Data publikacji:

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Piekarniki do zabudowy różnią się tym od pozostałych, że są inaczej montowane. Zwykły piekarnik wystarczy postawić i podłączyć. Instalacja piekarnika do zabudowy wymaga więcej pracy, ale za to możemy dostosować ją do aranżacji naszego wnętrza. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest montaż pod blatem. Praktycznie każdy model umożliwia taki montaż, czyli umiejscowienie pieca w szafce wolno stojącej. Bardziej nowoczesny jest montaż na ścianie, można zrobić to na każdej ścianie w kuchni, a wbudowana winda umożliwia opuszczanie spodu piekarnika do wybranej wysokości. Montaż w słupku umożliwia montaż na każdej wysokości, w tym samym pionie, nad piekarnikiem, znajduje się szafka lub inne urządzenie. Jeśli już zdecydowaliśmy, który sposób montażu sprawdzi się w naszym przypadku, powinniśmy spojrzeć również na inne parametry, by wiedzieć jaki piekarnik do zabudowy wybierzemy.

Jaki piekarnik – gazowy czy elektryczny?

Tak jak przy wyborze wolno stojącego piekarnika, tak i w tym przypadku musimy zdecydować czy chcemy urządzenie na gaz czy na prąd. Piece elektryczne są obecnie najbardziej popularne i producenci oferują wiele różnych modeli do wyboru. Piece gazowe coraz trudniej znaleźć, zwłaszcza jeśli chodzi o piec do zabudowy, a więc wybór jest dość ograniczony. Piekarniki elektryczne lepiej rozprowadzają ciepło niż te na gaz, wydają się więc być bardziej korzystnym rozwiązaniem. Z kolei piekarnik gazowy może być tańszy do zakupienia i instalacji. W nowym budownictwie często nie doprowadza się już gazu, ale jeśli ktoś takie przyłącze posiada, to również znajdzie dla siebie piec gazowy.

Jaki piekarnik wybrać? Funkcje.

Najważniejsze w każdym urządzeniu jest to, jakie posiada ono funkcje i jakie daje nam możliwości przygotowania potraw. Piekarnik nie musi nam służyć jedynie do pieczenia, ale może być wielofunkcyjnym urządzeniem, które może zastąpić inne. Podstawowe funkcje to: grzałka dolna i/lub górna, grill, mikrofala, pieczenie parowe, podtrzymywanie ciepła i podgrzewanie naczyń, podwójne pieczenie, rozmrażanie, rożen obrotowy, szybki nagrzew i termoobieg, termosonda.

Jak więc widzimy, jeśli zdecydujemy się na urządzenie, np. z mikrofalą lub grillem, zyskamy więcej przestrzeni w kuchnie, gdyż nie będziemy musieli dodatkowo kupować tych urządzeń. Powyższe funkcje to nie wszystko. Piekarnik może nam służy również do pieczenia pizzy lub chleba. Możemy w nim suszyć owoce lub grzyby, oraz pasteryzować słoiki z przetworami. Piekarnik może mieć wbudowany toster, a nawet być zintegrowany ze zmywarką. To ostatnie rozwiązanie będzie bardzo przydatne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, które często zmuszają nas do rezygnacji z pewnych ułatwiających życie urządzeń.

Piekarnik nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, dlatego powinien być odpowiednio zabezpieczony, tym bardziej jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Blokada drzwi piekarnika uniemożliwi jego otwarcie podczas pieczenia. Zimne drzwi, czyli potrójna lub poczwórna szyba, nie nagrzewa się zbyt mocno, jest to również możliwe dzięki systemowy zewnętrznego chłodzenia piekarnika. Podświetlenie uruchomionego piekarnika, ostrzega nas przed tym, że panuje w nim duża temperatura i lepiej się do niego nie zbliżać, jest to dość standardowe rozwiązanie. Możemy wybrać też taki piec, który sam się wyłączy, jeśli pracuje przez zbyt długi czas.

Każdy z nas z pewnością nie lubi czyszczenia piekarnika, mimo zastosowania wewnątrz emalii łatwo czyszczącej, jest to i tak nieprzyjemne zadanie. Na rynku są dostępne urządzenia, które same się czyszczą. Najlepszą, ale i najdroższą opcją jest pyroliza, piec rozgrzewa się do temperatury 500 stopni C, wypalając wszystkie pozostałości jedzenie. Pozostaje po tym drobny popiół, który wystarczy zetrzeć.

Wkładki katalityczne mają specjalną powierzchnię, która pochłania zanieczyszczenia i stopniowo je rozkłada, działa przy pieczeniu w powyżej 200 stopniach. Czyszczenie parowe zwykle wymaga dolania wody do specjalnego pojemnika, powstała para rozmiękcza brud, dzięki czemu łatwiej go usunąć. Dodatkowo, piece mogą posiadać opcję całkowitego wyjmowania niektórych elementów: drzwi i szyb, dzięki czemu łatwo je umyć.

Jak wybrać piekarnik - pozostałe funkcje

Oprócz wyżej wymienionych głównych parametrów, warto również rozważyć dodatkowe funkcje, które sprawią, że korzystanie z piekarnika będzie bardziej komfortowe. Funkcja dodatkowe niekoniecznie jest z definicji tą mniej ważną, dla wielu osób może ona przeświadczyć o tym, że wybiorą właśnie ten konkretny model.

Sterowanie cyfrowe – jest bardziej dokładne niż pokrętła, dzięki czemu możemy wybrać bardziej precyzyjnie poziom temperatury. 


Timer – umożliwia ustawienia piekarnika na gotowanie, na określony czas – czasami nawet 24 godziny wcześniej. Piekarnik uruchamia się automatycznie, piecze według zaprogramowanych przez nas parametrów, a następnie wyłącza.


Gotowanie na parze- niektóre piece są wyposażone w zbiornik z wodą, który można wykorzystać do gotowania na parze, lub jeśli chcemy, aby para uwalniała się podczas pieczenia, dla większej soczystości potraw. Wilgoć osadza się na potrawie, a następnie wyparowuje, dzięki czemu z zewnątrz jest chrupiąca, a wewnątrz soczysta.


Automatyczne sterowanie – zwykle jest to duży kolorowy ekran LCD. Po wybraniu potrawy, automatycznie ustawiają one wysokość temperatury, poziom wilgoci, źródło ciepła i czas potrzebny do przygotowania. Niektóre modele umożliwiają sterowanie lub sprawdzanie postępów gotowania (dzięki zamieszczonej w piekarniku kamerze) za pomocą aplikacji mobilnej. Nie musimy, więc nawet wstawać z kanapy, by zobaczyć postępy w gotowaniu.


Potrójne lub poczwórne przeszklone drzwi – najpopularniejsze w piecach premium, pozwalają zatrzymać ciepło i oszczędzić dzięki temu energię.

Przy wyborze piekarnika do zabudowy, musimy rozważyć te same parametry, które sprawdzamy przy zakupie wolno stojącego urządzenia. Dodatkowym elementem jest sposób montażu, będzie on zależał od tego jak urządziliśmy naszą kuchnię, możemy łatwo dostosować piekarnik do aranżacji pomieszczenia, dzięki czemu będzie się lepiej prezentował. Wybór konkretnego piekarnika będzie uzależniony od tego, jak często korzystamy z urządzenia i jakie funkcje są nam w nim potrzebne. Na szczególną uwagę zasługują funkcje dodatkowe, które mogą nam bardzo ułatwić gotowanie i sprzątanie, a nawet zaoszczędzić miejsce w kuchni. Producenci wciąż pracują nad bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, dzięki którym gotowanie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Wbrew pozorom, nie są one przeznaczone jedynie dla profesjonalnych kucharzy, ale mogą przydać się każdemu z nas.

Polecane artykuły