Marzenie o posiadaniu własnego basenu w ogrodzie jest w stanie spełnić dzisiaj coraz więcej osób, które dysponują kawałkiem wolnej działki. Wcale nie trzeba zatrudniać dziesiątek fachowców, aby móc pluskać się w ogródku. Wystarczy trochę samozaparcia, dużo własnej pracy oraz zakup odpowiednich materiałów do budowy basenu. Sprawdź, jak zbudować basen ogrodowy.
Pierwszym krokiem, który przybliży nas do posiadania własnego basenu w ogrodzie, jest zastanowienie się nad tym, jak będzie on wyglądał. Zanim więc odpowiemy, jak zrobić basen ogrodowy, konieczne jest zastanowienie się nad projektem.
Gotowe projekty basenów dostępne są w Internecie, ewentualne możemy zakupić je w biurze projektowym lub spróbować nakreślić własny. Jeżeli będzie to basen ogrodowy na bazie prostokąta czy też kwadratu, to nie powinno być większych problemów z jego rozrysowaniem.
To, co charakteryzuje dobry projekt basenu, to prosty i wydajny system odprowadzania oraz nalewania wody. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz zbiornik będzie wykonany w taki sposób, lepiej jest powierzyć to zadanie specjaliście i zainwestować w naprawdę dobry projekt basenu. Fachowcy doradzą nam rozwiązania odpowiednie do naszego domu.
Musimy pamiętać, że jeżeli nasz basen będzie miał powierzchnię przekraczającą 30 metrów kwadratowych, to musimy postarać się o zezwolenie na jego budowę. W przeciwnym przypadku może być to potraktowane jako samowola budowlana i urząd może wysłać pismo, z którego dowiemy się, że musimy dokonać rozbiórki. Jeżeli powierzchnia jest mniejsza, to pozwolenie na budowę nie jest konieczne, ale zalecane jest zgłoszenie prac do urzędu. Jeżeli w ustawowym terminie nie zgłosi on uwag, możemy śmiało przystąpić do budowy.
Niezależnie od tego, czy nasz projekt basenu ogrodowego będzie tworzony przez profesjonalistów czy przez nas samych, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim, jaka ma być docelowa wielkość oraz kształt naszego basenu ogrodowego, a także w której części ogrodu będzie on usytuowany.
Tu należy kierować się kilkoma zasadami. Dobrze by było, aby był basen w ogrodzie z dala od krzewów i drzew, gdyż pyłki, liście i igły będą spadać i zanieczyszczać wodę. Trzeba też przemyśleć system wymiany wody i jej oczyszczania. Kolejną sprawą jest nasłonecznienie. Jeżeli basen będzie stał w cieniu, to konieczny będzie podgrzewacz do basenu.
Dobrze by było, aby dostęp do bieżącej wody był jak najbliżej. Najlepiej, aby była to własna studnia. Co prawda woda będzie zimna, jednak zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Na koniec zastanówmy się nad zamontowaniem dodatkowych udogodnień, typu ochrona na noc przed owadami (specjalna mata zakładana na powierzchnię) czy też jacuzzi.
Pierwszym krokiem, jaki stawia się podczas budowy basenu, jest odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym basen ogrodowy będzie umieszczony. Najczęściej będziemy do tego potrzebować koparki, ze względu na to, że dziura, jaka musi być wykopana, będzie głęboka. Jeżeli nie chcemy wprowadzać ciężkiego sprzętu na nasze podwórko, możemy skorzystać z usług minikoparek. Basen w ogrodzie najlepiej jest budować równocześnie z budową domu, dzięki czemu unikniemy powtórnego rozkopania ogródka.
Kolejnym krokiem jest wykonanie szkieletu z metalowych prętów, które będą z sobą zespawane. Szkielet najlepiej jest ułożyć na utwardzonej powierzchni, czyli po wykopaniu dołu. Można wysypać go miałkim gruzem czy też drobnymi kamieniami i utwardzić specjalnymi maszynami.
Budowa basenu w ogrodzie po założeniu szkieletu polega na tym, że musi on zostać wypełniony odpowiednim materiałem. Do wyboru mamy zazwyczaj beton zbrojony czy też blachę stalową. Jak można się domyślić, pierwszy materiał jest najczęściej używany ze względu na to, że basen ogrodowy zrobiony z niego jest niezwykle trwały, a umiejętne zbudowanie szkieletu pozwala na dowolne kształtowanie basenu. Beton jest także używany przy basenach, które wykorzystują blachę. Dno robi się betonowe, a boki z blachy. Pozwala to na kreowanie basenów ogrodowych o kształtach owalnych czy okrągłych.
Wiemy, jak zbudować podłoże basenu. Na tym etapie musimy się także zastanowić nad podłączeniem wszystkich niezbędnych odpływów i rur. Możemy to zrobić sami lub też zatrudnić fachowców. Wszystko musi być szczelnie zabezpieczone, aby woda nie podciekała czy też nie wybrzuszała trawnika.
Budowa basenu nie kończy się na wylaniu betonu czy też położeniu stali. Dobrze jest zastosować specjalne materiały wykończeniowe, dzięki którym korzystanie z basenu w ogrodzie będzie przyjemniejsze.
Mowa o płytkach ceramicznych oraz specjalnych foliach z tworzyw sztucznych. Zakładanie płytek jest czasochłonne, ale cieszą się one dużą popularnością ze względu na to, że łatwo jest je utrzymać w czystości. Należy jednak wybrać takie, które wytrzymają upały latem oraz mrozy zimą. Najlepiej, aby były wodoodporne i mrozoodporne.
Fuga, która będzie między płytkami, także powinna być bardzo wytrzymała, aby nie wykruszyła się podczas korzystania. Z foliami z tworzyw sztucznych na pewno spotkałeś się w basenach miejskich. Nadają ładny wygląd pod wodą oraz są bardzo wytrzymałe. Ich nakładanie może sprawić trochę problemów, jeżeli robimy to sami. Nie można zapomnieć o szczelnym spojeniu poszczególnych elementów.
Ostatnim etapem prac podczas budowy basenu ogrodowego jest wykończenie go i zamontowanie uchwytów przy wchodzeniu czy kratek odpływowych. Należy też zamontować specjalne urządzenia do filtracji wody. Potem zostaje już tylko nalanie wody i nasze oko cieszy gotowy do użytkowania, wymarzony basen w ogrodzie.
Niestety klimat, jaki panuje w Polsce, nie pozwala na całoroczne użytkowanie infrastruktury takiej jak basen ogrodowy. Zazwyczaj jest to możliwe późną wiosną, latem i wczesną jesienią, jeśli słońce mocno grzeje i nie występują opady. Jednak mimo upałów często zdarza się, że woda w basenie wymaga podgrzania.
Tutaj z pomocą przychodzą nam podgrzewacze do basenu. Mogą być napędzane energią słoneczną, dzięki zamieszczeniu obok basenu odpowiednich kolektorów. Nie dość, że jest to ekologiczne, to moc kolektorów sprawia, że inwestycja szybko się zwraca i dobrze podgrzewa wodę.
Basen w ogrodzie jest zazwyczaj dużej wielkości, dlatego podgrzewacze do basenu na energię elektryczną mogą okazać się niewystarczające. Nie dość, że zużyjemy dużo energii, przez co zapłacimy wyższy rachunek za prąd, to jeszcze temperatura wody może być niezadowalająca. Jednak jeżeli mamy mały basen, to ten pomysł jest jak najbardziej wystarczający.
Bardzo częstą metodą jest po prostu zainstalowanie urządzenia podłączonego do pieca CO, które będzie na bieżąco podgrzewać wodę. W zależności od zasobności naszego portfela możemy wybierać między różnymi systemami podgrzewania wody. Ważne, aby prawidłowo ocenić nasze potrzeby, tak by później cieszyć się bezawaryjnym podgrzewaczem do basenu i relaksującą kąpielą.
Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo