Data publikacji:

Jakie biurko do małego pokoju?

Potrzebujesz miejsca do pracy lub nauki w domu, ale nie masz dużej przestrzeni do wykorzystania? Pamiętaj, że w każdej sytuacji można znaleźć dobre rozwiązanie, jeśli się je odpowiednio przemyśli i zaplanuje. W poniższym tekście podpowiadamy, jak wybrać biurko do małego pokoju.
biurko

Biurko w małym pokoju – dopasuj je do swoich potrzeb

Zanim wybierzesz biurko do małego pokoju, zastanów się, do czego będzie ci służyć oraz w jakich sytuacjach i jak często będziesz z niego korzystać. Będziesz używać laptopa czy komputera stacjonarnego oraz dodatkowych sprzętów, jak np. drukarka? Potrzebujesz miejsca do codziennej pracy na home office i chcesz postawić biurko w sypialni? A może biurko ma służyć twojemu dziecku do nauki i odrabiania lekcji?

Określenie tych informacji pozwoli na jak najlepsze dostosowanie mebla do potrzeb użytkownika. Inne wymagania będzie mieć bowiem osoba, która pracuje w domu, korzysta z wielu sprzętów i potrzebuje miejsca na gromadzenie dokumentów, a inne ktoś, komu zależy na znalezieniu małego biurka na laptopa do wygodnego korzystania z niego raz na jakiś czas.

Stworzenie komfortowej przestrzeni do pracy czy nauki może motywować do działania i pozytywnie wpływać na efektywność. W miejscu, w którym dobrze się czujesz, łatwiej jest ci się skupić i poświęcić obowiązkom, dlatego wybór odpowiedniego biurka jest bardziej istotny, niż mogłoby się wydawać.

Pomysły na biurko w małym pokoju

 W zależności od dostępnego miejsca i stylu wnętrza możesz np. skorzystać z kilku sprytnych sposobów na wkomponowanie małego biurka pod laptopa w inne meble, wybrać wolnostojący model lub wersję składaną czy też mobilną. Polecamy zapoznać się również z ofertą biurek z możliwością regulacji wysokości oraz stolików z szufladami i innymi udogodnieniami (jak np. haczyki na korespondencję czy wbudowane pojemniki na przybory i akcesoria).

Przeczytaj także, jakie krzesło do biurka

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na biurka w małym pokoju – każdy z nich odpowiada na nieco inne potrzeby użytkownika.
 • Klasyczna prostota, czyli biurko do małego pokoju, które pasować będzie do niemal każdego wnętrza. Krótki blat i proste nogi, do tego ewentualnie wysuwane szuflady na dokumenty to zestaw, który dobrze sprawdzi się zarówno dla uczącego się nastolatka, jak i osoby pracującej.
 • Biurko składane – bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują mieć jednego, wyznaczonego miejsca do codziennej kilkugodzinnej pracy czy nauki. Takie małe biurko pod komputer można w razie potrzeby rozłożyć w dowolnym miejscu, a po zakończeniu pracy złożyć i schować, ciesząc się dostępnością przestrzeni w pokoju.
 • Model narożny – to idealne biurko do małego pokoju, w którym jest możliwość zagospodarowania kącika pomiędzy ścianami. Wybierając taki model, często zyskuje się więcej powierzchni blatu, niż w przypadku standardowych biurek, a dodatkowo też miejsce pod nim, np. na przenośny kontenerek na dokumenty.
 • Biurko w zabudowie – małe biurko na laptopa lub do nauki można połączyć z meblościanką, szafką czy zestawem regałów i półek. Takie rozwiązanie możesz zaprojektować specjalnie pod wymiar lub skorzystać z gotowych modeli. Jest to świetne rozwiązanie dla niewielkich wnętrz, gdzie kluczem do sukcesu staje się umiejętność oszczędnego wykorzystywania przestrzeni.
 • Blat ukryty za przesuwanymi drzwiami – to oryginalne i niestandardowe rozwiązanie może niektórych zadziwić, jednak jest praktycznym pomysłem na biurko w małym pokoju. Duża zabudowana szafa zmieści nie tylko zimowe kurtki i letnie sukienki, ale też wygodne miejsce do pracy. Po odsunięciu drzwi wystarczy przysunąć krzesło i można przystąpić do swoich zadań. Plusem jest możliwość dostosowania wysokości i wielkości blatu oraz dodatkowych szuflad czy regałów pod siebie, ponieważ takie rozwiązania projektowane są zazwyczaj pod wymiar danego mieszkania. Zalety? Wystarczy zamknąć szafę, by móc cieszyć się przestronnym wnętrzem (efekt ten wzmocni dodatkowo zastosowanie luster na zewnętrznej stronie przesuwanych drzwi).
 • Czym charakteryzuje się biurko skandynawskie?

  Dobrym pomysłem na biurko w małym pokoju może być też wykorzystanie konkretnego stylu aranżacji, zwłaszcza jeżeli tak urządzone jest twoje wnętrze lub planujesz je remontować. Ciekawą propozycją może być małe biurko skandynawskie, które charakteryzuje się nowoczesnym designem i funkcjonalnością. Klasyczny model jest wykonany z drewna o jasnym zabarwieniu, któremu towarzyszą biel, beże i szarości. Takie biurko do małego pokoju ma dodatkowy atut w postaci eleganckich szuflad umiejscowionych pod blatem. Ich subtelny wygląd dodaje uroku, a jednocześnie pozwala na wygodne utrzymywanie porządku. Elementem charakterystycznym małego biurka skandynawskiego są nogi wyprofilowane pod skosem, lekko na boki oraz dodatkowe łączenia między nimi o kształcie litery X, które często można zauważyć w tego typu modelach.

  Biurko pod komputer a odpowiednia postawa kręgosłupa

  Niezależnie od tego, czy kupujesz małe biurko pod laptopa, czy bardziej rozbudowany model do domowego biura, pamiętaj, że dobrze dopasowany mebel może pomóc ci uniknąć problemów z kręgosłupem. Sprawdź, jaka wysokość biurka będzie odpowiednia dla twojego wzrostu, a także pamiętaj o dobraniu ergonomicznego fotela z możliwością regulacji wysokości czy nachylenia oparcia. Dzięki temu zadbasz o odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a także o kark i nadgarstki, które nie będą nadwyrężane przez złą postawę ciała.
  Wybierając biurko do małego pokoju, trzeba mieć na względzie każdy metr kwadratowy powierzchni, by jak najlepiej zaplanować dostępną przestrzeń. Polecamy zatem decydować się na odważne, oryginalne rozwiązania, które mogą stanowić duże ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu.
  Autorka: Rita Turbiarz