Data publikacji:

Jak wybrać zmiękczacz wody? Ranking


Twarda woda powoduje uszkodzenia sprzętów AGD i negatywnie wpływa na smak herbaty lub kawy. Zmiękczacz wody do domu umożliwia usuwanie kamienia z kranówki bez konieczności jej przelewania do dzbanków filtrujących. Filtr montowany bezpośrednio na kranie znacznie ułatwia codzienne życie i zapewnia dostęp do świeżej, czystej wody wszystkim domownikom. Sprawdź, jak wybrać zmiękczacz wody - ranking najpopularniejszych filtrów ci w tym pomoże.
zmiękczanie wody

Jak działa filtr zmiękczający wodę?


Zmiękczacz wody usuwa czynniki powodujące twardość wody za pomocą filtra z zawartością węgla lub działając na zasadzie odwróconej osmozy. Woda jest oczyszczana z kamienia podczas przepływania przez filtr, dzięki czemu można nalewać ją z kranu prosto do szklanki lub czajnika.

Filtr zmiękczający działa skutecznie w przypadku średnio twardej i twardej wody. Jego zastosowanie daje efekty już od pierwszego odkręcenia wody w kranie. Na czajniku osadza się mniej kamienia, a herbata i kawa mają o wiele lepszy smak. Wodę filtrowaną prosto z kranu można bezpiecznie podawać zwierzętom domowym, małym dzieciom i seniorom. 

Zmiękczacz wody - czy warto?


Zastosowanie zmiękczacza wody do domu jest rozsądnym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych. Filtr przedłuża żywotność sprzętów AGD, takich jak czajniki elektryczne, ekspresy do kawy lub parowary. Usunięcie zbędnych związków mineralnych z wody kranowej sprawia, że kamień przestaje osadzać się na ściankach sprzętów oraz na filiżankach, kubkach i szklankach. Dodatkowo z napojów znika osad, który psuje smak kawy i herbaty oraz powoduje osadzanie się nalotu na ściankach naczyń.

Zmiękczacz wody do domu warto stosować na wszystkich obszarach, gdzie woda kranowa jest twarda. Miękka woda kranowa nie wymaga oczyszczania ze związków mineralnych, gdyż zawiera ich niewielką ilość. Wodę miękką można jednak filtrować w celu usunięcia z niej innych związków, np. zanieczyszczeń gruntowych, związanych z korzystaniem z własnego ujęcia. 

Zobacz również, jak działa filtr do wody pod zlew

Wady i zalety zmiękczacza wody do domu


Jeśli chodzi o zmiękczacz wody, opinie są w większości pozytywne. Użytkownicy doceniają poprawę smaku napojów, zmniejszenie wydatków na zakup wody butelkowanej oraz brak kamienia w urządzeniach AGD. Gdy wybiera się zmiękczacz wody, ranking dostarczy również wiedzy na temat wad urządzenia filtrującego.

Głównym problemem związanym z użytkowaniem zmiękczaczy do wody jest usuwanie z wody wszystkich związków mineralnych. Dotyczy to również minerałów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Filtr odwróconej osmozy usuwane magnez, potas i wapń wraz z niechcianymi substancjami, dlatego powinno się go łączyć z wkładem ponownie dostarczającym te pierwiastki.

Wśród wad zmiękczaczy do wody kranowej powinno się wymienić również powolne oczyszczanie cieczy. Filtr zwykle usuwa zanieczyszczenia z kilku litrów wody na godzinę. Z tego powodu trudno zaplanować pracę w kuchni, zwłaszcza gdy gotuje się dla dużej rodziny lub przygotowuje się posiłki na imprezę.

Zaletą zmiękczaczy, które działają na zasadzie odwróconej osmozy, jest bardzo dokładne oczyszczanie wody z niepożądanych minerałów oraz szkodliwych środków chemicznych. Za jego pomocą usuwa się choćby resztki pestycydów, które mogą przedostać się do ujęcia wody z pobliskich upraw. Ponadto zmiękczacze do wody połączone z filtrami nasycającymi magnezem sprawiają, że kranówka z powodzeniem zastępuje wysoko lub średnio zmineralizowaną wodę butelkowaną. 

Zmiękczacz wody - jaki wybrać?


Trudno o jednoznaczną odpowiedź, jaki zmiękczacz wody jest najlepszy. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i jego oczekiwań co do działania sprzętu. Ranking zmiękczaczy wody może jednak ułatwić wybór konkretnego modelu. 

Water Technic 32


Zmiękczacz sprawdza się dobrze na ograniczonej przestrzeni. Kompaktowy sprzęt skutecznie usuwa z wody jony wapnia i jednocześnie jest oszczędny. Do pracy potrzebuje niewiele energii, dlatego nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za prąd.

Jest to model, który powstał z myślą o uzdatnianiu wody w gospodarstwach domowych. Najefektywniej pracuje w domach zamieszkiwanych przez 3 - 4 osoby. 

EcoWater Comfort 300


Zmiękczacz jest wyjątkowo ekonomiczny. Zużywa niewiele prądu i generuje minimalne straty ciśnienia. Dzięki możliwości ustawienia trybu wakacyjnego i oszczędnej regeneracji, sprawdza się dobrze nawet przy rzadszym użytkowaniu. W zmiękczaczu wbudowano licznik przepływu wody oraz funkcję samodzielnego ustalania twardości wody. Sprzęt ze względu na swoją wydajność najlepiej sprawdza się, gdy korzysta z niego maksymalnie 3 użytkowników.

Urządzenie umożliwia osiągnięcie efektu w postaci całkowicie zmiękczonej wody. Pracuje wydajnie przez wiele lat bez konieczności wymieniania złoża. 

Viessmann Aquahome 20 L Smart


Zmiękczacz jest urządzeniem inteligentnym, pracującym na głównym przyłączu wody zimnej. Dzięki niemu z wszystkich kranów płynie idealnie czysta i miękka woda. Atutem modelu jest możliwość ograniczenia rachunków za energię o co najmniej 10%, a także ochrona przed kamieniem kabiny prysznicowej, baterii łazienkowej, pralki, zmywarki i innych sprzętów. Woda zwiększona za pomocą urządzenia jest odpowiednia do picia, gotowania, prania i sprzątania. Dzięki niej zużywa się mniej detergentów, które szybciej pienią się i uwalniają substancje aktywne.

Zmiękczacz tej marki można obsługiwać poprzez aplikację mobilną. Na smartfonie znajdzie się powiadomienia o konieczności dosypania soli oraz alerty, gdy filtr będzie działać nieprawidłowo. 
Autorka: Monika Kocher