Data modyfikacji:

Jakie auto do 40 tysięcy?

Zakup auta to nie lada wyzwanie. Każdy chce mieć jak najbliższe swoim oczekiwaniom. Auto do 40 tysięcy złotych to jedna z najczęściej wybieranych opcji na portalach motoryzacyjnych. Prawda jest taka, że w tej kwocie możliwości mamy ogromne. Począwszy od starszych, bogatych modeli, przez niższe segmenty klasowe, jednak nadrabiające nowością. W tej kwocie również znaleźć można każdy rodzaj nadwozia. Za 40 tysięcy złotych można kupić zarówno auto rodzinne typu kombi, średniej wielkości samochód dostawczy czy nawet SUV-a. Pojazd powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, dlatego ciężko określić, jaki model będzie najlepszy w tym przedziale cenowym. Jeden poszukuje przestronnego samochodu rodzinnego, inny preferuje mniejsze, bardziej usportowione wersje, jeszcze inny użytkownik szuka małego, miejskiego samochodu na dojazd do pracy.

samochód

Auto do 40 tysięcy – jak szukać?

Określona wyżej kwota nie należy do małych, w związku z czym zakup samochodu powinien być dobrze przemyślany. Na rynku motoryzacyjnym znaleźć można niezliczone ilości ogłoszeń, które zawierają się w tej cenie. Jednak zależeć powinno nam na jakości i bezpieczeństwie takiego zakupu. Gdy sprecyzujemy nasze oczekiwania do określonych kryteriów, okazuje się, że ilość ogłoszeń znacznie się zmniejsza.

Jakie samochody do 40 tys. wybrać? W naszym zestawieniu sugerować będziemy się przede wszystkim:

  • polskim pochodzeniem;
  • przebiegiem w granicach 150-200 tys. przejechanych kilometrów;
  • pojazd maksymalnie 8-10 letni;
  • moc minimum 80 KM;
  • egzemplarz bezwypadkowy.

Zobacz także:

Dlaczego akurat takie kryteria zostały wzięte pod uwagę? Polskie pochodzenie pozwoli nam przede wszystkim dokładniej sprawdzić historię pojazdu. Wiadomym jest, że większość pojazdów sprowadzana jest przez handlarzy z za zachodniej granicy. Pojazdy np. w Niemczech mają z reguły bardzo wysoki przebieg lub uległy tam uszkodzeniu, które nie było opłacalne do naprawy w serwisie w danym kraju, w związku z czym trafiły na sprzedaż do pobliskich państw. Dodatkowo zadbane egzemplarze sprowadzane zza granic Polski są droższe, niż ich odpowiedniki w kraju, przez co ich sprzedaż u nas jest często bardzo droga lub nieopłacalna.

Dlaczego akurat taki przebieg samochodu do 40 tysięcy złotych? Łączy się to z wiekiem pojazdu. Według statystyk przebieg między 150 a 200 tysięcy kilometrów przypisywany jest głównie autom w okolicach 8-10 lat. Zwiększa to zatem wiarygodność prawidłowego użytkowania takiego samochodu przez wcześniejszego właściciela.

Dodatkowo warto wiedzieć, że do 40 tysięcy nie musimy już bazować na starszych modelach, jednak na nowości nie ma co liczyć, gdyż nowe samochody popularnych marek w średniej lub niskiej klasie wyposażenia zaczynają się średnio w okolicach 55-60 tysięcy złotych.

Bezwypadkowość to kolejna ważna cecha, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu. Bezwypadkowy nie oznacza, że pojazd w swojej historii nie posiada żadnych kolizji czy zdarzeń drogowych. Kluczem terminu „bezwypadkowy” jest zdecydowanie fachowość wykonanych napraw oraz ich dokładna dokumentacja. Pojazd powypadkowy, naprawiany w autoryzowanym serwisie, który posiada dokumentację potwierdzającą powstałe szkody i naprawy, traktowany jest również jako bezwypadkowy, gdyż zgodnie z zapewnieniami producenta, nie powinien on odbiegać od egzemplarzy, które zdarzeniu drogowemu nie uległy.

Co do mocy silnika, w modzie jest możliwie najniższe spalanie, co przekłada się na oszczędność, dlatego też taki przedział wybraliśmy. Jest to często najniższa granica wśród dobrych jednostek silnikowych mogących pochwalić się niskim spalaniem paliwa podczas użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka modeli, które określają wyżej wspomniane kryteria i warto, naszym zdaniem, zwrócić na nie uwagę przy wyborze samochodu do 40 tysięcy.

Fiat Tipo

Produkt włoskiej marki, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Fiata Tipo charakteryzuje przede wszystkim niska cena, przestronność, prostota i wyposażenie wnętrza. Bez wątpienia pojazd ten spełni oczekiwania niejednego poszukiwacza rodzinnego auta. Wykonanie jest znacznie lepsze, niż przypuszcza wielu użytkowników. W swoim standardzie poza klimatyzacją posiada dobrze skonstruowane media, które świetnie współpracują z komputerem pokładowym tego samochodu.

Użytkowanie, jak i budowa Fiata Tipo nie kryją żadnych skomplikowanych rozwiązań, co jest jego niewątpliwą zaletą, gdyż znacznie przekłada się to na koszty utrzymania oraz ewentualnej naprawy. Do 40 tysięcy złotych można znaleźć kilkuletni egzemplarz z przełomu lat 2018-2019, z przebiegiem nie przekraczającym 70 tysięcy kilometrów.

Najczęściej spotykaną, tym samym najbardziej polecaną jednostką silnika jest wersja 1.4 FIRE, która oferuje moc 95 KM. Całość uzupełnia 6-cio biegowa skrzynia biegów, co znacznie zwiększa dynamikę pojazdu, jak i zmniejsza jego spalanie, które szacuje się na około 7.5 l w cyklu mieszanym. Fiat oferuje bardzo dobry model w przystępnej cenie. Warte uwagi!

Peugeot 508 SW

Pojazd często określany mianem francuskiej limuzyny jest bez wątpienia godnym uwagi, funkcjonalnym, rodzinnym egzemplarzem. Produkcja tego modelu zaczęła się w 2011 roku, dlatego też wśród samochodów do 40 tysięcy spodziewać się można około 10-letniego modelu.

Auto jest przestronne, dobrze wyposażone, co jest niewątpliwie jego atutem. Peugeot pochwalić się może również pojemnością bagażnika, która w tym modelu wynosi 515 litrów. Producent zadbał o komfort podróży nie tylko dostępnością miejsca, ale również wyposażeniem.

W tym modelu w standardzie znajdziemy klimatyzację, łatwe w obsłudze radio z nawigacją GPS, które dodatkowo połączyć można za pomocą Bluetooth z innymi urządzeniami. Peugeot postawił również na bezpieczeństwo, oferując liczne zespoły wspomagania oraz 6 poduszek powietrznych.

Najbardziej polecanym silnikiem jest niewątpliwie 2.0 HDI. Jednostka bardzo kontrowersyjna, lecz przemyślana. Peugeot 508 SW pozbawiony jest wielu, typowych dla poprzednich, francuskich modeli wad, które bywały utrapieniem sporej części kierowców. Model bardzo przemyślany, oszczędny, sprawi radość z jazdy niejednemu wymagającemu kierowcy. Jak na budżet dla auta do 40 tysięcy złotych, zdecydowanie warte inwestycji.

Honda Civic 9. generacji

Japońska marka, która poprawiła swoje poprzednie dzieło, wzorowane na „ufo”. Dziewiąta generacja zyskała na wyglądzie, ale co najważniejsze, nie zmieniła swojej jednostki napędowej. Honda Civic może pochwalić się przestronnością wnętrza, jak i sporej wielkości bagażnikiem.

W cenie do 40 tysięcy nabyć można 6-7-letni egzemplarz z przebiegiem około 100 tysięcy kilometrów. Niestety w tym budżecie nie można pozwolić sobie na najbardziej pożądany silnik o pojemności 1.8 litra, jednak z pomocą przychodzi godna uwagi jednostka 1.4 i-VTEC, która oferuje moc 100 KM, nierzadko wyposażona w 6-cio biegową skrzynię biegów, co czyni ją dynamicznym i oszczędnym modelem. Spalanie w trybie mieszanym oscyluje w okolicy 7.5 litra, co jest całkiem dobrym wynikiem, jak na silnik o tak małej pojemności w kompakcie.

Wyposażenie Civic też nie pozostawia wiele do życzenia. Dobrze dopasowany kokpit, zestaw multimedialny oraz liczne zespoły bezpieczeństwa zadowolą przeciętnego kierowcę, zapewniając mu niezwykły komfort i bezpieczeństwo jazdy. Bez wątpienia model, na który powinien zwrócić uwagę poszukiwacz, który ceni sobie jakość wykonania oraz kompaktowe rozmiary samochodów. Gorąco polecamy.

Autor: Przemysław Mańka