Data publikacji:

Jaki okap do kuchni wybrać? Poradnik zakupowy

Okap nie jest rodzajem sprzętu, który często wymieniamy. Przeważnie podczas przeprowadzki lub remontu wybieramy go raz, a następnie korzystamy aż do końca jego żywotności lub kolejnego przemeblowania i zmiany wystroju kuchni. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na tym, jak wybrać dobry okap i na co zwrócić uwagę. Poruszymy kwestie głośności, budowy i rodzaju, funkcji dodatkowych, filtrów oraz klasy energetycznej. Dowiedz się, jaki okap do kuchni wybrać.
jaki okap do kuchni

Czy okap jest potrzebny?

Okap jest niemal niezbędnym akcesorium w kuchni, ponieważ zapobiega roznoszeniu się po domu lub mieszkaniu zapachów, które wytwarzają się podczas gotowania. Oprócz tego zapobiega niszczeniu zasłon, firan czy tapicerek, na których osiadają nie tylko zapachy, ale również tłuszcz i kurz. Do tłustych zanieczyszczeń wyjątkowo łatwo przyklejają się drobne kłaczki i inne drobiazgi, a te są wyjątkowo trudne w czyszczeniu.
Gdy w domu brakuje okapu, meble i domownicy narażeni są na zbyt dużą ilość wilgoci. Nawet jeżeli do danej kuchni pod względem estetycznym okap w ogóle nie pasuje (taka sytuacja często ma miejsce w kuchniach klasycznych czy rustykalnych), można dopasować urządzenie, które zostanie niemal całkowicie ukryte w zabudowie szafkowej.

Jakie wyróżniamy rodzaje okapów?

Żeby dowiedzieć się, jaki okap do kuchni wybrać, warto dokonać rozeznania, jakie typy okapów mamy właściwie do wyboru. Wśród tych, które można znaleźć na rynku, należy wymienić okapy:
  • podszafkowe – to najtańsze rodzaje urządzeń, które, jak sama nazwa wskazuje, montujemy pod szafkami. To mały okap, który nie zajmie zbyt wiele miejsca;
  • szafkowe – to najczęściej stosowany okap w zabudowie, który po zakończeniu montażu jest całkowicie niewidoczny. Jeżeli chcesz znaleźć cichy okap kuchenny, właśnie ten rodzaj urządzenia będzie dobrym wyborem;
  • teleskopowe – przypominają odrobinę okapy podszafkowe, ale mają wysuwany element, który pozwala zaoszczędzić miejsce i sprawić, że sprzęt będzie mniej widoczny, kiedy nie jest użytkowany;
  • kominowe – wyglądem przypominają komin. Są chętnie wykorzystywane w kuchniach industrialnych. Zazwyczaj okapy te mają dużą moc i szeroki zakres możliwości w kwestii sterowania. To dobry okap nad wyspę. Jeśli interesują cię takie modele, zobacz nasz ranking okapów kominowych;
  • wertykalne – bardzo podobne do poprzedników, jednak mają skośną obudowę, która umożliwia zapewnienie oryginalnego wyglądu oraz zaoszczędzenie odrobiny miejsca;
  • wyspowe – wyglądem przypominają okapy kominowe. Często są nieco bardziej masywne i różnią się sposobem montażu. Mocujemy je bezpośrednio do sufitu.
  • Powyższy podział dotyczy budowy oraz sposobu montażu poszczególnych okapów. Warto jednak wiedzieć, że możemy podzielić je także z uwagi na sposób działania. W tym zakresie klasyfikujemy je jako te pochłaniające i działające jak wyciąg. Pierwsze z nich zasysają powietrze w kuchni, przepuszczają je przez zespół filtrów, a następnie oddają – czyste, pozbawione zanieczyszczeń, tłustych oparów i zapachów. Z kolei drugie z nich nie zajmują się oczyszczaniem powietrza. Odprowadzają je do kanału wentylacyjnego i wydmuchują na zewnątrz budynku.
    okap nad wyspę

    Na co zwracać uwagę, wybierając najlepsze okapy do domu lub mieszkania?

    Wybierając okap, należy sprawdzić przede wszystkim jego wydajność podawaną w metrach sześciennych na godzinę. Ten parametr informuje nas o tym, jaką kubaturę może oczyścić okap w ciągu godziny. Żeby wybrać ten odpowiedni do swoich potrzeb, należy pomnożyć kubaturę posiadanego pomieszczenia 6 razy i dopiero wówczas wybrać odpowiednie urządzenie. Znaczy to tyle, że okap powinien mieć możliwość oczyszczenia powietrza 6 razy w ciągu godziny – pozwoli to zapobiec tworzeniu się na meblach jakichkolwiek tłustych osadów, brudzeniu ścian czy zasłon.

    Odpowiednia głośność urządzenia

    Sprzęt, z którego chętnie będziemy korzystać, musi być nie tylko wydajny, ale także odpowiednio cichy. Prawdopodobnie w przypadku najgłośniejszych urządzeń będziemy unikać uruchamiania ich podczas gotowania, ponieważ uniemożliwiałoby to rozmowę z bliską osobą czy oglądanie czegoś w trakcie wykonywania podstawowych czynności w kuchni. Celuj w urządzenia o głośności do około 50 dB na pierwszym stopniu wentylacji. Cichy okap docenią także twoi sąsiedzi.

    Filtry – ich wymiana, mycie i czyszczenie oraz koszty

    Jeżeli decydujesz się na wybór okapu filtrującego, a nie odprowadzającego powietrze, koniecznie sprawdź:
  • rodzaj i liczbę zastosowanych filtrów – najczęściej są to metalowe siateczki, na których osiadają tłuste opary. Pamiętaj też o tym, by skontrolować to, jak łatwy jest do nich dostęp. W końcu będą wymagały regularnego czyszczenia;
  • czy w środku znajdują się filtry węglowe, które będzie trzeba wymieniać. Warto zorientować się także, jak wysoka jest ich cena, ponieważ wprost przełoży się to na koszt eksploatacji urządzenia;
  • czy konieczne jest również stosowanie filtrów flizelinowych – te są stosunkowo tanie, ale również należy pamiętać o ich wymianie i zamawianiu co określony czas.
  • Czymś, co również bezpośrednio przekłada się na koszty użytkowania okapów oprócz filtrów i ich rodzajów, jest także klasa energetyczna urządzeń. Oczywiście, im niższa, tym lepsza. Czasami lepiej dołożyć trochę środków na etapie zakupu, by później cieszyć się tanią eksploatacją.

    Klasy energetyczne okapów kuchennych

    Aktualnie dostępne w sprzedaży okapy kuchenne mogą mieć klasę od F (najniższą) do A+++. Za klasę przeciętną uważa się C. Stosunkowo tanio można zakupić urządzenia klasy D, jednak najbardziej opłacalny jest zakup nieco wyższych klas. Urządzenia A+++, A++ i A+ są aktualnie dość słabo dostępne – chociaż znajdziemy je na rynku, ich liczba nie jest powalająca. Są najdroższe, ale jednocześnie najwyższej jakości, a użytkując je, można liczyć na bardzo tanią, energooszczędną eksploatację. My rekomendujemy wybór urządzeń klasy A i B. W sklepach jednak najłatwiej aktualnie trafić na sprzęty klasy D, C i B.
    Jednocześnie warto wiedzieć, że wybierając droższe na etapie zakupu okapy kuchenne klas A+++ czy A++, można cieszyć się również szeregiem dodatkowych udogodnień, takich jak możliwość łączenia się okapu z aplikacją na telefon, funkcja dodatkowego oczyszczania powietrza czy wskaźnik zabrudzenia filtra. Wśród innych atrakcyjnych dodatków wymienić można przykładowo możliwość pracy zarówno w formie wyciągu, jak i pochłaniacza czy opcję regeneracji zużytych filtrów, np. myjąc je w zmywarce.

    Funkcje dodatkowe okapów

    Obecność funkcji dodatkowych w okapach właściwie wcale nie jest potrzebna do ich prawidłowego użytkowania. Wystarczy bowiem (najczęściej) tylko wysunąć urządzenie i wybrać odpowiedni tryb, by działało. Opcje i tryby dodatkowe zdecydowanie jednak uprzyjemniają korzystanie ze sprzętu i są odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.
    Na jakie funkcje można liczyć w większości urządzeń, które zostały w nie wyposażone? Regulacja mocy pracy okapu jest oczywista, zatem oprócz niej zwróć uwagę przykładowo na obecność timera, zdalnego sterowania przy pomocy aplikacji na telefon lub dedykowanego pilota, zintegrowanego oświetlenia, trybu eco (mniej prądożernego, cichego) oraz zespołu czujników, które samodzielnie włączają urządzenie, gdy zajdzie taka potrzeba.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!