Data modyfikacji:

12 rzeczy, które warto dokupić do przyczepy kempingowej

Idea podróżowania z przyczepą kempingową to dziś nie tylko domena emerytów. Z zalet przyczep kempingowych oraz kamperów korzystają dziś także ludzie młodzi, studenci oraz pełne rodziny. Co warto zakupić, by jeszcze wygodniej korzystać z przyczepy kempingowej?

1. Panel słoneczny

Podstawowy problem w podróżowaniu z przyczepą to ograniczony dostęp do prądu. Zamontowany w przyczepie akumulator ładuje się bowiem tylko wtedy, gdy pracuje silnik samochodu lub gdy podłączony jest za pomocą prostownika do sieci elektrycznej. Rozwiązanie tego kłopotu jest jednak nad wyraz proste. Wystarczy wykorzystać powierzchnię dachu, instalując na nim panel fotowoltaiczny wytwarzający prąd. Dzięki temu można zyskać sporą niezależność, a akumulator ładować nawet na postoju. O ile, rzecz jasna, będzie słonecznie.

2. Bagażnik na rowery

Podróż z rowerami ma wiele zalet. Umożliwiają one szybsze zwiedzanie miast, uwalniają od konieczności korzystania z samochodu lub komunikacji miejskiej. Problemem jest jednak ich przewożenie.

Nie wszystkie przyczepy kempingowe mają na tyle duże pomieszczenie bagażowe, by zmieścić rowery. Alternatywą jest bagażnik rowerowy montowany na tylnej ścianie przyczepy. Nie zwiększy on drastycznie długości zestawu, a umożliwi wygodne transportowanie rowerów. Możesz także zdecydować się na zakup niewielkich składanych rowerów lub hulajnóg.

3. Przedłużacz

Wybierając się na pole kempingowe warto podłączyć się do sieci elektrycznej. Dzięki temu oszczędzisz gaz z butli oraz podłączysz sprzęt elektryczny o dużym poborze prądu (np. czajnik elektryczny, żelazko, opiekacz czy termowentylator). Niestety, nie każde stanowisko kempingowe ma łatwy dostęp do gniazdka. Na niektórych polach kempingowych, gdzie jedno przyłącze obsługuje wiele stanowisk, niezbędny będzie przedłużacz o długości nawet 50 metrów. Rozsądne minimum to 30 metrów. Pamiętaj także o wyposażeniu się w gniazda i wtyczki CEE, bowiem nie na wszędzie uda Ci się znaleźć przyłącze ze zwykłymi gniazdami.

4. Najazdy

Nawet jednostopniowe odchylenie przyczepy kempingowej od pionu może przynieść dyskomfort. O ile pochylenie przód-tył można wyregulować za pomocą kółka i podpór, stabilizacja wzdłuż osi kół jest nieco trudniejsza. Wymaga najczęściej podstawienia pod jedno z kół najazdu, który wypoziomuje przyczepę. Najazdy do przyczepy kempingowej wykonane są z wytrzymałego plastiku, a ich koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Wybierz najazd o dużej powierzchni styku z oponą oraz o sporej regulacji. Pamiętaj także, że czym bardziej stromy najazd, tym trudniej będzie ustawić na nim przyczepę.

5. Pokrowiec na przyczepę

Jeśli podróżujesz z przyczepą kempingową tylko sezonowo, na zimę warto zabezpieczyć ją przed deszczem i śniegiem. Większość przyczep nie zmieści się w standardowych garażach, jednak rozwiązanie tego problemu nie jest skomplikowane. Kupując uniwersalny pokrowiec na przyczepę z pewnością przedłużysz jej żywotność i ochronisz ją przed żółknięciem, gniciem i rdzewieniem. Dobrze jest także podłożyć koziołki pod metalowe elementy nośne, by odciążyć koła i opony. 

6. Moover

Manewrowanie przyczepą kempingową może przysporzyć nie lada problemów. Nie zawsze uda ci się ustawić ją za pomocą samochodu, a ręczne siłowanie się z przyczepą w grząskim lub pochyłym terenie może okazać się niemożliwe. Na szczęście z pomocą przychodzi technika, a konkretnie specjalny moover do przyczepy. Jest to urządzenie, które montuje się do kół przyczepy, umożliwiające  zdalne sterowanie nią, niczym zabawkowym samochodzikiem. Moover pomoże ci ustawić przyczepę na stanowisku i wjechać na najazdy poziomujące. Montaż tego urządzenia nie jest trudny i z pewnością uda ci się to zrobić samodzielnie.

7. Dodatkowe lusterka

Przyczepy kempingowe są najczęściej sporo szersze od samochodu osobowego, więc koniecznie zakup dodatkowe lusterka boczne. Montuje się je na standardowe lusterka samochodu za pomocą klipsów, ścisków lub pasków. Szerokie lusterka boczne umożliwią ci obserwowanie zachowania przyczepy, zapewnią widoczność do tyłu oraz będą wyznacznikiem szerokości całego zestawu. W wąskich uliczkach lub bramach lepiej jest uszkodzić niedrogie lusterko niż przyczepę kempingową.

8. Meble turystyczne

W czasie wysokich temperatur przebywanie w nieklimatyzowanej przyczepie kempingowej może być dość uciążliwe. Z drugiej zaś strony po co przebywać w zamknięciu, gdy można cieszyć się słońcem i piękną pogodą. Na podróż z przyczepą kempingową warto wziąć stół oraz zestaw krzeseł lub taboretów turystycznych. Meble te umilą ci czas spędzony na kempingu i będą idealne do spożywania posiłków lub imprez przy grillu, a po złożeniu nie zajmą wiele miejsca.

9. Wykładzina do przedsionka

Jeśli lubisz korzystać z przedsionka, wyposaż go w specjalną wykładzinę. Mata do przedsionka przyczepy kempingowej pomaga zachować czystość i zapobiega nanoszeniu się nieczystości do wnętrza. Wykonana jest z oddychającego tworzywa polipropylenowego odpornego na przebicie, działanie wilgoci działanie słońca. Siateczkowa struktura zapobiega też zbieraniu się wody lub piasku.

10. Pasy burzowe

Kolejnym elementem poprawiającym wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z przedsionka kempingowego, są pasy zabezpieczające namiot przed burzą. Wbijane w ziemię kotwy zapobiegają podwiewaniu przedsionka w czasie burzy i chronią przyczepę przed uszkodzeniem. Wyposażone są także w sprężyny, które jednocześnie amortyzują uderzenia wiatru i utrzymują pasy w napięciu.

11. Moskitiera

Większość przyczep kempingowych wyposażonych jest w okna z moskitierami. Jak jednak nie trudno się domyślić, w starszych przyczepach mogą być one uszkodzone lub nieskuteczne (zbyt duże oczka). Aby ochronić się nocą przed insektami, możesz wykorzystać obszerną moskitierę rozwieszaną przy suficie. Do jej zamontowania wystarczy jeden kołek, który możesz bez obaw wkręcić w sufit. Moskitiera może przydać Ci się także w przedsionku, bowiem w pobliżu morza i jezior liczba komarów często jest bardzo duża.

12. Ogrzewanie postojowe

Większość przyczep kempingowych ma wbudowany system ogrzewania. Jest to najczęściej grzejnik zasilany gazem z butli, którego ciepło rozprowadzane jest kanałami do różnych części przyczepy kempingowej. Co jednak zrobić, jeśli przyczepa nie ma ogrzewania? Niby można ratować się popularną farelką, ale dopłaty do zużytego prądu na polu kempingowych byłyby zapewne przytłaczająco duże.

To rozwiązanie nie sprawdzi się także tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Niezawodnym sposobem na dogrzanie przyczepy jest więc zamontowanie ogrzewania postojowego na gaz. Pamiętaj jednak o tym, by zakupów wówczas butlę z czystym propanem, który w odróżnieniu od mieszaniny propanu z butanem nie traci swoich właściwości na mrozie.
Autor: Szymon Sonik