Data publikacji:

Jak odnowić blat kuchenny?

Kuchnia często nazywana jest sercem domu, zwłaszcza przez tych, dla których gotowanie i smakowanie potraw jest jedną z pasji. Im intensywniej użytkowana jest kuchnia, tym bardziej widoczne jest to na podniszczonych szafkach i blatach. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak odnowić blat kuchenny i jakie produkty się sprawdzą, w zależności od tego, z jakiego materiału został wykonany.
blat kuchenny

Jak odnowić blat kuchenny laminowany?

Najczęściej wybiera się blaty wykonane z płyty wiórowej laminowanej lub płyty MDF. Te pierwsze należą do najtańszych, dlatego ich odnawianie jest rzadkością. Większość osób raczej decyduje się po prostu na wymianę podniszczonego blatu. Jeśli jednak koniecznie chcesz przeprowadzić jego renowację, to masz tutaj kilka możliwości.

Możliwe jest jego przemalowanie, jednak tutaj musisz stosować farby i lakiery przeznaczone do kontaktu z żywnością. Sprawdzą się takie na bazie żywic epoksydowych, farby alkidowe lub kazeinowe. Wybór kolorów jest tutaj ogromny. Warto jednak wiedzieć, że przed każdą renowacją zawsze należy najpierw zadbać o dokładne wyczyszczenie powierzchni.

Jak odnowić blat w kuchni? Po oczyszczeniu trzeba go odtłuścić. Tutaj warto wybrać gotowy środek do odtłuszczania w sprayu, który sprawdza się do powierzchni laminowanych. Jeśli na powierzchni blatu występują nierówności, to trzeba wyrównać powierzchnię przy użyciu papieru ściernego. Tutaj sprawdzi się taki o ziarnistości od 120 do 180. Blat najlepiej malować przy użyciu wałka, dzięki któremu nakłada się nie za grubą i równą powierzchnię farby.

To jeszcze nie wszystkie możliwości. Jak odnowić blaty kuchenne laminowane? Druga z opcji to nałożenie płytek na powierzchnię blatu. Jednak w tym przypadku należy ją nie tylko wyrównać, ale również nałożyć podkład z klejem. Trzeba go oczywiście dobrać do rodzaju materiału. Najlepiej na blaty sprawdzają się gresy albo płytki kamienne.

Zasada jest zawsze taka sama i zaprawę klejową nakłada się zarówno na płytki, jak i powierzchnię, na którą mają być przyklejone. W obydwu przypadkach trzeba też pamiętać o fugowaniu, które jest niezbędne, by wilgoć nie wnikała w głąb materiału i nie niszczyła płyty laminowanej.

Jak odnowić blat kuchenny z MDF?

Choć blat kuchenny z MDF także można przemalować albo pokryć płytkami, to jednak warto przedstawić jeszcze jedną opcję, a mianowicie okleinę. Folia samoprzylepna imitująca beton, kamień czy drewno może widocznie poprawić wygląd blatu, ale istotne znaczenie ma tutaj sposób montażu.

Jak odnowić stary blat kuchenny przy użyciu folii? Otóż powierzchnię należy najpierw umyć, odtłuścić, odkurzyć, wyrównać. Wszelkie nierówności sprawią bowiem, że folia nie będzie przylegać do powierzchni, jak należy.

Oczywiście trzeba zastosować taką okleinę, która będzie wodoodporna, a także odporna na działanie olejów. Sprawdzają się okleiny PVC, a także winylowe. Podczas przyklejania folii liczy się precyzja. Bez wątpienia najpierw należy ją przyciąć na odpowiedni wymiar. Po drugiej stronie zwykle jest wyrysowana siatka, która ułatwia precyzyjne cięcie.

Newralgicznym momentem jest przyklejanie, trzeba bowiem uważać, by nie powstały pęcherzyki powietrza, a co za tym idzie, wybrzuszenia, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również zmniejszają trwałość folii i jej odporność na uszkodzenia.

Blat kuchenny — jak odnowić powierzchnię drewnianą?

Mówi się, że drewno jest materiałem ponadczasowym oraz takim, który ma niejedno życie. Wystarczy regularnie je odnawiać. Renowacja drewna musi opierać się na dedykowanych produktach. Można stosować oleje do drewna lub produkty 2 w 1 nadające lekki połysk, czyli olejowoski.

Z czasem na powierzchni drewnianej pojawiają się charakterystyczne plamy z wody. Jednak zarówno z nimi, jak i innymi zanieczyszczeniami można sobie poradzić. Jak odnowić drewniany blat kuchenny?

Należy zacząć od jego wyczyszczenia i tu posłuży woda, a także płyn do mycia naczyń. Powierzchnia, przed przystąpieniem do dalszej pracy, musi dokładnie przeschnąć. Teraz potrzebna będzie taśma malarska, którą dokładnie okleja się lamelki wokół miejsca, które będzie szlifowane papierem ściernym. Trzeba szlifować nie tylko plamę, ale całą powierzchnię drewnianej listewki, aby uzyskać jednolity efekt. Wystarczy papier ścierny o gradacji 100-120.

Z pewnością blat był wcześniej olejowany lub woskowany, jeśli nie przez ciebie, to fabrycznie. Zatem, po usunięciu plamy, należy jeszcze przeszlifować całą powierzchnię drewnianego blatu papierem ściernym o gradacji 220. Potem trzeba pył usunąć szmatką, a na koniec blat odtłuścić acetonem technicznym.

Tak przygotowaną powierzchnię można już pokryć olejem do drewna lub olejowoskiem. Aby ułatwić sobie aplikację, warto zaopatrzyć się w specjalny pad z rączką. Po 12 godzinach od nałożenia preparatu blat warto wypolerować bawełnianą szmatką lub filcem.

Można, zamiast olejów, zastosować emalię do drewna w wybranym kolorze, jeśli chce się nadać mu inny kolor. Teraz już wiesz, jak odnowić blat kuchenny drewniany. Warto więc przyjrzeć się, jakie mamy możliwości w przypadku innych materiałów.

Blaty metalowe, kamienne i sposoby ich odnawiania

Renowacji można poddać również blaty metalowe, np. aluminiowe. Warto wiedzieć, że takie blaty często można malować taką samą emalią jak do drewna, bowiem nie brakuje produktów uniwersalnych.

Tutaj zasada jest taka sama, bo przed malowaniem powierzchnię należy oczyścić i odtłuścić, a nierówności wygładzić szpachlówką. Z kolei do blatów kamiennych stosuje się dedykowane wypełniacze, masy szpachlowe do kamienia, dzięki którym można nadać powierzchni nienaganną estetykę. Przed nałożeniem takiego środka powierzchnię blatu należy przeszlifować. Po odnowieniu tę czynność trzeba powtórzyć, a następnie wypolerować i zaimpregnować kamienny blat.

Jeśli masz do dyspozycji odpowiednie środki, to bez problemu odnowisz każdy blat, niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany. Blat drewniany najlepiej zabezpieczać poprzez olejowanie raz do roku. Do drewnianych, jak i laminowanych powierzchni możesz stosować także lakier do blatów kuchennych, który skutecznie zabezpiecza przed uszkodzeniami.

Autor: Justyna Kolorz