Jaki kask rowerowy wybrać?

Jazda na rowerze to niewątpliwie czysta przyjemność. Niestety, każdemu może przytrafić się niespodziewana sytuacja zakończona upadkiem. Właśnie dlatego warto zadbać o ochronę swojej głowy. Jaki kask powinniście kupić? Postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie w naszym poradniku.

Ochrona jest najważniejsza

Kask rowerowy jest akcesorium, w które powinien zaopatrzyć się każdy, niezależnie od posiadanego sprzętu i umiejętności. Wszystkie kaski wykonane są ze specjalnej pianki, która podczas upadku chroni naszą głowę. Dzięki temu, nasze bezpieczeństwo podczas jazdy wzrośnie i zmniejszy się ryzyko ciężkiego urazu. Zawodowcy startujący w różnego rodzaju zawodach mają obowiązek noszenia kasków. Wielokrotne upadki - czasem bardzo groźne - potwierdziły, że ubranie kasku zwiększa nasze bezpieczeństwo. Co zaś w przypadku amatorów? To pytanie pojawia się dość często i zawsze jednoznacznie odpowiadamy, że tutaj także warto zaopatrzyć się w hełm rowerowy. Nie musi on kosztować kilkuset złotych - tańsze konstrukcje zapewnią nam równie dużo bezpieczeństwa. Droższe modele produkowane są przy użyciu technologii redukujących wagę i zwiększających komfort użytkowania. Jeśli jednak nie potrzebujesz tak zaawansowanego modelu, wystarczy zakupić prosty kask. W sklepach można dostać naprawdę bardzo zróżnicowane produkty, zarówno dla rowerzystów przemierzających szosy, jak i tych jeżdżących w górach czy też po mieście. Coraz więcej modeli posiada swój unikalny design, który dopasować można chociażby do garnituru. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Wybieramy kask na rower

Decyzja zapadła - kupujemy kask! Kolejnym krokiem, jaki musimy poczynić w tym kierunku, jest określenie naszego stylu jazdy i dobranie odpowiedniego modelu.

Kaski szosowe charakteryzują się przede wszystkim niską wagą i znakomitą wentylacją, czyli dużą liczbą otworów, do których wpada strumień powietrza. Na rowerach szosowych uzyskujemy większą prędkość, dlatego zwłaszcza latem jest to niezwykle ważne. Szosowe konstrukcje posiadają opływowy kształt, który zmniejsza opór powietrza i tym samym ułatwia nieco jazdę.

Kaski do zastosowań górskich różnią się od szosowych przede wszystkim mniejszą liczbą otworów wentylacyjnych. Dodatkowo wyposażone są one w specjalną siateczkę, która przydaje się szczególnie w lesie. Uniemożliwia ona dostanie się pod kask wszelkiego rodzaju owadów. Jeszcze jednym elementem charakteryzującym kaski górskie jest daszek, chroniący nasze oczy przed słońcem. Przeważnie mamy możliwość jego regulacji i idealnego dopasowania do naszej głowy. Jeśli jesteście zaawansowanymi kolarzami, możecie zwrócić uwagę na kaski posiadające dodatkową osłonę szczęki. Są one cięższe, jednak zapewniają maksimum ochrony nawet podczas bardzo groźnych upadków.

Miejskie i trekkingowe kaski posiadają skorupę z najmniejszą liczbą otworów wentylacyjnych. Ich design jest zaprojektowany tak, aby pasował nie tylko do stroju typowo sportowego. W tego typu kaskach możemy znaleźć daszek oraz siateczkę. Kaski te nie są ciężkie i na pewno nie obciążą zbytnio Waszej głowy.

Kask rekomendujemy nie tylko dorosłym, ale też najmłodszym rowerzystom. Kolorowe modele na pewno przypadną do gustu każdemu, a cena takich kasków nie jest zaporowa, dlatego nie uszczuplimy znacznie naszego portfela. Wiele testów potwierdziło, że warto zaopatrzyć dzieci w kask, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co może wydarzyć się na drodze czy ścieżce rowerowej.

Gdy wybierzemy już interesujący nas model, należy przejść do drugiego kroku, jakim jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Rozmiary kasków rowerowych określane są w centymetrach i najważniejsze jest, aby zmierzyć swój obwód głowy. Producenci wychodzą naprzeciw użytkownikom i oferują kaski posiadające pewien zakres regulacji. Dla przykładu, jeśli nasz obwód głowy wynosi 57, to kask w rozmiarze 56-59 będzie idealny. Dzięki takiej rozmiarówce każdy znajdzie produkt spełniający jego oczekiwania. Najlepszym sposobem na idealne dopasowanie kasku jest zmierzenie go w sklepie, jeżeli jednak nie macie takiej możliwości, to dane o Waszym obwodzie głowy powinny w zupełności wystarczyć.

Podsumowanie

Kask na rower jest bez wątpienia jednym z istotniejszych akcesoriów, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć po zakupie jednośladu. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze, a jak mawiają: „Przezorny zawsze ubezpieczony” . Pamiętajcie, że rynek bogaty jest w kaski wielu znakomitych producentów. Zwrócić uwagę warto m.in. na Giro, Lazer, Kross, Kellys, Met czy Bell. Wszystko zależy od Waszych wymagań i grubości portfela. Miłej jazdy!

Bartek Mazurek

Zajmuje się pisaniem o wszystkim co związane z nowymi technologiami, a także sportem. Swoje wykształcenie dziennikarskie postanowił połączyć z pasją jaką jest kolarstwo, efektem czego są rozmaite publikacje w sieci. Poza tym interesuje się fotografią, której efekt można zobaczyć w mediach społecznościowych.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły