Data publikacji:

Aktywna redukcja szumów – co to jest? Jakie słuchawki z aktywną redukcją szumów 

Aktywna redukcja szumów to technologia, która na dobre pojawiła się w słuchawkach dousznych i nausznych. Zredukowanie niepożądanych dźwięków pozwala skupić się na ulubionych utworach podczas jazdy pociągiem czy autobusem. Wyjaśniamy, czym jest ANC, a także jakie modele z tą funkcją możemy polecić. 
aktywna redukcja szumów

Czym jest aktywna redukcja szumów? 

ANC (Active Noise Cancelling), czyli aktywna redukcja szumów, to metoda redukcji niepożądanego dźwięku dobiegającego z najbliższego otoczenia. Ruch samochodów, krzyczące dzieci czy głośna muzyka u sąsiada – to wszystko powoduje, że nie jesteśmy w stanie komfortowo słuchać ulubionych utworów. Aktywna redukcja szumów występuje w następujących wersjach: 
  • pasywna – polega na tym, że redukcja szumów odbywa się poprzez dobrze dopasowane słuchawki nauszne. Za tłumienie hałasów nie odpowiada oprogramowanie, a zastosowana wkładka;
  • aktywna – tutaj tłumienie dźwięków odbywa się wyłącznie za pomocą oprogramowania. System jest oparty na mikrofonach i głośnikach umieszczonych po wewnętrznej i zewnętrznej stronie, które wychwytują niepożądane dźwięki i w odpowiedzi emitują przeciwfale, które je niwelują. W efekcie fale są redukowane, a ty możesz skupić się na odtwarzanych utworach. 
W niektórych modelach słuchawek aktywną redukcją hałasów możemy samodzielnie zarządzać. Jeżeli w danym momencie potrzebujesz mieć kontakt z otoczeniem, to wystarczy wybrać odpowiednią opcję, a słuchawki przepuszczą to, co dzieje się na zewnątrz. To dobre rozwiązanie, które sprawdza się chociażby podczas uprawiania sportu czy jazdy po mieście. W niektórych sytuacjach odcięcie hałasów z otoczenia mogłoby być bardzo niebezpieczne.  

Jakie słuchawki z aktywną redukcją szumów wybrać? 

Bez wątpienia najlepiej poradzą sobie słuchawki nauszne z aktywną redukcją szumów. Oprócz oprogramowania niepożądane dźwięki będą zatrzymywać duże zauszniki, dlatego pod tym względem są one bezkonkurencyjne. Minusem jest jednak ich duży rozmiar, który nie każdemu pasuje.
Słuchawki douszne czy dokanałowe dzięki miniaturowym rozmiarom poradzą sobie bardzo dobrze w roli redukcji zewnętrznych dźwięków. W droższych modelach typu True Wireless ta technologia działa naprawdę bardzo dobrze. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony przede wszystkim od Twoich preferencji. 
Jeszcze jeden dylemat, jaki pojawia się przed zakupem, to czy wybrać słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe. W dobie nowych technologii wersja bezprzewodowa jest najlepszy możliwym wyborem. Wynika to głównie z tego, że nie mamy problemu z poplątanymi kablami. Słuchawki True Wireless są również wygodne, a jakość dźwięku naprawdę robi wrażenie. Warto więc sięgnąć po najlepsze słuchawki bezprzewodowe.

Polecane słuchawki z aktywną redukcją szumów 

Jakie będą najlepsze słuchawki z redukcją szumów? Ranking TOP6 pomoże ci w podjęciu decyzji.

Apple AirPods Pro 

To jedne z najlepszych słuchawek True Wireless z aktywną redukcją hałasów. W drugiej generacji udało się zaimplementować system, który tłumi dwa razy więcej niepożądanych dźwięków. Adaptacyjny tryb kontaktu filtruje i niweluje głośne dźwięki aż 48 000 razy na sekundę. Słuchawki zasługują na pochwałę również jeśli chodzi o jakość dźwięku. Dynamiczne śledzenie ruchu głowy i adaptacyjna korekcja EQ sprawiają, że każdy utwór brzmi doskonale. 

Samsung Galaxy Buds 2 

Samsung Galaxy Buds 2 wykorzystują zaawansowaną redukcję szumów, która według producenta jest w stanie eliminować do 98% hałasów z otoczenia! Sztuczna inteligencja dostosowuje poziom wyciszenia do konkretnych warunków, co powoduje, że w każdym miejscu będziesz mógł komfortowo posłuchać ulubionych utworów. Dobra jakość dźwięku, a także znakomity czas pracy na baterii to dodatkowe zalety tego modelu. 

Sony WH-1000XM4 

Przez wiele osób te słuchawki nauszne są uznawane za jedne z najlepszych na rynku i zajmują wysokie miejsca w rankingu słuchawek bezprzewodowych nausznych. Słuchawki wykorzystują spersonalizowaną optymalizację redukcji hałasu oraz kompensacji ciśnienia atmosferycznego dedykowanej podróży samolotem.
Ponadto Sony WH-1000XM4 automatycznie wykrywają Twoje otoczenie i do niego dopasowują ustawienia tak, abyś mógł odciąć się od tego, co dzieje się obok Ciebie. Ponadprzeciętny dźwięk i możliwość nawet 30 godzin pracy na jednym ładowaniu sprawiają, że te słuchawki są warte każdej wydanej złotówki.

Huawei Freebuds 4i 

Niedrogie słuchawki True Wireless będą odpowiednim wyborem dla trochę mniej wymagających użytkowników. Algorytm redukcji szumów jest w stanie zredukować hałasy nawet do 22 dB. Tryb świadomości pozwala słyszeć hałasy otoczenia, jeśli będzie taka potrzeba. Słuchawki bezprzewodowe dobrze dopasowują się do ucha i są w stanie działać nawet 7 godzin bez ładowania. To model, którym warto się zainteresować. 

Bose QuietComfort 45

To kolejne topowe słuchawki nauszne z aktywną redukcją hałasów. Mikrofony do wyłapywania niepożądanych dźwięków umieszczono w muszlach. Specjalnie zaprojektowany tryb Quiet sprawdza się bardzo dobrze szczególnie w ruchliwych miejscach. Jeżeli chcesz mieć kontakt ze światem, to wystarczy przełączyć się w tryb Aware, który dopuszcza dźwięki otoczenia. Słuchawki mają wygodne zauszniki i dodatkowo są wykonane z bardzo solidnych materiałów. 

Realme Buds Air 3 

Jak na niedrogie słuchawki bezprzewodowe, Realme Buds Air 3 mają znakomitą aktywną redukcję hałasu. Według producenta są one w stanie zredukować hałasy nawet do 42 dB! Tryb przezroczystości to nic innego jak dopuszczenie dźwięków otoczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Słuchawki Realme oferują również dobry dźwięk, a to za sprawą 10-milimetrowych przetworników. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.