Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzenie wolnego czasu wspólnie z rodziną lub znajomymi. Żeby nadać spotkaniu koloryt, warto wesprzeć się grami towarzyskimi, które sprawią, że nie będziecie nawet przez moment odczuwali znudzenia. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom towarzyskim, zarówno dla miłośników gier planszowych i karcianych, jak i osób ceniących sobie klasyczne rozwiązania.
Kto nigdy nie grał w piłkarzyki, ten nawet nie wie, co traci. Zasady rozgrywki są niezwykle proste i łatwe do opanowania. W zależności od wielkości stołu w zabawie bierze udział czterech lub dwóch graczy podzielonych na dwie drużyny.
Uczestnicy muszą obracać metalowymi prętami w taki sposób, żeby przytwierdzeni do nich piłkarze byli w stanie trafić piłeczką do bramki przeciwnika. Piłkarzyki wydają się być drogą formą rozrywki, ale tak naprawdę mniejsze stoły można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych.
Kolejna forma rozrywki, która kojarzy się przede wszystkim z barami lub dawnymi salonami gier. Tarcza do rzutek jest na szczęście tak mała, że spokojnie można ją zamontować nawet w niewielkim mieszkaniu.
Do dyspozycji macie proste modele analogowe, ale w sprzedaży dostępne są także warianty bardziej rozbudowane, na bieżąco zliczające punkty i prowadzące historię waszych zmagań. Darty to świetna gra towarzyska, która wymaga od użytkowników precyzji i skupienia.
Lubicie grać w bilard, ale nie macie czasu lub ochoty, aby szukać wolnego stołu w jednym z pobliskich barów? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zafundować sobie taki mebel do własnego domu. Minusem jest oczywiście stosunkowo wysoki koszt oraz gabaryty stołów bilardowych.
Jeśli jednak macie odpowiednie fundusze i wolny pokój (bądź piwnicę), to z pewnością nie pożałujecie zakupu. Bilard to doskonały sposób na spędzenie czasu ze znajomymi przy piwku, nawet jeśli nigdy nie będziecie grać na poziomie Stephena Hendry’ego czy Johna Higginsa.
Z Cymbergajem jest podobnie jak z bilardem – pełnoprawny stół zajmuje dużo miejsca i kosztuje masę pieniędzy. Na szczęście w tym przypadku doskonale sprawdzają się także miniaturowe wersje, które w żaden sposób nie zatracają swojego charakteru. Mobilne cymbergaje można spokojnie rozstawić na stole i schować po zakończonej zabawie.
Jeżeli kiedykolwiek byliście nad polskim morzem, to z pewnością mieliście kontakt z tą grą towarzyską. A jak nie, to czym prędzej zamawiajcie swój egzemplarz, żeby przekonać się na własnej skórze o kultowości cymbergaja.
W „5 sekund” liczy się szybkość i kreatywność. Gracze przesuwają swoje pionki po planszy i losują karty z odpowiedniej kategorii. Zadanie jest banalnie proste – wymienić wyznaczoną liczbę przedmiotów, zachowań itp. w ciągu wyznaczonego limitu czasu. Żeby dodać grze emocji, czas nieubłaganie odmierzany jest przez metalową kulkę toczącą się po spiralnym czasomierzu.
W sprzedaży znajdziecie wiele wariantów rozgrywki – niektóre dostosowane są treścią do młodszych odbiorców, inne zaś oferują pytania, która można określić mianem „niecenzuralnych”. To na pewno jedna z najlepszych gier towarzyskich planszowych i najlepszych gier planszowych rodzinnych.
Gdybyście szukali bardziej rozbudowanej gry towarzyskiej niż wcześniej opisane „5 sekund”, to zdecydowanie „Party Time” powinno spełnić wasze oczekiwania. W tym przepadku gracze również przesuwają pionki po planszy, a ich pozycja wskazuje kategorię zadania, jakie mają wykonać.
Uczestnicy muszą m.in. zaprezentować zwierzęta bez używania słów, wypowiedzieć jak najwięcej wyrazów na tę samą literę czy stworzyć unikatowe rymy. Party Time to doskonała pozycja dla całych rodzin i większych grupek znajomych.
Klasyczny „Monopol” to już przeżytek. Jeśli znudziły wam się oryginalne zasady gry towarzyskiej, to koniecznie sprawdźcie wariant Jackpot. Wydawnictwo Hasbro znacząco zmodyfikowało rozgrywkę, która tym razem kręci się wokół ruletki umieszczonej na środku planszy.
Gracze nadal muszą płacić podatek od nieruchomości innych uczestników zabawy, ale rozgrywce pikanterii dodają nagrody i kary losowane przez ruletkę. Świetna zabawa i jeszcze lepsza lekcja, dlaczego warto uważać z kasynami.
Gry towarzyskie dla dorosłych zazwyczaj kręcą się wokół picia alkoholu i nie inaczej jest w przypadku tej produkcji. „Gra do piwka” oferuje proste zasady, które – jak sama nazwa wskazuje – prowadzą do regularnego sięgania po kufel ze złocistym trunkiem.
Gracze w trakcie zabawy muszą wykonywać określone przez karty zadania, co wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza że z każdym kolejnym łykiem piwa rozgrywka robi się jakby nieco trudniejsza… Ciekawe czemu? Pamiętajcie tylko o tym, że produkt przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych!
Karty, żetony, szklaneczki whisky i cygaro – tylko tyle potrzeba, żeby poczuć się niczym James Bond w filmie „Casino Royale”. W internecie znajdziecie mnóstwo, mniej lub bardziej, profesjonalnych zestawów do pokera, które są wystarczające do komfortowej gry – w sprzedaży dostępne są nawet specjalne do tej gry stoły. Teraz pozostaje wam zebrać grono znajomych i zgarnąć jak najwięcej żetonów.
Gdybyście natomiast woleli zagrać w jakąś ciekawą karciankę ze swoimi pociechami, to dobrym wyborem z pewnością będzie UNO od firmy Mattel. W tej grze towarzyskiej zadaniem uczestników zabawy jest jak najszybsze pozbycie się trzymanych w dłoni kart, a następnie wykrzyczenie hasła „UNO!”. Jeśli gracz o tym zapomni, to nie kończy zabawy jako zwycięzca, tylko musi dobrać kolejną kartę.
Rozgrywka wydaje się być prosta, lecz trzeba w niej sporo kombinować, aby przechytrzyć konkurentów. Z pomocą przychodzą specjalne karty o różnych właściwościach, jak np. konieczność dobrania przez innego gracza kilku kart lub zmiana kolejności wykładania kartoników na stół. Wielu graczy uważa, że to jedna z najlepszych gier karcianych.
Wśród waszych przyjaciół znajdują się miłośnicy komiksów superbohaterskich? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to zaproście ich do wspólnej partyjki w „Pojedynek Superbohaterów DC” od Egmont. Rozgrywka umożliwia wcielenie się w członków Ligi Sprawiedliwości (Batman, Superman, Wonder Woman itp.), która musi udaremnić niecne plany najpopularniejszych komiksowych superzłoczyńców.
Ogromną zaletą tej gry towarzyskiej karcianej jest wysoka jakość wykonania, która wręcz ma charakter kolekcjonerski. Do sprzedaży trafił również oddzielny dodatek „Strażnicy”, rozbudowujący karciankę o postacie wykreowane przez Alana Moore’a i Davida Gibbsona na potrzeby komiksu o tym samym tytule.
Gra towarzyska, której opakowanie przypomina paczkę papierosów – to nie mogło być nic innego, jak karcianka oparta na podstawie popularnego serialu dla dorosłych „Blok Ekipa”. „Na melanżu” to kolejna gra towarzyska dla dorosłych, ponieważ rozgrywka w dużej mierze polega na piciu alkoholu.
Gra została zaprojektowana w taki sposób, że przypadnie nawet do gustu imprezowiczom, którzy nie mieli nigdy wcześniej do czynienia z tą kreskówką. Jak głosi hasło reklamowe na opakowaniu: „Dziewczyno i chłopaku, bądźcie uczciwi i dajcie się ponieść melanżowi”.
Autor: Łukasz Morawski