Data publikacji:

Aranżacja małej toalety krok po kroku

Wydaje nam się, że małe pomieszczenia są niewygodne i niemożliwe jest umieszczenie w nich wszystkich potrzebnych sprzętów. Kojarzą nam się jako zagracone powierzchnie, w których zawsze panuje bałagan. Jeśli nasze mieszkanie jest małe, możemy czuć się zrezygnowani i stwierdzić, że nie da się z tym nic zrobić. Nie warto się jednak w takiej sytuacji poddawać. Małe pomieszczenie również może wyglądać nowocześnie i stylowo. Być może trzeba włożyć w to więcej wysiłku i zastosować więcej innowacyjnych pomysłów, jednak nie jest to niemożliwe. Wymyślono już wiele rozwiązań, które sprawdzą się na małych powierzchniach i sprawią, że nasze życie będzie bardziej komfortowe.

Mała toaleta - jak ją urządzić?

Prysznic lub wanna, umywalka, sedes, pralka i szafki. Wszystko to chcielibyśmy zmieścić w naszej łazience. Mała toaleta zdaje się na to nie pozwalać. Jest jednak kilka sposobów by umieścić większość tych elementów, a jednocześnie łazienka może być przytulnym pomieszczeniem w naszym domu. 

Możemy wykorzystać pomysły ludzi, którzy żyją w miejscach, gdzie bardzo małe mieszkania to zupełnie normalna sytuacja. Takim miejscem jest Japonia ze swoją stolicą Tokyo. Największa metropolia na świecie musi pomieścić prawie 14 mln ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi tam 6300 osób na kilometr kwadratowy. Mieszkania są tam bardzo małe, a łazienki jeszcze mniejsze.

Dlatego większość toalet posiada kompaktowe połączenie sedesu z umywalką i baterią, znajduje się ona na komorze z wodą do spłukiwania, co jest jednocześnie rozwiązaniem ekologicznym, gdyż woda z mycia rąk spływa do zbiornika, jest więc składowana i wykorzystywana do spłukiwania. Po takie rozwiązanie, na całe szczęście, nie musimy lecieć aż do Japonii. W naszych sklepach również już zakupimy takie sprytne urządzenie. Małą przestrzeń uporządkujemy stosując również ukryty w ścianie zbiornik toalety. Dzięki temu łazienka staje się bardziej elegancka, a toaleta mniej wyeksponowana.

Sama toaleta również może być krótsza od tej standardowej, zaoszczędzimy miejsce, a komfort korzystania nie ulegnie zmianie. Zastosowanie toalety osłoniętej, która również jest krótsza, dodatkowo ułatwi nam zachowanie higieny, gdyż nie ma zakamarków i krawędzi, na których gromadzi się kurz i brud.

Jednym ze sposobów, które możemy zastosować w małym WC jest kabina prysznicowa bez brodzika. Jeśli każdy centymetr kwadratowy jest dla nas na wagę złota, to taki prysznic powinniśmy wziąć pod uwagę. Możemy zamontować go nawet we wnęce, a szklane drzwi dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń, a w zasadzie nie są one nawet konieczne.

Aranżacja toalety to nie tylko rozmieszczanie mebli na jej podłodze. Możemy również skorzystać z wysokości pomieszczenia i montować rzeczy na ścianach. Na ścianie warto zainstalować różne szafki do przechowywania, a jeśli toaleta jest na tyle wąska, że istnieje ryzyko zahaczania o nie głową, to twarde meble możemy zastąpić miękkimi organizatorami siatki lub materiału. Pawlacz nad drzwiami, szafki w narożnikach i nad wanną, wszystko to da nam bardzo dużo przestrzeni do przechowywania. Pochowajmy do nich jak najwięcej rzeczy, by uniknąć efektu zagracenia przestrzeni. 

Jeśli zależy nam na tym, aby umywalka była osobno przymocowana do ściany, możemy wybrać mały, wąski zlew zamiast tego pełnowymiarowego. Zapewni on tak samą funkcjonalność, też umyjemy w nim ręce, zęby i twarz. Pod umywalką możemy wtedy umieścić szafkę, w której ukryjemy rury i będzie to oczywiście miejsce do przechowywania. Małe WC zmusza nas do wykorzystania każdego rogu pomieszczenia. Jeśli chcemy mieć pełnowymiarową umywalkę to róg łazienki jest idealnym na nią miejscem. Dzięki temu oszczędzamy miejsce po obu stronach ścian, na których możemy umieścić inne potrzebne nam elementy, ręczniki, sedes, pralkę lub nawet małą wannę.

W maksymalnie ekstremalnych sytuacjach, prysznic może znajdować się tuż nas sedesem. Takie rozwiązanie, kojarzy nam się z mieszkaniami na wynajem dla studentów, które na szybko zostały przygotowane z jednego pokoju. Jednak jeśli zastosujemy ładne meble, gustowne płytki i wszystko będzie dobrej jakości, to taka łazienka również może dobrze wyglądać. Jest to jednak ostateczność, gdy pomieszczenie rzeczywiście nie pozwala nam na nic więcej.
Jeśli wielkość pomieszczenia nam na to pozwala, w toalecie możemy również umieścić pralkę. W sklepach są dostępne mniejsze urządzenia, ładowane od góry. Nawet wanna nie jest już niemożliwym rozwiązaniem. Jeśli wybierzemy krótszą, lecz głębszą wannę, nie zajmie ona więcej miejsca niż sam prysznic, a kąpiel w niej może być równie komfortowa co w wannie o standardowym rozmiarze.

Aranżacja WC – triki, które wizualnie powiększają przestrzeń

Na przeciwko drzwi wejściowych do łazienki, powinno znajdować się okno lub lustro, które zapewni poczucie głębi. Powinniśmy unikać ustawiania tam dużych gabarytowo mebli lub urządzeń. Największy efekt optycznego powiększenia uzyskujemy instalując również na bocznych ścianach duże lustra bez ram. 

Przestrzeń optycznie powiększają jasne kolory i gładkie powierzchnie. Ciemno-kolorowe, wzorzyste płytki będą nas przytłaczać i męczyć. Jasne element będą odbijać światło i tworzyć przytulną atmosferę. Taki efekt uzyskamy również zapewniając duże ilości białego światła. Zainstalujmy lampę sufitową, oraz dodatkowe światła funkcyjne. Listwy ledowe dają miękkie i równomierne światło, możemy je ukryć pod lustrem i za linią zabudowy, dzięki nim pomieszczenie będzie rozświetlone. 

Wybierajmy rozwiązania, które pozwolą nam na uzyskanie wolnej przestrzeni na podłodze. Podwieszane umywalki, sedesy i bidety sprawią, że na podłodze będzie więcej miejsca. Efekt ten zostanie spotęgowany, zrezygnujemy również z pralki i innych rzeczy stawianych na podłodze. Dodatkowym atutem jest to, że wolną przestrzeń można dużo łatwiej i szybciej posprzątać.
Mała łazienka może być gustownym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Odpowiednio zaplanowana, pozwoli na wykorzystanie każdego zakamarka. Warto poświęcić jej więcej uwagi, tak by maksymalnie wykorzystać możliwości jakie daje. Spośród wielu pomysłów wybierzmy te, które w naszej łazience będą najlepszym rozwiązaniem. Sprawdźmy też, czy są one możliwe do zastosowania i czy nie ograniczają nas elementy konstrukcyjne pomieszczenia, takie jak np. układ rur. Dzięki odpowiednim rozplanowaniu, zyskamy przytulne pomieszczenie, w którym będziemy mogli zażywać relaksujących pryszniców lub kąpieli.
Jeśli remontujecie łazienkę wraz ze sklepem Metalowiec, to rzućcie okiem na poniższy konkurs. Za wystawienie opinii w serwisie Ceneo.pl możecie wygrać nagrody, których pula wynosi 25 tys. złotych.

Przeczytaj również