Data publikacji:

Montaż paneli podłogowych krok po kroku

Montaż paneli podłogowe to uniwersalny i szybki sposób na zmianę wyglądu mieszkania. Są one dostępne w najróżniejszych wzorach oraz kolorach, a dzięki użytych przy ich produkcji materiałach, niektóre bez problemu zamontujemy także w łazienkach oraz kuchniach. Podpowiadamy zatem, jak krok po kroku samodzielnie przeprowadzić montaż paneli podłogowych.
montaz paneli podlogowych

Z montażem paneli podłogowych w mieszkaniu lub w pomieszczeniach gospodarczych poradzi sobie nawet niedoświadczony amator majsterkowania. Producenci zadbali bowiem o to, by ich układania było jak najbardziej bezproblemowe. Do zadania potrzebować będziemy tylko podstawowych narzędzi. Postępując zgodnie z instrukcjami, posadzkę w przeciętnym pokoju odmienimy w zaledwie kilka godzin.

Narzędzia do układania paneli podłogowych

Do układania paneli przyda się nam się tylko kilka podstawowych narzędzi. Długa poziomica pozwala sprawdzić, jak równa jest podłoga, nożyki i nożyczki umożliwią przycięcie izolacji i podkładu, a wyrzynarka i piła mechaniczna (ewentualnie ręczna) umożliwią przycięcie paneli. Nie zapomnijmy też o miarce, ołówku oraz młotku. Wiertarka okaże się niezastąpiona przy instalacji niektórych listew przyściennych.

Wybór paneli podłogowych

Panele podłogowe dzielimy na laminowane i winylowe. Te pierwsze składają się ze sprasowanego i drobno zmielonego pyłu drewnianego, który z obu stron pokryty jest laminatem z tworzywa sztucznego. Wybór wzorów i faktur w tych modelach jest niezwykle szeroki, ale należy pamiętać, że nie nadają się one do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki.

Panele winylowe są wykonane w całości z tworzywa sztucznego i zazwyczaj będą droższe o kilkadziesiąt procent od laminowanych, w zamian odznaczają się one jednak wysoką odpornością na wilgoć, ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Możemy je nawet zainstalować w łazience lub kuchni. W miejscach wystawionych na stałe działanie wody wypełniamy przerwy pomiędzy nimi fugami z silikonu.

Warto też zwrócić uwagę na sposób montażu paneli. Zdecydowana większość z nich to panele wyprofilowane, które zachodzą na siebie na tzw. „klik” i nie wymagają użycia jakiegokolwiek kleju.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Przed położeniem paneli dokładnie ustalamy wymiary pomieszczenia, znając tę wartość z łatwością określimy ilość potrzebnych materiałów. Niezwykle istotne jest to, by betonowa posadzka była równa. Przy pomocy długiej poziomicy sprawdzamy więc ewentualne odstępy od normy, która wynosi około 3-4 mm różnicy wysokości na jednym metrze. Duże nierówności trzeba będzie usunąć np. przy pomocy szlifierki lub dodatkowej wylewki betonowej.

Na oczyszczoną powierzchnię kładziemy następnie izolację przeciwwilgociową. Może być nią np. folia budowlana, którą łączymy przy pomocy mocnej, wodoodpornej taśmy klejącej. Jest ona ważna zwłaszcza w przypadku podłóg na poziomie gruntu lub na podpiwniczonych kondygnacjach. W przypadku kładzenia paneli bezpośrednio na starą podłogę z desek, największe szpary i ubytki możemy uzupełnić szpachlą. Mniejsze nierówności wyrówna z kolei grubszy podkład.

Krok drugi – ułożenie podkładu

Podkłady pod panele sprzedawane są w formie cienkich płacht lub rolek materiału. W sprzedaży znajdziemy np. podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), polietylenu o dużej gęstości (PEHD) lub poliuretanowo-mineralny (PUM). Różnią się one swoją maksymalną grubością, właściwościami izolacyjnymi oraz akustycznymi. Decyzja o wyborze rodzaju podkładu wynika ze specyfiki pomieszczenia (np. obecności ogrzewania podłogowego) i budżetu. Podkład na podłodze układamy bez używania kleju lub zaprawy. Rozwinięte rolki lub płachty materiału powinny do siebie tylko równo przylegać. Wytwórcy niektórych produktów zalecają czasami łączenie pasów podkładu taśmą.

Krok trzeci – układanie paneli podłogowych

Podczas mierzenia paneli pamiętajmy, by brzegowy panele tuż przy jednej ze ściany nie miały mniej niż 5 cm szerokości. Znając dokładne wymiary podłogi, łatwo określimy też szerokość ostatnich desek umieszczonych pod przeciwległą ścianą

Panele układamy równolegle do kąta padania światła w pomieszczeniu. Pierwszą deskę kładziemy w rogu pokoju. Pamiętajmy, by przy pomocy piły lub wyrzynarki, usunąć z jej przylegających do ściany brzegów perforacje, w które normalnie wchodziłby przylegający panel. Dla ułatwienia pracy pomiędzy ścianę a panel wsuwamy kliny, które pozwalają zachować odpowiedni odstęp dylatacyjny.

Układanie kolejnych paneli powinno być niezwykle łatwe i szybkie, a jedyną trudnością może być jedynie ich poprawne przycinanie. Po połączeniu dwóch desek dobijamy je do siebie lekko, np. gumowym młotkiem.

Krok czwarty – instalacja listew przypodłogowych

Na koniec usuwamy kliny i przechodzimy do montowania listew przypodłogowych. Zazwyczaj instaluje się na specjalnych klamrach wbitych w ścianę albo przy pomocy specjalnego kleju. Szczególną uwagę zwracamy przy przygotowywaniu listew narożnych. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich kątów podczas ich cięcia, tak aby dwie listwy estetycznie do siebie przylegały. Niektórzy producenci sprzedają jednak gotowe narożniki, które eliminują tego typu problemy.
Autor: Michał Kułakowski