Data modyfikacji:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Wybór odpowiedniego laptopa, zwłaszcza dla laika komputerowego, wcale nie jest łatwy. Jakie parametry komputera przenośnego są najważniejsze? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa.

laptop

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa?

Rozstrzygnięcie dylematu, jaki wybrać laptop, musi rozpocząć się od określenia własnych potrzeb i oczekiwań w stosunku do mobilnego komputera. Wiedza, do czego głównie będziemy wykorzystywali urządzenie, pozwoli nam zwrócić uwagę na odpowiednie parametry komputera.

Dla jednych użytkowników istotne będzie, ile pamięci RAM ma dany model laptopa, dla pasjonatów grania ważna będzie także karta graficzna, dla jeszcze innych kwestią najważniejszą w wyborze komputera mobilnego może być płyta główna. Dlatego sprawdzimy, jaki laptop będzie najlepszy do pracy biurowej, a jakie wymagania będzie musiał spełnić komputer dla gracza lub wykorzystywany do obróbki graficznej.

Jaki wybrać laptop?

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, do czego głównie będziemy używali laptopa, wiadomo już, jakie wymagania będziemy stawiali przed sprzętem. Do podstawowych czynności nie będzie potrzebny model komputera o najwyższych parametrach, wystarczy solidny laptop ze średniej półki. Jednak do intensywnego grania lub dla grafików lepszy będzie sprzęt bardzo wydajny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Warto najpierw podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego typu urządzenia:

  • zwykły, przenośny notebook,
  • ultrabook (niezwykle mobilny, długo pracujący na baterii, najczęściej o ekranie 13‒14 cali),
  • netbook (głównie do przeglądania internetu, choć ich era już minęła, można jeszcze znaleźć modele netbooków na wyprzedaży),
  • laptopy hybrydowe (po odłączeniu ekranu można używać jak tabletu),
  • konwertowalne (ekran dotykowy, lecz nie można go odpiąć).

Jaki procesor w laptopie?

Na co patrzeć przy zakupie laptopa? Bardzo ważnym aspektem jest procesor. To właśnie procesor w dużej mierze wpływa na wydajność całego laptopa. Dodatkowo można także zwrócić uwagę na energooszczędność CPU, jeśli zależy nam na bardzo długim działaniu na baterii.

Większości użytkowników w zupełności wystarczą dwu- lub czterordzeniowe procesory, na przykład Intel Core i3 czy Intel Core i5. w wypadku gier sięgnij po co najmniej czterordzeniowy procesor Intel Core i7.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekranu laptopa?

Ważny jest także rodzaj ekranu laptopa. Matowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli będziemy często pracowali na zewnątrz, szczególnie w słońcu. Natomiast ekran Glare jest bardziej wytrzymały, pozwala na uzyskanie żywszych kolorów podczas oglądania multimediów, lecz trudno na nim pracować na zewnątrz (mocno odbija promienie słoneczne).

Do ważnych parametrów komputera należy także rozdzielczość ekranu. Im większa rozdzielczość, tym większy komfort użytkowania i lepszy obraz. Full HD jest obecnie standardem.

Jaka karta graficzna w laptopie?

Nie powinniśmy zapominać o takiej kwestii jak karty graficzne. Niektóre laptopy mają zintegrowane układy grafiki, a inne – dedykowane. Czym się różnią i które warto wybrać?

Dedykowane karty graficzne to oddzielne układy, które instalowane są na płycie głównej, mają własną pamięć, zapewniają szybsze działanie i lepszą wydajność, chociaż szybciej zużywają baterię. Laptopy z dedykowaną grafiką powinny wybierać osoby, które są pasjonatami gier, często oglądają filmy w najwyższej rozdzielczości lub używają notebooka do profesjonalnej obróbki grafiki.

Pamięć RAM w laptopie

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Nie można pominąć pamięci RAM. Dlaczego jej rola jest tak istotna dla pracy laptopa? To pamięć krótkotrwała, której zadaniem jest zapisywanie przebiegów i wyników działania różnych programów, jednak dane te są kasowane po zakończeniu pracy danej aplikacji lub po wyłączeniu komputera.

Pamięć RAM jest używana także przez niektóre podzespoły laptopów. Niekiedy można rozbudować taką pamięć, poprawiając tym samym parametry komputera, jednak warto od razu zainwestować w model laptopa, który będzie miał odpowiednią pamięć RAM – do pracy biurowej wystarczy 2-4 GB, do grania korzystniejsze będzie co najmniej 8 GB, a najlepiej od razu postawić na 16 GB RAM-u.

Ważna jest także płyta główna

O ile procesor często nazywany jest sercem komputera, o tyle płytę główną można określić mianem jego kręgosłupa. To właśnie na niej montowane są najważniejsze podzespoły laptopa i to właśnie ona zapewnia poszczególnym komponentom komunikację pomiędzy nimi.

Warto zadbać, żeby wybrany przez nas model notebooka był dobrej jakości i miał magistralę o wysokiej przepustowości. Wtedy będzie można w pełni wykorzystać potencjał poszczególnych podzespołów.

Płyty główne mają następujące układy: BIOS w pamięci FLASH, płyta KBC (między innymi kontrola klawiatury, załącza urządzenia płyty głównej), procesor CPU, mostek północny (obsługa procesora, pamięci RAM i grafiki), mostek południowy (obsługa większości urządzeń podpiętych do płyty głównej) i karta grafiki GPU.

Wybór odpowiedniego modelu laptopa nie powinien być dziełem przypadku. Nie można też kierować się przede wszystkim ceną urządzenia, ponieważ może okazać się, że tani, kupiony okazyjnie model komputera nie spełnia naszych oczekiwań i jest tylko powodem frustracji. Dobranie laptopa pod kątem tego, do czego najczęściej będzie wykorzystywany, jest gwarancją, że stanie się on dla nas naprawdę użytecznym narzędziem pracy lub rozrywki.