się zwiotczała, a jej delikatność ulega zwiększeniu, to zaczyna opadać. Efekt? Zmarszczki i widoczne marszczenia.

Mówiąc o przyczynach powstawania zmarszczek na szyi, nie możemy zapomnieć również o ruchach, które każdego dnia wykonujesz właśnie tą częścią ciała. Mowa przede wszystkim o opuszczaniu głowy, garbieniu się i pochylaniu, które powodują nie tylko pojawienie się nowych linii na szyi, ale także pogłębienie tych już obecnych. Do powstawania zmarszczek przyczynia się także długie pozostawianie w tej samej pozycji.

Czy wiesz, że zmarszczki na szyi mogą pojawić się jako efekt niezdrowego stylu życia? Największymi przeciwnikami jędrnej skóry są: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak regularnej aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, a nawet nadmierna ekspozycja na promienie UV. Nie bez powodu mówi się, że kosmetyki z filtrem są podstawą pielęgnacji skóry! W twojej kosmetyczce koniecznie powinien się znaleźć krem z filtrem pod makijaż.

Smaczna dieta na zmarszczki na szyi

Walkę ze zmarszczkami na szyi i twarzy możesz rozpocząć w kuchni. Odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na kondycję i wygląd twojej skóry, dlatego warto zadbać o to, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu.

Podstawą diety przeciwzmarszczkowej są antyoksydanty, czyli substancje, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są to przede wszystkim flawonoidy, luteina, beta-karoten, koenzym Q10 oraz witaminy A, C i E.

Gdzie szukać antyoksydantów naturalnie występujących w jedzeniu?

  • Flawonoidy: jagody, buraki, sałata, korzeń pietruszki.
  • Witamina A: papryka czerwona, szpinak, marchewka, brzoskwinie, wątróbka i łosoś.
  • Witamina C: cytryny, truskawki, natka pietruszki, pomidory.
  • Witamina E: oleje roślinne, pomidory, orzechy, kiełki, nasiona i ryby.
  • Beta-karoten: marchewka, pomarańcze, fasolka szparagowa, dynia.
  • Koenzym Q10: szpinak, brokuły, podroby, ryby.

Jakie kosmetyki pomogą ci w walce ze zmarszczkami na szyi?

Podstawą pielęgnacji i walki ze zmarszczkami na szyi jest krem z filtrem, o którym wspominaliśmy wyżej. Najlepszym wyborem są kosmetyki z poziomem ochrony wynoszącym przynajmniej SPF 50. Nie zapomnij, że nawet takie formuły należy reaplikować w ciągu dnia!

Kolejnym sposobem na rozprawienie się ze zmarszczkami na szyi jest regularne nawilżanie skóry. Rób to dwa razy dziennie – rano i wieczorem, sięgając po dobre kosmetyki ze składnikami aktywnymi. Szukaj formuł o działaniu przeciwzmarszczkowym, wygładzającym i ujędrniającym, zawierających substancje pobudzające produkcję kolagenu. Dobry krem nawilżający pomoże ci w walce ze zmarszczkami na twarzy.

Doskonałym pomysłem jest również wykonywanie peelingu szyi i dekoltu. Wystarczy robić to raz w tygodniu, aby delikatnie usunąć martwy naskórek i wygładzić skórę. Kosmetyki z drobinkami pobudzają krążenie, działają ujędrniająco, a do tego mogą zwiększać zdolność skóry do absorpcji składników aktywnych zawartych w pozostałych kosmetykach do pielęgnacji.

Autorka: Katarzyna Wendzonka