Data publikacji:

Czym najlepiej oglądać gwiazdy? [Przegląd sprzętu] 

Teleskop to świetne narzędzie, które pozwoli Ci dostrzec to, co do tej pory było niezauważalne gołym okiem. W naszym artykule dowiesz się na co zwracać uwagę podczas zakupów, a także jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni. 

Jaki teleskop będzie najlepszym wyborem? 

Wybór solidnego teleskopu nie należy do łatwych zadań. Na rynku można znaleźć rozmaite konstrukcje, ale do najpopularniejszych należą w szczególności: 

Teleskopy soczewkowe, inaczej nazywane refraktorami, składają się z zwierciadła, okularu i tubusu. Taka konstrukcja umożliwia wygodną obserwacje planet, a także krajobrazów. W ten sposób staje się on bardzo uniwersalnym narzędziem. Wybierając teleskop staraj się wybierać modele, które dysponują zwierciadłem o średnicy przynajmniej 50 mm. W warunkach miejskich taki teleskop powinien spisać się bardzo dobrze i dać zadowalające efekty. 

Soczewkowe modele mają jeszcze jedną dużą zaletę. Ze względu na swoją budowę są one bardzo kompaktowe, dlatego z łatwością zabierzesz je ze sobą na wycieczkę. Jeśli nie używasz w danym momencie teleskopu, to możesz go również schować, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca w mieszkaniu. 

Teleskopy reflektorowe stanowią drugą grupę i są nazywane również zwierciadlanymi. Na dole takiego modelu znajduje się zwierciadło, które odbija światło do drugiego szkła, a następnie kieruje je do okularu. W efekcie uzyskujemy odwrócony obraz, który jest jaśniejszy niż w przypadku teleskopów soczewkowych. Za pomocą takich urządzeń można z powodzeniem obserwować galaktyki czy planety. Niestety, ale takie modele nie nadają się do krajobrazów.

Teleskopy reflektorowe przeważnie mają spore rozmiary. Tak duże gabaryty mogą być przeszkodą dla osób mieszkających w blokach. Pamiętaj, że na reflektor musisz mieć w domu odpowiednią ilość miejsca. Montaż zajmuje trochę czasu, dlatego przenoszenie takiego teleskopu byłoby trudne. 

Sprawdź, na co jeszcze zwracać uwagę 

Jeśli wiesz już, jaki teleskop będzie dla Ciebie najlepszy, to przyszedł czas na dobranie odpowiednich parametrów. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu jest powiększenie. W teleskopach powinno ono być maksymalnie dwa razy większe niż średnica soczewki, a także półtora raza większe niż średnica lustra. Dzięki temu uzyskasz obraz odpowiednio ostry z dużą ilością światła.

Często pomijaną kwestią przy wyborze teleskopu jest jego montaż. Do wyboru są teleskopy z dwoma systemami montażu: 

Paralaktyczny montaż działa na zasadzie obrotu wokół dwóch prostopadłych do siebie osi. Dzięki temu można płynnie podążać za wyznaczonym celem. Bardziej zaawansowane modele mają wbudowany silnik, który automatycznie wykrywa obserwowany obiekt i podąża za nim. Paralaktyczny montaż sprawdza się również przy astrofotografii, ponieważ generuje mniejsze drgania. Tego typu teleskopy charakteryzują się bardzo skomplikowaną budową i sporą wagą. 

Horyzontalny lub azymutalny montaż jest obracany wokół osi poziomej, jak i pionowej. Aby podążać za obserwowanym obiektem należy wyregulować obie osi. Jest to nieco bardziej czasochłonne niż we wcześniej przedstawianym systemie. Takie rozwiązanie zazwyczaj jest stosowane w tańszych teleskopach. 

Decydując się na teleskop warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które ułatwią obserwacje. Na pewno ważnym elementem są okulary do teleskopów umożliwiające uzyskanie jeszcze lepszych powiększeń. Dodatkowo warto wyposażyć się w futerał i środki do pielęgnacji szkieł. Jeśli planujesz fotografowanie to odpowiednie mocowanie też będzie przydatne. 

Polecane modele 

Synta Sky Watcher SK707 

To jeden z najchętniej wybieranych teleskopów na Ceneo.pl. W przystępnej cenie otrzymujesz niezłe wyposażenie, które umożliwi prowadzenie obserwacji. Teleskop refraktorowy dysponuje światłosiłą f/10, średnicą 70 mm i ogniskową 700 mm. Lekki montaż azymutalny sprawia, że w każdej chwili można urządzenie złożyć. Przez ten teleskop wygodnie będziesz obserwował ciała Układu Słonecznego, a także planety. 

Najważniejsze cechy: 

 • średnica soczewki: 70 mm 
 • ogniskowa: 700 mm 
 • światłosiła: f/10
 • powiększenie do 140x

 • Sky-Watcher (Synta) BK707Az2

  (6)
  od 329,00
  Sky-Watcher (Synta) BK707Az2
  Opinia od nowy2017-01-21 Trudno póki co o jednoznaczną ocenę. Teleskop trudny do ustawienia, skalibrowania, zainstalowania. Początkującym użytkownikom używania sprzętu nie ułatwia lakoniczna instrukcja obsługi. Mam nadzieję, że to, że nic nie widzę przez teleskop nie wynika z wady sprzętu a z konieczności precyzyjnego ustawienia sprzętu. Próbuję, ale póki co bez...

  Meade Adventure Scope 70 

  Meade Adventure to idealny zestaw dla początkującego obserwatora. Dobre parametry mogą zagwarantować świetne spojrzenie na Księżyc czy rozmaite planety. Średnica soczewki ma 60 mm i w połączeniu z ogniskową 360 mm daje dobre efekty. Dużym plusem tego modelu jest przysłona f/6, która wpuści sporą ilość światła. Ten model dzięki kompaktowym wymiarom może posłużyć również do podglądania natury. Zdecydowanie warto się nim zainteresować. 

  Najważniejsze cechy: 

 • średnica soczewki: 60 mm 
 • ogniskowa: 360 mm 
 • światłosiła: f/6

 • Meade Adventure Scope 60mm (71663)

  (1)
  od 351,45
  Meade Adventure Scope 60mm (71663)
  Opinia od Irek2018-07-27 To mój pierwszy teleskop, ale jestem bardzo zadowolony

  Sky Watcher Dobson 8” 

  Produkty Sky Watcher uznawane są za jedne z najlepszych, dlatego do oglądania nieba polecamy model Dobson 8”. Główne zwierciadło dysponuje średnicą 200 mm i bardzo dobrą ogniskową 1200 mm. Światło f/6 zapewni doskonałą jakość i brak zjawiska komy na brzegach obrazu. Montaż w systemie azymutalnym oferuje stabilność i łatwą obsługę. Ten teleskop raczej nie należy do kompaktowych modeli, dlatego warto znaleźć dla niego stałe miejsce w domu. Ten sprzęt to świetna inwestycja dla miłośnika podniebnych obserwacji. 

  Najważniejsze cechy: 

 • średnica soczewki: 200 mm 
 • ogniskowa: 1200 mm 
 • światłosiła: f/6 

 • Autor: Bartłomiej Mazurek 

  Przeczytaj również