Data modyfikacji:

Bukłak na wodę. Co to jest i jaki kupić?

To wygodna alternatywa dla tradycyjnego bidonu, którą szczególnie docenią aktywni. Bukłak na wodę sprawdzi się znakomicie podczas biegania, zawodów rowerowych czy w trakcie zwykłej górskiej wędrówki. Jeśli chcesz uzupełnić swój outdoorowy ekwipunek o funkcjonalny sprzęt do przenoszenia wody, zobacz, jaki bukłak na wodę kupić.

bukłak na wodę

Bukłak na wodę, czyli co?

Uzupełnianie płynów w trakcie aktywności fizycznej jest szalenie ważne – właściwe nawodnienie organizmu pomaga regulować temperaturę ciała i przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Dlatego zawsze, gdy ruszasz na szlak lub planujesz trening na świeżym powietrzu, musisz mieć ze sobą zapas wody. Dobrym sposobem na jej wygodne magazynowanie i przenoszenie jest bukłak na wodę.

W dużym uproszczeniu to po prostu elastyczny worek z tworzywa sztucznego wyposażony w rurkę. Bukłak na wodę chowamy do plecaka do biegania, a rurkę wyprowadzamy na zewnątrz i mocujemy do pasków ramiennych, co pozwala na picie nawet w trakcie wędrówki czy biegu.

To rozwiązanie, które szczególnie doceniają biegacze i górscy ultramaratończycy – pozwala na szybkie uzupełnienie płynów, bez konieczności zatrzymywania się na trasie i tracenia cennych minut. Przekłada się to również na wygodę podczas zwykłej wycieczki pieszej, ponieważ bukłak eliminuje konieczność przeczesywania zawartości plecaka w poszukiwaniu bidonu.

Ważną zaletą bukłaków na wodę do biegania czy w góry jest ich elastyczność. Nawet wypełniony wodą bukłak można łatwo wcisnąć do plecaka i dopasować do pozostałych elementów zgromadzonego ekwipunku.

Chociaż idea zbiornika na wodę tego typu brzmi jak nowinka technologiczna, to pomysł wcale nie jest nowy. Wywodzi się on bowiem od skórzanych worków do transportowania wody, jakich używano w minionych czasach.

Jaki bukłak na wodę wybrać?

Pojemność zasobnika to podstawowa sprawa, na którą należy zwrócić uwagę. Bukłak na wodę 1 l sprawdzi się podczas krótkich treningów, jednak jeśli planujesz długi bieg w trudnym terenie, przydatna może okazać się większa pojemność. Wybór jest uzależniony od charakteru aktywności oraz czasu jej trwania.

Bukłak zintegrowany z plecakiem to dobry sposób na wygodną organizację ekwipunku w trakcie treningu biegowego lub jazdy na rowerze. Minimalistyczne plecaki z dołączonym bukłakiem są tak zaprojektowane, aby system nawadniający, czyli rurka wyprowadzona na zewnątrz i ukryty w środku bukłak, były maksymalnie wygodne w użytkowaniu.

Co więcej, w plecakach tego typu znajdzie się dodatkowo miejsce na podstawowe akcesoria, jakie zabierzesz ze sobą w trasę – przekąski, klucze, telefon czy apteczkę. Plecaki z bukłakiem dedykowane biegaczom swoją budową przypominają kamizelki, co pozwala na ustabilizowanie sprzętu w trakcie treningu.

Bukłak do plecaka, który po prostu włożysz do komory głównej, to uniwersalne rozwiązanie. Jeśli zdecydujesz się na taki model, trzeba wcześniej sprawdzić, czy plecak posiada otwory pozwalające na wyprowadzenie rurki oraz paski mocujące ustnik przy ramieniu.

Na koniec warto zaznaczyć, że bukłaki na wodę do plecaka, jak i inne zbiorniki tego typu mają pewne ograniczenia. Pojemnik jest wykonany z plastiku, dlatego nie można napełniać go zbyt ciepłą wodą – mogłoby to doprowadzić do rozszczelnienia sprzętu. Producenci wskazują, że maksymalna temperatura przechowywanej wody powinna wynosić 60 stopni Celsjusza.

Ponadto w zimie woda w bukłaku będzie szybko tracić temperaturę i może nawet zamarzać – zwłaszcza jeśli część płynu będzie się utrzymywać w rurce, co może uniemożliwić dalsze korzystanie ze sprzętu.

Przeczytaj także:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny