Data publikacji:

Jaki wybrać teleskop? Ranking teleskopów

Gwiazdy fascynują ludzkość od dziesiątek tysięcy lat. Obserwacja nieba to zajęcie, które uczy skrupulatności oraz cierpliwości, a także pozwala nam poszerzyć naszą wiedzę z wielu rożnych dziedzin. Dla wszystkich początkujących astronomów przedstawiamy więc ranking teleskopów oraz podstawowe informacje na ich temat.

teleskopy

Najlepsze teleskopy. Ranking

Obserwacja nieba, w tym gwiazd, księżyca, planet oraz innych interesujących obiektów, takich jak odległe mgławice czy galaktyki, to niezwykle interesujące hobby, które może nauczyć nas nie tylko wiele o wszechświecie, ale także o nas samych. Początkujący astronomowie podchodzący poważnie do tego zajęcia sięgają zazwyczaj po teleskopy, których ceny zaczynają się od około 300 złotych, a kończą grubo powyżej 1000 złotych. Niektóre z tych modeli znalazły się w zamieszczonym poniżej rankingu polecanych teleskopów.

Przeczytaj również: Lornetka - jaką wybrać? Najważniejsze parametry lornetki

Podstawowe rodzaje teleskopów

Jaki teleskop z naszego rankingu wybrać? Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje teleskopów, różniące się pomiędzy sobą konstrukcją aparatu optycznego.

Teleskopy refrakcyjne (soczewkowe)

Teleskopy te składają się z podłużnej tuby (tubus), w której znajduje się kilka soczewek ogniskujących światło przekierowywane następnie do okularu obserwacyjnego. Większe modele potrafią zapewnić naprawdę wysoką ostrość oraz poziom detali. Teleskopy idealnie nadają się do użytku w mieście oraz do obserwacji dużych i jasnych obiektów, takich jak Księżyc, Jowisz czy Saturn. To również dobry wybór na teleskop dla początkujących.

Teleskopy typu reflektorowego (zwierciadlane)

Teleskopy zbudowane w oparciu o zakrzywione zwierciadło, które ogniskuje zbierane światło przekierowywane do okularu obserwacyjnego. Jakość obrazu zależy tu wprost od średnicy zwierciadła. Ich wadą są duże rozmiary oraz wysoka waga. Zaznaczmy, że modele nie sprawdzają się w miejscach o dużym zanieczyszczeniu światłem. W dogodnych warunkach (w plenerze lub z dala do dużych miast) pozwalają zobaczyć znacznie więcej szczegółów niż teleskopy refrakcyjne o porównywalnych parametrach.

Teleskopy typu hybrydowego (katadioptryczne)

Najrzadszy typy teleskopów, z którego nie korzysta raczej przeciętny początkujący astronom. W ich wnętrzu znajduje się zarówno zwierciadło, jak i zestaw soczewek. Pozwala to na skrócenia drogi, jaką światło przebywa wewnątrz tubusu, przekładając się na bardziej kompaktową konstrukcję całości urządzenia.

Czym powinien odznaczać się teleskop dla początkującego?

Najważniejszą częścią teleskopu jest jego obiektyw lub lustro, wpływające w największym stopniu na jakość i ostrość obrazu. Dla zasady, obiektyw/lustro do około 70 mm wystarcza do obserwacji najjaśniejszych gwiazd. Teleskopy 100 mm pozwalają z kolei w najlepszych warunkach zobaczyć nawet niektóre duże mgławice.

Jako teleskop dla początkujących optymalnym wyborem będą jednak modele 150 mm, które zapewnią najlepszy możliwy start w hobby. Większe zwierciadła oraz lustra są domeną profesjonalnych teleskopów wartych często nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Polecane teleskopy. Ranking

Sky Watcher (Synta) BK707Az2

Lekki teleskop astronomiczny dla początkujących obserwatorów astronomii, którzy zaczynają swoją przygodę z gwiazdami. Jest to wygodny w obsłudze refraktor o średnicy 70 mm, pozwalający powiększyć obraz do 140 razy. Sprzęt waży zaledwie 4 kilogramy i może być bez problemu przenoszony z miejsca na miejsce przez obserwatorów, jest więc potencjalnie dobrym teleskopem dla dzieci.

Sky Watcher (Synta) BK1309EQ2

Kolejny w rankingu teleskopów model to teleskop zwierciadlany o średnicy 130 mm i ogniskowej 900 mm. Jest to urządzenie będące w stanie prowadzić bardziej zaawansowane obserwacje astronomiczne. Dzięki swojej konstrukcji zobaczymy z jego pomocą także mgławice.

Producent zapewnia, że w optymalnych warunkach znajdziemy z jego pomocą ponad sto różnych galaktyk oraz skatalogowanych gromad gwiazdowych. Sprzęt ma wbudowany wyciąg okularowy o średnicy 1,25 cala, a jego aluminiowy statyw umożliwia dokładną regulację wysokości. Po zamontowaniu napędu położeniem teleskopu możemy sterować z pomocą pilota.

Sky Watcher Dobson 6

Prosty w obsłudze teleskop zwierciadlany z naszego rankinu (przekątna 150 mm) o bardzo stabilnej aluminiowej konstrukcji ważącej w sumie kilkanaście kilogramów, dający ostre i wyraźne obrazy planet układu słonecznego. Świetnie nadaje się również do obserwacji podwójnych układów gwiazd, Księżyca oraz innych interesujących obiektów na niebie. Jego budowa eliminuje nadmierne zakłócenia wywołane ziemską atmosferą.

Bresser National Geographic 50/600 AZ

Tani i prosty teleskop refrakcyjny o średnicy 50 mm i ogniskowej obiektywu 600 mm. Model przeznaczony jest dla początkujących użytkowników, a przede wszystkim dla najmłodszych fanów astronomii. Jest łatwy do złożenia oraz ustawienia i przeznaczony do obserwacji obiektów naziemnych oraz głębokiego nieba. Zestaw zawiera specjalny filtr do obserwacji Księżyca, dwa okulary oraz lunetę nastawczą.

Sky Watcher Star Discovery 102 Maksutov

Ranking teleskopów zamyka model przeznaczony dla miłośników astronomii, którzy nie boją się wydać nieco większych pieniędzy. Urządzenie przeznaczone jest zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Jego rozsuwany statyw skrywa nowoczesny system GO-TO SynScan. Za pośrednictwem pilota znajdującego się w zestawie, pozwala on na automatyczne namierzanie i śledzenie ponad 42 000 obiektów na niebie.

Wysokiej jakości optyka zapewnia wyjątkowo ostry obraz w całym polu widzenia. Ze względu na znaczną ogniskową i niewielką światłosiłę doskonale nadaje się do obserwacji planetarnych. Do jego zalet należy również niska waga oraz zwarta i kompaktowa konstrukcja.

Autor: Michał Kułakowski