Data publikacji:

Jakie są ambitne książki warte przeczytania?

Każdy czuje się czasami przytłoczony rzeczywistością i jedyne o czym wówczas marzy to lekka lektura. Są jednak takie okresy, kiedy czujemy, że chcemy więcej, to właśnie czas na stawianie sobie intelektualnych wyzwań. Po jakie ambitne książki warte przeczytania sięgać w takich chwilach? Zobacz listę ciekawych pozycji, które powinien znać każdy. Znajdziesz na niej nowsze i starsze tytuły, które dobrze jest mieć na swojej półce.
ambitne książki warte przeczytania

„Zły” – jedna z najważniejszych polskich ambitnych książek wartych przeczytania

Nasz ranking książek zacznijmy od naszego podwórka. Leopolda Tyrmanda powinien znać każdy, kto interesuje się literaturą. Czy „Zły” to jedna z tych ambitnych książek, które są warte przeczytania przynajmniej raz w życiu? Zdecydowanie tak.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, do jakiego gatunku należy „Zły”. Najczęściej określa się go mianem polskiego kryminału, pojawia się w niej nawet rodzaj „superbohatera”. W rzeczywistości to przede wszystkim inteligentny przekrój całego społeczeństwa PRL-u.
Powieść napisana jest pięknym, kunsztownym językiem, pełnym detali, a jej styl jest wyjątkowy. To jeden z powodów, dla których lektura jest wymagająca, a jednocześnie bardzo wzbogacająca. Czy warto po nią sięgnąć? Z całą pewnością!

„Diuna” – klasyka wśród ambitnych książek s.f. wartych przeczytania

Klasyka ksiązek science fiction, którą powinien przeczytać każdy wielbiciel tego gatunku. Świat „Diuny” został wykreowany w sposób niezwykle szczegółowy, a jego klimat jest absolutnie wyjątkowy. Jeśli szukasz ambitnych książek wartych przeczytania, koniecznie sięgnij po tę pozycję.
Rozmiary tego dzieła mogą onieśmielić, a pierwszych kilkanaście stron przytłacza ilością informacji, z którymi trzeba się zapoznać. Warto jednak być wytrwałym, ponieważ kiedy już uda się wejść w ten niezwykły świat, nie sposób się od niego uwolnić.
W „Diunie” znajdziesz nieszablonowych bohaterów, wartką akcję, ciekawe dialogi, intrygi i całe morze wątków, będących bazą do rozmyślań nad kondycją świata. Nawet jeśli nie jesteś fanem gatunku, spróbuj wciągnąć się w świat „Diuny” – znajdziesz w nim więcej, niż przypuszczasz.

„Szatańskie wersety” – kontrowersyjna ambitna książka, którą musisz znać

Wspaniała i kontrowersyjna – tak można najprościej określić niezwykłą pozycję, jaką są „Szatańskie wersety”. Jeśli jeszcze jej nie znasz, a brakuje ci pomysłu na lekturę, koniecznie po nią sięgnij. Takie ambitne książki z pewnością są warte przeczytania.
Lektura tej powieści wymaga od czytelnika pełnej koncentracji, skupienia się na wątkach i sprawnego rozszyfrowywania aluzji literackich. Ze względu na szczególny, oniryczny klimat niektórzy porównują ją do innego wielkiego dzieła – „Mistrza i Małgorzaty”. Czy słusznie? W pewnym sensie tak. Nie jest ona jednak w żadnym razie wtórna. Przeciwnie, treść jest świeża, niebanalna i jedyna w swoim rodzaju.

„Pani Dalloway” – urzekająca książka, z którą warto się zmierzyć

Na pierwszy rzut oka książka Virginii Woolf wydaje się być prostą powieścią obyczajową. W gruncie rzeczy jest wielowątkowa i złożona. Pod pozorem zwyczajnych wydarzeń kryją się niewyrażone emocje, tęsknota i rozważania o życiu i śmierci. „Pani Dalloway” pisana jest kwiecistym językiem, pełnym metafor, porównań i odniesień.
Główną bohaterką powieści jest Klarysa Dalloway, którą poznajemy, gdy wybiera się po kwiaty na przyjęcie. Na londyńskich ulicach przypomina sobie swoją młodość i rozważa słuszność podjętych życiowych decyzji. Tak zaczyna się dzień, który kończy udane przyjęcie.
Pomimo pozornej prostoty, tytuł należy do ambitnych książek, które są warte przeczytania. Narracja prowadzona jest techniką strumienia świadomości, która pozwala zanurzyć się w psychice bohaterów. Pewną trudnością, a zarazem urokiem tej książki jest fakt, że czytelnik obserwuje świat z perspektywy różnych osób. Lektura wymaga zatem skupienia.

„Rzeźnia numer pięć” – ważna pozycja wśród ambitnych książek wartych przeczytania

Książka Kurta Vonneguta budzi w czytelnikach skrajne emocje, co dobitnie świadczy o tym, że z pewnością nie należy do lektur banalnych i zwyczajnych. Napisana z dużą dozą humoru, a jednocześnie opowiadająca o okrucieństwach wojny. Mieszająca gatunki oraz świat realny i fantastyczny. Wszystko to sprawia, że czytelnik odczuwa dezorientację.
Lektura „Rzeźni numer pięć” jest wyzwaniem, którego podjęcie nie daje obietnicy satysfakcji i pełnego zrozumienia treści. A mimo to po stokroć warto je podjąć. To książka, której treść trudno ująć w proste słowa i której klimatu nie sposób zapomnieć. Można ją czytać wielowymiarowo i rozmyślać godzinami nad interpretacją jej treści, co czyni z niej prawdziwe, ponadczasowe arcydzieło.

„Empuzjon” – jedna z ambitnych książek wartych przeczytania w 2022 roku

Najnowsza powieść naszej noblistki musi pojawić się w zestawieniu najbardziej wartościowych książek, będących wyzwaniem intelektualnym.
Akcja rozgrywa się w sanatorium, co w naturalny sposób przywołuje skojarzenie z „Czarodziejską górą” Tomasza Manna (po którą oczywiście również warto sięgnąć). Główny bohater poznaje tam innych kuracjuszy, z którymi chętnie podejmuje dyskusje. Dochodzą do niego również głosy o pewnych przerażających wydarzeniach, mających miejsce w okolicy.
Dlaczego „Empuzjon” to jedna z ambitnych książek wartych przeczytania w 2022 roku? Oldze Tokarczuk, jak zawsze, udaje się stworzyć wyjątkowy klimat, a jej narracja i kunszt sprawiają, że czytelnik daje się z miejsca oczarować wykreowanym przez autorkę światem.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym