Data modyfikacji:

Katalityczne, pirolityczne i parowe czyszczenie piekarnika, które lepsze?

Usunięcie uporczywego brudu pozostałego po pieczeniu może nastręczać wiele problemów. Rozwiąże je zakup kuchenki wzbogaconej oraz opcję czyszczenia katalitycznego, pirolitycznego lub parowego. Przedstawiamy najważniejsze zalety oraz wady tych technologii. Jeżeli natomiast nie planujesz wymiany sprzętu AGD, mamy dla ciebie listę skutecznych domowych metod na czyszczenie piekarnika.

piekarnik

Czyszczenie piekarnika: ręczne czy automatyczne?

Czyszczenie piekarnika to jedno z najbardziej niewdzięcznych obowiązków podczas sprzątania kuchni. Wielokrotnie przypalane resztki potraw oraz spieczone tłuste plamy są niezwykle trudne do usunięcia i wymagają sporych nakładów wysiłku oraz długotrwałego szorowania. Na szczęście w ostatnich latach producenci sprzętu AGD zaczęli oferować w swoich urządzeniach automatyczne metody czyszczenia piekarników.

Czy jednak rzeczywiście pozwalają one zaoszczędzić czas i pieniądze, tak jak zapewniają o tym materiały marketingowe? Oceńmy to, sprawdzając, w jaki sposób działa czyszczenie katalityczne, pirolityczne oraz parowe wnętrz piekarników. Omówimy też pokrótce wady i zalety tych technologii. Jeśli nie planujesz zakupu nowej kuchenki, mamy dla ciebie także zestaw skutecznych i domowych sposobów na brudny piekarnik.

Czym jest czyszczenie katalityczne?

Technologia czyszczenia katalitycznego przeznaczona jest dla osób, które regularnie pieczą przeróżne potrawy. Pozwala ona w dużej mierze kompletnie zautomatyzować proces czyszczenia piekarnika. Funkcja katalizy dostępna jest w piekarnikach do zabudowy, a także w kuchenkach gazowo-elektrycznych oraz elektrycznych. Proces samooczyszczania wnętrza jest możliwy dzięki specjalnym emaliowanym wkładom montowanym na wewnętrznych ścinakach komory urządzenia. Ich powierzchnia pokryta jest siatką mikroskopijnych otworów, dzięki którym pozostaje niezwykle porowata i pochłania zanieczyszczenia.

Po włączeniu procesu czyszczenia katalitycznego piekarnik nagrzewa się do temperatury 300-350 stopni Celsjusza. Z łatwością zwęgla ona i niszczy uwięzione we wkładach tłuste zabrudzenia, zamieniając je w drobny popiół, który usuwamy przy pomocy zwykłej ścierki nasączonej wodą. Do walki z najbardziej upartym brudem przeznaczony jest zasadniczy tryb czyszczenia katalitycznego włączany po kilku użyciach piekarnika.

Czym jest czyszczenie pirolityczne piekarnika?

Czyszczenie pirolityczne działa na podobnej zasadzie, co katalityczne. Piekarnik z pyrolizą przeprowadza samooczyszczenie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. W tym przypadku nagrzewa się on jednak aż do 500 stopni Celsjusza, a do wypalenia brudu nie potrzebuje żadnych specjalnych wkładów i dodatków. Proces pirolizy przebiega automatycznie, a podczas jego trwania nawet najbardziej oporne zanieczyszczenia powinny zamienić się w popiół. Program czyszczenia trwa zazwyczaj dwie godziny i zaleca się, by włączać go regularnie w odstępach około dwóch miesięcy.

Przed włączeniem czyszczenia musimy wyjąć z wewnątrz wszystkie ruszty i blachy. Warto też pamiętać, że plamy po kwaśnych produktach, takich jak sosy pomidorowe czy musztardy, na skutek reakcji chemicznych pod wpływem temperatury mogą odbarwić metalową komorę. Podczas spiekania brudu może wydobywać się też ostry dym, kuchenka powinna mieć więc działający filtr powietrza.

Czym jest parowe czyszczenie piekarnika?

Urządzenia wyposażone w tę funkcję to piekarniki parowe, które przeznaczone są zazwyczaj do zabudowy. Ta metoda czyszczenia wykorzystuje wbudowany zbiornik na wodę zamontowany w urządzeniu. Po jej włączeniu gorąca para krąży przez długi czas wewnątrz komory, zmiękczając i rozkruszając zaległy brud. Po zakończeniu programu musimy jednak samodzielnie zmyć zabrudzenia przy użyciu detergentów, ściereczek oraz gąbek. Jest to więc rozwiązanie jedynie połowiczne, które tylko przyśpieszy naszą pracę.

Katalityczne, pirolityczne i parowe czyszczenie piekarnika – które jest najlepsze?

Jeżeli chodzi o efektywność, to największą odznacza się niewątpliwie czyszczenie pirolityczne. Warto jednak podkreślić, że kuchenkę, w której korzystamy z tej funkcji, musimy ustawić w miejscu z dala od innych urządzeń elektrycznych, ponieważ niezwykle wysoka temperatura sprzętu może je uszkodzić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku niektórych mebli. Czyszczenie katalityczne wydaje się więc dobrym kompromisem, nie jest ono aż tak skuteczne, ale nadal znacząco ułatwi nam usuwanie brudu. Problem stwarzają jednak wkłady katalityczne, które z czasem się zużywają i wymagają wymiany, co naraża nas na dodatkowe koszty. Czyszczenie parowe sprawdzi się wówczas, gdy nie korzystamy zbyt często z piekarnika. Pozwala ono bowiem znacząco uprościć proces ręcznego czyszczenia komory.

Sprawdzone domowe sposoby na mycie piekarnika

Nawet jeżeli nie posiadamy nowoczesnego sprzętu AGD z czyszczeniem katalitycznym, pirolitycznym lub parowym, nie jesteśmy z góry skazani na przegraną walkę z zabrudzaniem. Istnieje wiele dobrych domowych sposób na jego usunięcie.

Jak wyczyścić drzwiczki, ruszt i gałki piekarnika?

Aby wyczyścić gałki piekarnika, najlepiej jest użyć szczoteczki do zębów zamoczonej w płynie do naczyń. Pozwoli to na dokładne wyszorowanie zabrudzeń. Podczas czyszczenia ścianek oraz rusztu, najlepszym sposobem będzie wyszorowanie zabrudzeń przy pomocy wody z octem. Aby zmiękczyć stary brud, można też użyć specjalnej pianki do czyszczenia grilla.

Drzwiczki piekarnika mogą być wypolerowane za pomocą ścierki zamoczonej w occie. Nie jest polecane używanie preparatów do czyszczenia kuchni w mleczku, ze względu na ryzyko zniszczenia szkła piekarnika. Ważne jest także, aby nie zeskrobywać na siłę przypieczonych kawałków potraw, gdyż możemy w ten sposób zniszczyć pokrycie dna lub boków piekarnika. Warto zmoczyć resztki za pomocą wody i odczekać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Jak umyć piekarnik za pomocą octu i wody?

Mieszanina octu z wodą to dobry i ekologiczny sposób na walkę z dużymi zabrudzeniami piekarnika. Sporządzając roztwór, musimy pamiętać o proporcjach jeden do jeden. Jeżeli już sporządziliśmy naszą miksturę, możemy zacząć mycie powierzchni piekarnika. Ciepła woda i ocet sprawią, że z łatwością będziemy mogli usunąć zapieczone resztki potraw.

Do mycia za pomocą octu możemy użyć także kilku kropel olejku zapachowego, który zneutralizuje nieprzyjemną woń. Po skończonej pracy możemy przetrzeć mytą powierzchnię za pomocą szmatki zwilżonej wodą. Jeżeli zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe, możemy zalać je płynem i zostawić je na kilkadziesiąt minut i dopiero po tym czasie rozpocząć mycie piekarnika.

Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną

Kolejną sprawdzoną metodą mycia piekarnika jest wykorzystanie połączenia sody oczyszczonej oraz octu. Ta niezwykle skuteczna mikstura z łatwością usunie wszystkie oporne zabrudzenia. Aby zacząć mycie za pomocą sody oczyszczonej, musimy posypać dno piekarnika dość dużą ilością proszku. Potem będziemy musieli spryskać wszystko wodą i zostawić na noc. Po tym czasie wstawmy naczynie z gorącą wodą na około godzinę i po jego wyciągnięciu dokładnie oczyśćmy ściany i dno piekarnika z pozostałego po czyszczeniu osadu. Dzięki zastosowaniu tej metody mamy pewność, że zabrudzenia zostaną dokładnie usunięte, a nasz piekarnik będzie lśnił czystością. Jest to sposób bardzo prosty, tani i niewymagający stosowania żadnych kosztownych detergentów lub dodatków czyszczących.

Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik innymi metodami?

Kolejnymi sprawdzonymi sposobami na wyczyszczenie piekarnika jest zastosowanie roztworu amoniaku, wody oraz sody. Polega on na rozgrzaniu piekarnika do około 200 stopni Celsjusza i postawieniu naczynia z amoniakiem na jednym z rusztów. Cały proces powinien trwać około 24 godziny. Następnym sposobem na czyszczenie uciążliwych zabrudzeń jest użycie boraksu, octu i płynu do mycia naczyń. Wszystkie składniki muszą być dokładnie wymieszane, a powstała z nich mikstura starannie nałożona na ścianki i wnętrze piekarnika. Dzięki zastosowaniu tych naturalnych metod nie będziemy musieli sięgać po niesprawdzone środki chemiczne, które mogą spowodować duże szkody w naszym piekarniku i wchodzić w reakcje z pokryciem jego wnętrza. Metody naturalne są bezpieczne, a jedynym uciążliwym efektem ubocznym może być nieprzyjemny zapach octu lub amoniaku, który może być zamaskowany poprzez dodatki zapachowe, które możemy dodać do roztworu.

Autor: Michał Kułakowski