Data publikacji:

Wybieramy bezpieczne klocki dla 2-latka

Choć klocki należą do najprostszych zabawek dziecięcych, zabawa nimi może przynieść twojemu malcowi bardzo wiele korzyści. Rozwijają wyobraźnię, myślenie przestrzenne i umiejętność logicznego myślenia. Sprawdziliśmy, które klocki dla 2-latka zapewnią maluchowi frajdę i naukę w jednym, bez rezygnacji z maksymalnego bezpieczeństwa.

klocki dla 2-latka

Klocki dla dzieci – zabawki znane od pokoleń

Bawiłeś się nimi ty, twoi rodzice, a nawet dziadkowie. Klocki – bo o nich mowa – to jedne z najstarszych zabawek, które znane są światu. Kiedyś wykonywano je samodzielnie, najczęściej używając drewna. Dziś niezliczoną ilość modeli można znaleźć w każdym internetowym sklepie z asortymentem dziecięcym.

Dlaczego warto podarować dziecku klocki? Ta niepozorna zabawka doskonale rozwija wyobraźnię, logiczne myślenie, a także pozwala na kształtowanie uwagi i cierpliwości. Zabawa klockami ułatwia dziecku skoncentrowanie się. Ponadto, niektóre modele klocków dla dzieci mogą uczyć malucha kolorów, literek, cyferek bądź zwierzątek.

Klocki dla 2-latka – zabawka, która działa cuda

Czy wiesz, ze różnego rodzaju klocki dla dzieci wykorzystywane są również w dziecięcych terapiach? Układanki od lat uważane są za jeden z najlepszych sposobów leczenia dzieci nadpobudliwych lub mających problemy z koncentracją. Klocki wymagają sporej uwagi, dlatego – bawiąc się nimi – maluch trenuje cierpliwość. Jeśli zauważasz, że twoje dziecko szybko denerwuje się podczas zabawy innymi zabawkami, zaproponuj mu klocki. Możesz być zdziwiony efektami!

Bezpieczne klocki dla dwulatka, czyli jakie?

Kupując jednak zabawkę dla dziecka musisz pamiętać, że powinna ona nie tylko bawić, rozwijać jego umiejętności, lecz także być dla niego bezpieczna. Podczas wyboru klocków dla 2-latka zwróć uwagę na to, czy ich rozmiar jest dopasowany do wieku malucha. Klocki nie mogą być zbyt drobne – w przeciwnym wypadku zachodzi ryzyko zadławienia się.

Od 2012 roku obowiązują nowe przepisy skierowane do producentów i właścicieli sklepów z zabawkami, mające na celu dokładne sprawdzenie ich jakości właśnie pod względem wspomnianego bezpieczeństwa.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku klocków. Klocki dla najmłodszych dzieci powinny spełniać dwa podstawowe warunki w kwestii bezpieczeństwa. Po pierwsze, klocki powinny być duże, by dziecko nie miało możliwości ich połknięcia. Po drugie, nie powinny mieć ostrych części, by maluch przypadkowo się nie zranił.

Niemniej jednak bezpieczne klocki dla najmłodszych powinny też odpowiadać ich zainteresowaniom. Klocki dla dwulatka mogą umożliwiać stworzenie własnego placu budowy, warsztatu samochodowego, zamku z księżniczkami lub farmy.

Jakie klocki dla 2-latka kupić?

Drewniane klocki dla dwulatka, a może klocki wykonane ze sztucznego tworzywa? Na jaki zestaw się zdecydować? Oto nasze propozycje najlepszych klocków dla dwulatka, które są bezpieczne, a jednocześnie zagwarantują maluchowi wspaniałą zabawę.

Lego Duplo – najlepsze klocki dla dwulatka

Tej firmy nikomu nie trzeba przedstawiać. Lego od wielu lat bawi coraz to kolejne pokolenia, proponując klocki w różnych zestawach tematycznych. Najmłodszym dzieciom dedykowana jest seria Duplo, z której mogą korzystać maluszki już od 1. roku życia.

Zestawy Lego Duplo dla bobasów rocznych to duże klocki, które maluch łatwo może trzymać w dłoniach. Jednocześnie rozmiar klocków uniemożliwia włożenie ich do jamy ustnej. W kompletach dla najmłodszych dzieci znaleźć można klocki ułatwiające naukę liter, samochody i zwierzątka.

Klocki Lego Duplo 2-latka pozwalają już na znacznie więcej. Bobas ma możliwość zbudowania swojej farmy, zamku lub warsztatu. Pojawia się także znacznie więcej figurek. Z tymi klockami twój dwulatek rozwinie swoją wyobraźnię!

Piankowe klocki edukacyjne dla 2-latka

Kolejną propozycją dla maluszków są duże klocki wykonane z miękkiej pianki. Z ich pomocą dziecko może wykonać różne konstrukcje, jak np. domek. Piankowe klocki uczą brzdąca kształtów i kolorów, a jeśli występują w zestawie, pozwalają na niemal nieograniczoną ilość rozwiązań. Zaletą piankowych klocków jest również ich mała waga: bez problemu zabierzesz je ze sobą na plac zabaw lub w dłuższą podróż.

Ekologiczne klocki drewniane dla dzieci

Moda na ekologiczne zabawki jest coraz większa. I całe szczęście, bo dziecięce gadżety wykonane z przyjaznych środowisku tworzyw redukują produkcję plastiku. Jeśli chcesz, by twój maluch używał zabawek eko, wybierz drewniane klocki dla dzieci. Nie dość, że cechują się one wysoką jakością wykonania, prezentują się naprawdę bardzo estetycznie. Drewniane zabawki dla dzieci na pewno przypadną do gustu maluchowi.

Wafle – klocki dla dwulatka

Nowością na rynku są klocki tzw. wafle, które pozwalają dziecku zbudować dosłownie wszystko. Ich nazwa wywodzi się z kształtu przypominającego wafelki. Różnokolorowe klocki można układać w dowolnych kombinacjach – wafle łączą się ze sobą z każdej strony.

Wafle wykonane są z elastycznego materiału, dzięki czemu ich układanie nie sprawia maluchom trudności. Dzięki swoim rozmiarom są całkowicie bezpieczne – to zatem świetne klocki dla dwulatka.

Klocki dla najmłodszych dzieci

Układanie klocków, choć wygląda na czynność bardzo prostą, przynosi małemu człowiekowi liczne korzyści. Przede wszystkim stymulują one jego pierwsze zdolności manualne. Układając klocki, maluch uczy się precyzji, ale i rozwija swoją wyobraźnię. Zamiast wręczać maluchowi coraz to nowsze, skomplikowane zabawki, postaw na proste klocki – zabawa nimi na pewno mu się opłaci.

Klocki dla maluszków powinny być przede wszystkim doskonała zabawą dla twojej pociechy. Dlatego producenci zadbali o to, aby były one barwne i kolorowe, tak, by dziecko mogło samo stworzyć swój bajkowy świat.

O ile klocki dla rocznych dzieci to zazwyczaj proste elementy, z których można ułożyć na przykład wieże, o tyle już klocki dla dwu- czy trzylatków pozwalają im na dodatkową zabawę w skojarzenia, między innymi odpowiednie dopasowanie zwierzątek czy kształtów.

Co ciekawe, obecnie klocki mają możliwość wydawania dźwięków, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Bo takie powinny być właśnie klocki dla maluszków – mają uczyć poprzez zabawę.

Innym rozwiązaniem są klocki magnetyczne dla małych dzieci, dzięki którym budowla malucha nie zawali się i łatwiej będzie mu łączyć wszystkie elementy. Takie klocki posłużą malcowi również do… ozdabiania lodówki.

Rodzice często decydują się też na zakup tak zwanych klocków miękkich, bardzo często w formie kolorowych kostek, na których widać duże litery alfabetu. Klocki te przez swoją miękkość są niezwykle wygodne do układania dla twojej pociechy, która może z nich również ułożyć na przykład wieżę swoich marzeń. Dodatkowo, klocki miękkie często pełnią rolę zabawek sensorycznych – są wypełnione drobinkami lub szeleszczącym materiałem, który pobudza zmysły bobasa.

Najważniejsze jednak, by klocki wykonane były z najwyższej jakości materiałów, a zatem by były w stu procentach bezpieczne dla twojego dziecka. Ponadto, im dziecko jest młodsze, tym klocki powinny być większe i całkowicie pozbawione drobnych elementów, które mogłyby być dla niego zagrożeniem.

Klocki dla dwulatka – zabawa i nauka w jednym

Pamiętaj, że klocki dla dzieci to nie tylko zabawki, które zajmują dziecku czas. Każda zabawa klockami rozwija twojego malca, wzmacniając umiejętności motoryczne, wyobraźnię i uwagę. Pierwsze klocki możesz podarować już rocznemu dziecku. W wyposażeniu dwulatka są natomiast obowiązkowym elementem.

Autorka: Joanna Stanuch