Data modyfikacji:

Jakie biurko dla 6-latka?

Kiedy dziecko idzie do szkoły, biurko staje się dla niego jednym z najważniejszych mebli w domu. To przy nim dziecko spędza czas odrabiając zadaną pracę domową, koloruje, pisze litery. Biurko dla 6-latka musi być dostosowane do jego potrzeb, uwzględniać wzrost dziecka, zasięg ramion i to, czy dziecko przy nauce korzysta z komputera. Jakie biurko dla 6-latka będzie najlepsze? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze biurka dla 6-latka i 6-latki :)
jakie biurko dla 6-latka

Wymiary biurka dla pierwszoklasisty

Biurka narożne, z kółkami, a może odchylane? Dziecko z reguły zasiada przy swoim biurku po raz pierwszy w wieku 6-7 lat. Czasem odrabia lekcje przy stole kuchennym lub biurku rodziców. Warto jednak, byś zadbał o to, aby twoje dziecko miało swój własny kącik do nauki. Tam będzie najbardziej efektywnie chłonąć wiedzę, znajdzie ciszę i spokój oraz wejdzie w rytm nauki.

W wieku wczesnoszkolnym dzieci mają zazwyczaj około 115-125 cm wzrostu. Mebel dla pierwszoklasisty powinien mieć około 55 cm wysokości. Oczywiście – wysokość biurka dla 6-latka to sprawa mocno indywidualna. Jeśli nie masz pewności, że polecana wysokość 55 cm jest odpowiednia dla twojego smyka, kup biurko z regulacją wysokości. Ręcznie lub automatycznie dopasujesz wysokość pod indywidualne potrzeby twojego dziecka. Przykładowo: dziecko, które mierzy 125 cm, najlepiej będzie się czuło przy biurku wysokim na 60 cm. 

Wiedz jednak, że modeli z regulacją wysokości blatu dla dzieci jest niewiele. Zdecydowanie lepiej jest więc wybrać biurko takie, jakie się podoba domownikom, a do tego dopasować krzesło rosnące razem z dzieckiem. To rozwiązanie jest łatwiejsze, a dziecku będzie bardzo wygodnie. Biurka dla 6-latka są sporo mniejsze niż przestrzeń do nauki dla nastolatków i dorosłych. Blat o szerokości 60-75 cm oraz głębokości 50-55 cm w zupełności wystarczy na wygodne rozłożenie akcesoriów piśmienniczych, książek i zeszytów. Zwłaszcza gdy szukamy biurka do małego pokoju.

Biurko dla 6-latki z kątem pochylenia 40 stopni – przydatne rozwiązanie czy zbędny wydatek?

Często te biurka, które są regulowane na wysokość, mają też opcję pochylenia blatu nawet do 40 stopni. To ułatwia dziecku pisanie, czytanie i malowanie. Pamiętaj, że dobór odpowiedniej pozycji przy biurku to sprawa zdrowia kręgosłupa dziecka. Warto więc zadbać o to, by 6-latek uczył się dobrych nawyków, siedział w prawidłowej pozycji, która zapewni mu poprawną postawę i brak problemów z kręgosłupem.

Wybierz takie biurko, które będzie wystarczająco duże, ale nie zagraci całego pokoju. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, rozważ wstawienie łóżka piętrowego z wbudowanym biurkiem. Dzieci kochają takie wymyślne rozwiązania! Poza samym biurkiem musisz także oczywiście zdecydować się, jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać.

Jakie biurko dla sześciolatka, który używa komputera do nauki?

Jeśli na biurku dziecka będzie znajdował się komputer, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii:
  • Monitor powinien stać na blacie biurka wyżej niż klawiatura. Klawiaturę umieść więc na specjalnej półeczce z prowadnicami, którą posiadają biurka dla dzieci do pracy na komputerze. Różnica wysokości niech będzie nie mniejsza niż 10 cm.
  • Przedramiona dziecka tworzą kąt prosty z osią ciała. Dłonie swobodnie spoczywają na półce z klawiaturą.

Gdzie ustawić biurko dla sześciolatka w pokoju dziecięcym?

Pokoje dla małych dzieci to łóżeczko, książeczki i… zabawki, zabawki, zabawki. Czasem ciężko przedrzeć się do okna, by zasłonić rolety na noc. Gdzie tu jeszcze ustawić biurko? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – musisz zebrać wszystkie siły i przekonać dziecko, że biurko dla 6-latki jest teraz jednym z głównych mebli w pokoju. Wiemy, może być trudno. Użyj swoich tajemnych mocy :) To ty znasz najlepiej swojego szkolniaka i umiesz przeforsować najbardziej zwariowane pomysły. My podpowiadamy, żebyś przekonał dziecko, że najwygodniej jest, kiedy biurko dziecięce stoi przodem do okna lub bokiem. Ważne jest, żeby nie siedzieć tyłem do źródła światła. Jeżeli wybierzecie opcję, gdzie biurko stoi bokiem do okna, ustawcie je tak, aby dziecko dłonią nie zasłaniało źródła światła. U dzieci leworęcznych biurko powinno stać po innej stronie niż u dzieci praworęcznych.

Czy biurko dla dziewczynki 6 lat powinno mieć szufladki?

Analogiczne pytanie nasuwa się do płci przeciwnej – czy więc biurko dla chłopca 6 lat powinno mieć organizery? Odpowiedź na te dwa pytania jest jedna: wszystko zależy od potrzeb dziecka, więc warto zwrócić na to uwagę przy wybieraniu biurka. Jeśli jednak nie znajdziecie biurka z szufladkami, które będzie się wam podobało, dostawcie szafki i organizer koło biurka i pod nim. To miejsca, gdzie dziecko szybko odłoży podręcznik, a następnie łatwo go odnajdzie. Szuflady to skarbnice na kredki, mazaki i długopisy. Tu dobrze się mają notatniki, szkicownik i zeszyt do nut.

Czy dziecko powinno samo decydować o wyborze biurka dla 6-latka?

Nie zapomnij o tym, by włączyć dziecko do poszukiwań idealnego biurka. Ale nie licz na to, że dziecko samo wybierze. To tak, jakbyś kupiła sobie trzy rozmiary za mały płaszcz na zimę tylko dlatego, że kochasz kolor pomarańczowy. Rozważ wszystko za i przeciw przy szukaniu biurka dla 6-latka (wysokość, szerokość, głębokość, możliwość regulacji, ustawienie w pokoju, wielkość pokoju, preferencje kolorystyczne). Dziecko na pewno chętniej zasiądzie do odrabiania zadań domowych przy biurku, które mu się spodoba, które będzie wybierał razem z tobą i do którego poczuje to „coś” :) Sześcioletni maluch samodzielnie nie wybierze biurka spośród dziesiątek modeli dostępnych w sklepach. Wskaż mu trzy biurka. Niech wybierze to, które podoba mu się najbardziej.
Zdjęcie: gpointstudio/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.