Okap kuchenny: 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, zanim go wybierzesz

Okap to absolutny must have w kuchni. Dzięki niemu bowiem nie odczujesz przykrych konsekwencji gotowania – okap odprowadza parę wodą oraz nieprzyjemne zapachy. To z kolei poprawia jakość powietrza w mieszkaniu, co ma duży wpływ na twoje samopoczucie. Dlatego właśnie wybór okapu kuchennego jest szalenie ważny i nie powinien być pozostawiony przypadkowi.

1. Okap kuchenny – wciąg czy pochłaniacz

Najważniejszą kwestią, którą musisz rozważyć przed zakupem okapu kuchennego, jest tryb pracy urządzenia. Okapy dostępne na rynku możemy podzielić pod tym względem na dwie zasadnicze grupy – pochłaniacze oraz wyciągi. Te pierwsze to znacznie mniej efektywne urządzenia. Pochłaniacz zasysa powietrze, filtruje je i następnie z powrotem wtłacza do pomieszczenia. W rezultacie część drobinek tłuszczu i wilgoci, ale przede wszystkim zapachy mogą dostawać się z powrotem do kuchni i błędne koło się zamyka.

Wyciąg działa bardziej skutecznie. Okapy kuchenne tego typu muszą być podłączone do instalacji wentylacyjnej. Dzięki temu mogą one odprowadzić zassane powietrze na zewnątrz. W rezultacie cała wymiana powietrza przebiega znacznie skuteczniej. Jeśli zdarzy ci się w trakcie gotowania przypalić posiłek, wyciąg poradzi sobie z problemem przykrego zapachu znacznie skuteczniej, niż zwykły pochłaniacz.

Czy wiesz, że...


Najpopularniejsza porównywarka internetowa w Polsce – Ceneo.pl uruchomiła nową kategorię – Kredyty gotówkowe. Dzięki temu użytkownicy nie tylko porównają oferty, ale będą też mogli bezpiecznie wziąć kredyt z dowolnego miejsca.

Dowiedz się więcej >>

2. Okapy kuchenne – co z poziomem hałasu?

W dzisiejszych czasach większość nowo budowanych lokali zorganizowanych jest na planie otwartej przestrzeni. W efekcie kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną, w której praktycznie nie ma żadnych barier. W efekcie oznacza to, że jeśli włączysz okap kuchenny na maksymalny bieg i jednocześnie ktoś z domowników będzie chciał sobie uciąć drzemkę na kanapie czy w spokoju poczytać książkę, może się to okazać niewykonalne.

Aby uniknąć ryzyka, że praca okapu kuchennego będzie paraliżować codzienne życie w twojej strefie dziennej, przy zakupie urządzenia zwróć uwagę na poziom głośności. Za cicho pracujące okapy kuchenne uznaje się modele, które na średnim biegu emitują dźwięk na poziomie około 50 decybeli. Według logarytmicznej miary natężenie dźwięku wartość ta odpowiada szumowi biurowemu, więc dźwięk ten nie powinien być bardzo nieprzyjemny. Przykładowo dźwięk na poziomie 60 decybeli odpowiada już hałasowi, jaki wydaje pracujący odkurzacz, a to jak wiadomo, nie jest zbyt przyjemny odgłos.

3. Okapy kuchenne – wydajność pracy

To kolejny parametr, który powinieneś zweryfikować. Wszak w tym wszystkim chodzi właśnie o zachowanie świeżości powietrza w pomieszczeniu. Jak to policzyć? Otóż wydajność okapu kuchennego jest wyrażana za pomocą metrów sześciennych na godzinę. Oznacza to, ile powietrza okap jest w stanie odprowadzić przez godzinę. Szacuje się, że wydajny model w ciągu godziny pracy powinien aż sześciokrotnie wymienić powietrze w całym pomieszczeniu. Przed zakupem urządzenia zweryfikuj zatem metraż oraz dane na naklejce informacyjnej.

4. Okap – jakie filtry?

To szczególnie ważne zagadniecie, jeśli zdecydujesz się na okap działający w trybie pochłaniacza. Wszak przefiltrowane powietrze z powrotem trafia do pomieszczenia, dlatego musi być solidnie oczyszczone.

Przede wszystkim zwróć uwagę na filtry przeciwtłuszczowe, które wyłapią drobinki tłuszczu unoszące się w powietrzu wraz z parą wodną. Najlepszym rozwiązaniem są te metalowe, które nie wymagają wymiany, a jedynie regularnego czyszczenia np. w zmywarce.

Alternatywą są filtry jednorazowe wykonane np. z flizeliny lub akrylu – w tym przypadku musisz jednak pamiętać, aby mniej więcej co 3 miesiące zmieniać wkład, ponieważ zanieczyszczony filtr pracuje niewydajnie.

Kolejny rodzaj filtra, bez którego nie obędzie się dobrze pracujący pochłaniacz, to filtr węglowy. To on pochłania nieprzyjemne zapachy, zanim powietrze zostanie wtłoczone ponownie do pomieszczenia. Przed zakupem okapu zwróć uwagę, jaka jest żywotność filtra – niektóre modele trzeba wymieniać co kilka miesięcy, inne będą pracować znacznie dłużej

5. Wielkość i położenie okapu

Zanim wybierzesz model okapu, zweryfikuj też ilość miejsca, jaką dysponujesz. Przykładowo w przypadku okapu podszafkowego, może się okazać, że brakuje ci kilku centymetrów. W przypadku płyt elektrycznych i indukcyjnych okap powinien znajdować się przynajmniej 60 cm ponad ich powierzchnią. Zapewnia to bezpieczeństwo oraz wydajne odprowadzanie oparów z gotowania.

Z kolei w przypadku kuchenek gazowych powinno to być przynajmniej 70 cm. Tyle teorii, ale pamiętaj również o praktyce – umiejscowienie okapu powinno być też dostosowane do twojego wzrostu – wszak w przeciwnym razie będziesz się uderzać w głowę za każdym razem, gdy będziesz doglądać gotowanych potraw. W efekcie całą przyjemność z pichcenia we własnej kuchni masz z głowy.
Pamiętaj też, że kuchenka czy płyta grzewcza oraz okap, tworzą kuchenny duet. Innymi słowy – szerokość okapu kuchennego powinna być dostosowana do rozmiarów płyty. Jeśli płyta będzie szersza niż okap, a co za tym idzie parujące garnki i naczynia znajdą się poza zasięgiem okapu, efektywne odprowadzanie pary wodnej i zapachów będzie znacznie utrudnione. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór nieco szerszego okapu niż wybrany model płyty bądź kuchenki.

Tekst: Kamila Zalińska-Woźny