Data modyfikacji:

Bakuchiol: co to jest i jak działa?

O pięknej i zdrowo wyglądającej cerze marzy każda kobieta niezależnie od wieku. Na co dzień sięgamy więc po wieloskładnikowe kosmetyki, które wspierają świadomą pielęgnację – pomagają utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, chronią przed zmarszczkami czy wzmacniają naczynia krwionośne. Przez wiele lat zarówno panie, jak i panowie czerpali z drogocennych właściwości retinolu, czyli czystej formy witaminy A. Jego stosowanie nie jest jednak bezpieczne dla każdego – dlatego też z pomocą może przyjść nic innego, jak roślinny zamiennik retinolu, czyli... bakuchiol! Co to jest? W jakich kosmetykach go znajdziemy? Dlaczego nasza cera podziękuje nam za używanie preparatów właśnie z tym składnikiem? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!
bakuchiol

Bakuchiol – co to jest za składnik?

Kosmetyki z bakuchiolem szturmem wtargnęły na drogeryjne półki i podbijają serca miłośniczek i miłośników pielęgnacyjnych nowości. Czy jednak składnik, taki jak bakuchiol, został odkryty niedawno? Oczywiście, że nie! Roślinny odpowiednik retinolu cieszy się wielowiekową tradycją i wykorzystuje się go między innymi w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej do leczenia różnorodnych schorzeń skóry.

Bakuchiol jest pozyskiwany z drobnych nasion Babći (Psoralea corylifolia), którą znajdziemy przede wszystkim w Indiach i na Sri Lance. Specjalistyczne badania nad właściwościami tego składnika trwają od kilkudziesięciu lat, a prace laboratoryjne przyniosły zaskakujące wnioski. Okazuje się bowiem, że bakuchiol – mimo zupełnie innej budowy – wykazuje dokładnie te same właściwości, co retinol, czyli czysta postać witaminy A od lat stosowana w kosmetyce.

Retinol to składnik o zachwycających właściwościach, ale zdecydowanie nie powinny korzystać z niego kobiety w ciąży czy osoby z wrażliwą cerą. Bakuchiol, który działa prawie identycznie, jest bezpieczną alternatywą, pochodzącą z natury. Jakie ma właściwości? Wyjaśniamy to szczegółowo poniżej.

Bakuchiol – właściwości warte poznania

Roślinny zamiennik retinolu znajdziemy w wielu różnorodnych preparatach. W drogeriach czekają na nas między innymi kremy, sera czy nawet balsamy do ciała z bakuchiolem. Kosmetyki wzbogacone właśnie o ten składnik kuszą swoim działaniem. Nie sposób się temu nie dziwić – nasza alternatywa dla czystej formy witaminy A wykazuje bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry! Do kosmetycznych właściwości bakuchiolu zaliczmy między innymi:

  • delikatne złuszczanie i regenerowanie martwego naskórka;
  • działanie antybakteryjne i przeciwzapalne;
  • wyrównywanie przebarwień;
  • poprawianie kolorytu cery;
  • regulowanie pracy gruczołów łojowych;
  • zmniejszenie nadprodukcji sebum;
  • przyspieszanie cyklu odnowy naskórka;
  • zapobieganie tworzeniu się zaskórników;
  • walkę ze szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Lista zalet prezentuje się zachwycająco w przypadku bakuchiolu. Właściwości tego składnika pozwolą pielęgnować cerę każdego typu. Roślinny zamiennik retinolu będzie bezpieczny dla osób borykających się z trądzikiem. Można sięgać po niego podczas kuracji anti-ageing czy w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej cery wrażliwej ze skłonnością do pękających naczynek.

Kosmetyki z bakuchiolem – alternatywa dla retinolu

Wiele osób zastanawia się zapewne, po co sięgać po kosmetyki z bakuchiolem, skoro pod ręką mamy inny, ale też bardzo skuteczny składnik – retinol. Owszem, jego działanie (zwłaszcza w przypadku niwelowania przebarwień i leczenia trądziku) bywa niezwykle skuteczne. Źle zastosowana czysta forma witaminy A może być jednak brzemienna w skutkach. Co to oznacza w praktyce?

  • Retinol to składnik fotouczulający. Zwiększa on wrażliwość skóry na promieniowanie UV, co może wpływać na tworzenie się nowych przebarwień).
  • Jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Jego teratogenne działanie prowadzi do uszkodzeń płodu.
  • Podrażnia cerę wrażliwą, przesusza, powoduje zaczerwienienia, świąd czy pieczenie.
  • Wymaga stosowania wysokich filtrów ochronnych.

Nie oznacza to jednak, że świadome korzystanie z dobrodziejstw retinolu jest złe. Mądre aplikowanie tego składnika na pewno nie pogorszy stanu naszej cery, lecz przyczyni się do jego poprawy. Retinol warto stosować więc pod czujnym okiem dermatologa i zrezygnować z jego aplikowania między innymi w sezonie letnim, gdy planujemy ciążę lub jeśli nasza cera cechuje się wyjątkową wrażliwością.

Kremy czy najlepsze serum do twarzy z bakuchiolem to kosmetyki, które nie powinny wywoływać żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Komu dedykowane są preparaty z roślinnym retinolem? Wzbogaci on między innymi kosmetyczki:

  • przyszłych mam czy kobiet karmiących piersią;
  • osób, które nie chcą przerywać pielęgnujących kuracji na czas lata;
  • miłośników składników płynących prosto z natury;
  • posiadaczy cery skłonnej do podrażnień, zaczerwienień i przebarwień.

Przetestujmy więc na własnej cerze składnik, taki jak bakuchiol. Opinie, które można przeczytać na jego temat w internecie, są w większości pozytywne. Zbawienne działanie na skórę, brak skutków ubocznych, bezpieczna pielęgnacja – nie można się dziwić, że to właśnie alternatywa dla czystej formy witaminy A kradnie nasze serca! Poniżej przedstawiamy propozycje różnorodnych kosmetyków z bakuchiolem, tak aby każdy znalazł preparaty dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Krem z bakuchiolem – podstawa pielęgnacji

Krem z bakuchiolem może być podstawą pielęgnacyjną cery niemal każdego typu. Pozwoli on utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia naskórka, a także przyspieszy jego regenerację. Lekka formuła kosmetyku sprawdzi się jako baza pod makijaż. Krem z bakuchiolem na noc zapewni z kolei głębokie odżywienie i sprawi, że nasz naskórek podczas nocnego wypoczynku zyska na witalności.

W drogeriach czekać na nas będą kosmetyki z różnych półek cenowych – warto sięgnąć po preparaty, których składy całościowo okażą dla nas atrakcyjne. Jakie kremy z bakuchiolem warte są polecenia? Oto nasze propozycje:

  • Lierac Cica Filler wzbogacony regenerującym kompleksem (skrzyp, przywrotnik, bluszcz) o działaniu ujędrniającym, wygładzającym czy nawilżającym;
  • linia kosmetyków Perfecta BioRetniol, w której znalazły się kremy z bakuchiolem dedykowane różnym grupom wiekowym;
  • linia Eveline 100% BioBakuchiol;
  • krem z bakuchiolem Lift 4Skin, w składzie którego odnajdziemy także kwasy AHA oraz wyciąg z drzewa pistacji.

Serum z bakuchiolem uzupełniające pielęgnację

W drogeriach czekają na nas także inne kosmetyki wzbogacone roślinną zamiennikiem czystej formy witaminy A. Po serum z bakuchiolem warto sięgnąć wtedy, jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić codzienny rytuał pielęgnacyjny. Wysoka koncentracja składników aktywnych w preparatach tego typu wnika w głąb cery i odżywia ją niejako „od środka”.

Miejmy na uwadze jednak, że taka rutyna nie powinna zastępować nam stosowania kremu – nawet jeśli w lekkiej konsystencji znalazł się bakuchiol. Serum nim wzbogacone wesprze między innymi niwelowanie przebarwień czy złuszczanie naskórka. Jaki preparat więc wybrać?

  • Bakuchiol Booster marki Szmaragdowe Żuki dedykowane cerze każdego typu
  • Serum Nacomi Next Level
  • Serum-booster La-Le
  • Serum wygładzające marki Sylveco i wiele innych

Wybraliśmy dla was najpopularniejsze preparaty wzbogacone bakuchiolem. Gdzie kupić kosmetyki bogate w roślinny retinol? Popularność tego składnika jest tak duża, że kremy oraz sera warte przetestowania znajdziecie w niemal każdej drogerii. Wzbogaćcie nim codzienną pielęgnację i cieszcie się piękną, nieskazitelną cerą.

Autorka: Anna Mlonka