Data publikacji:

Bonie elewacyjne. Jak wykonać?

Bonie elewacyjne to jeden z łatwiejszych, a na pewno jeden z najskuteczniejszych sposobów na uatrakcyjnienie elewacji naszego domu. Obecnie boniowanie wykonuje się zupełnie inaczej niż w przeszłości, a zasługą tego jest dynamiczny rozwój technologii budowlanych. Czym dokładnie są bonie elewacyjne? Jak wykonać boniowanie elewacji? Jakich materiałów używa się do wykonania boni elewacyjnych?
bonie elewacyjne

Czym jest boniowanie elewacji?

Boniowanie elewacji to technika, której celem jest uatrakcyjnienie wizualne elewacji budynku. Metoda upiększania domów tym sposobem jest znana od setek lat, jednak w dzisiejszych czasach sposób, materiały, jak i mechanika tworzenia boni elewacyjnych uległa znacznym zmianom.

Dzisiaj boniowanie to tworzenie imitacji żłobień na zewnętrznych ścianach naszego domu, szczególnie w przypadku budynków już ocieplonych. Boniowanie pozwala na uatrakcyjnienie stylizacji nawet najprostszej elewacji, czyniąc ją dziełem sztuki. Boniowanie, w zależności od naszych preferencji, może być zastosowane na całym budynku lub jedynie na jego niewielkim fragmencie. Często bonie elewacyjne spotykane są jedynie na konkretnych elementach, takich jak filar czy cokół elewacyjny. 

Dla kogo bonie elewacyjne będą dobrym rozwiązaniem? 

Bonie to alternatywa dla wszystkich właścicieli domów, którzy chcą wyróżnić swoją elewację czymś specjalnym. Takie urozmaicenie wyglądu domu z pewnością przyniesie dodatni skutek w obszarze estetyki naszego budynku. 

Wiele osób obawia się, że boniowanie elewacji jest przeznaczone jedynie dla tych budynków, które zostały zbudowane w sposób klasyczny. Jak się jednak okazuje, bonie elewacyjne doskonale wyglądają również w przypadku domów nowoczesnych, jak i industrialnych. Bonie świetnie sprawdzają się w towarzystwie nie tylko marmuru, ale też drewna czy elementów ze szkła. Praktycznie każdy, kto marzy o kosztownej zmianie elewacji, może na samym początku spróbować boniowania, które z pewnością tchnie powiew świeżości w nasz budynek. 

Boniowanie elewacji - jak wykonać? 

Boniowanie elewacji polega na kształtowaniu odpowiednich, pożądanych wzorów na warstwie izolacyjnej budynku. W zależności od materiału izolacyjnego proces boniowania może wyglądać nieco inaczej. Z reguły bonie elewacyjne wykonuje się na warstwie styropianu lub, co według ekspertów jest trudniejszym zadaniem, w wełnie mineralnej. 


Przeczytaj także: Jaki kolor elewacji wybrać do czarnego dachu?


Jak wykonać bonie elewacyjne? Za pomocą noża termicznego lub wyrzynarki należy wyciąć odpowiednie rowki i zamontować w nich listwy do boniowania. W zależności od naszych preferencje, mamy do wyboru szereg różnych listew różniących się od siebie przekrojem, ale też kształtem. Jeśli chodzi o boniowanie elewacji ocieplonej styropianem, najczęściej stosuje się sposób wycinania rowów oraz montowania w nich siatki narożnej. W wykonaniu odpowiednich boni wymagana jest jednak wprawa i pewna ręka - znacznie trudniej w takim przypadku o uzyskanie idealnie równych linii. 

Różne rodzaje boniowania 

Jakie typy boniowania możemy wyróżnić? Jak wcześniej wspomniano, dużo zależy od sposobu ocieplenia budynku. Boniowanie w styropianie polega głównie na wycinaniu odpowiednich rowków. 

W przypadku wełny mineralnej wiele osób poleca bonie naklejane. Różne typy boniowania są również uzależnione od układu rowków, samej faktury powierzchni elewacji, ale też ukształtowania płyt elewacyjnych. 

Warto przy okazji zauważyć, że równie popularne jest również boniowanie tynku. W tym celu wykorzystać możemy zarówno tradycyjny grubowarstwowy tynk, jak również bezspoinowy system ociepleń. W tym przypadku wystarczy nam przymocować ocieplenie wraz z siatką klejoną, a następnie naklejenie taśmy malarskiej. Po nałożeniu taśmy jeszcze przed zaschnięciem tynku powinniśmy ją zerwać. Efektem będzie płytka bruzda, która wymaga odpowiedniego malowania. 

Boniowanie elewacji - samodzielnie czy z pomocą wyspecjalizowanej ekipy? 

Boniowanie elewacji to praca budowlana, która może zostać wykonana zarówno przez właściciela domu, jak i z pomocą wyspecjalizowanej ekipy budowlanej. Który wariant wybrać w swoim przypadku?

To zależy od naszego doświadczenia w obszarze budowlanki. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z jakimikolwiek pracami w materiałach izolacyjnych, pomimo pozornej oszczędności pieniędzy, możemy wykonać boniowanie niepoprawnie, co da nam finalny efekt wizualny na poziomie znacznie gorszym, niż przed wykonaniem boni w ogóle. Dlatego samodzielne wykonywanie prac tego typu należy rozpocząć jedynie pod warunkiem posiadania wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi. 

Jeśli choć jeden z tych warunków nie zostanie przez nas spełniony, zlecenie wykonania boni elewacyjnych powinniśmy skierować do firmy budowlanej. Oczywiście będzie to usługa, za którą odpowiednio zapłacimy, jednak możemy być wtedy pewni, że praca zostanie wykonana należycie. Ile kosztuje boniowanie elewacji? Sama robocizna oscyluje w granicach 30 złotych za metr kwadratowy. Do tego należy oczywiście doliczyć materiały, których cena waha się od 10 do nawet 80 złotych za jeden element dekoracyjny. 

Dlaczego warto zastosować bonie elewacyjne na swoim budynku? 

Boniowanie to doskonały sposób na zwrócenie uwagi innych swoją nietuzinkową i elegancką elewacją, która z pewnością wyróżni się na tle sąsiadów. Boniowanie to relatywnie nieinwazyjny sposób na to, by wykonać dodatkową dekorację zewnętrznej części swojej nieruchomości. Co rozumiemy przez nieinwazyjny? Przede wszystkim niskie koszta wykonania boni elewacyjnej. Jest to znacznie tańsza alternatywa w stosunku do zmiany elewacji. Nie mówiąc już o stresie i czasie, który poświęciliśmy na tak poważny remont. 

Dużą korzyścią wykorzystania tej metody upiększania elewacji jest jej uniwersalność. Bonie można stworzyć bez względu na system, jakim ocieplaliśmy swój budynek. Zarówno styropian, który jest bardzo prosty w obróbce, jak i odrobinę trudniejsza wełna mineralna, mogą być z powodzeniem użyte do wykonania pięknej i imponującej boni elewacyjnej w naszym domu i nie tylko. 

Autor: Norbert Rukowski