Data modyfikacji:

Jak wybrać wygodny plecak do biegania?

Gdy zaczynasz przygodę z bieganiem nie jest ci potrzebne fachowe wyposażenie – wystarczą stare dresy i wygodne buty sportowe. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia – gdy jogging staje się prawdziwą pasją, to naturalne, że pojawia się potrzeba zakupu profesjonalnej odzieży i akcesoriów, w tym plecaka do biegania. Zobacz, jaki plecak do biegania sprawdzi się najlepiej.

plecak do biegania

Dlaczego warto mieć plecak do biegania?

Początkujący biegacze często korzystają ze zwykłych dresów i obuwia sportowego. Z czasem jednak warto sięgnąć po profesjonalne buty czy spodnie do biegania.

Nie trzeba być zapalonym biegaczem, aby wiedzieć, że wraz z długością okresu trenowania należy wydłużać też czas trwania pojedynczych treningów. O ile treningi biegowe totalnego nowicjusza trwają kilkanaście minut, o tyle doświadczony biegacz może spędzić na nich nawet długie godziny. W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą energetyczną przekąskę czy butelkę z wodą.

No dobrze – ale gdzie to wszystko pomieścić? Jak wiadomo, im mniej balastu na biegaczu, tym lepiej. Odzież biegowa nie zawsze wyposażona jest w pojemne kieszenie. Na rynku można znaleźć co prawda różnego rodzaju saszetki czy nerki dla biegaczy, jednak i one nie są bardzo pojemne, a wielu sytuacjach okazują się po prostu niekomfortowe. Najwygodniejszym rozwiązaniem są plecaki do biegania, specjalnie dostosowane do tego rodzaju aktywności.

Jaki plecak do biegania wybrać?

Warto podkreślić, że plecak dla biegacza to nie zwykły plecak sportowy, który zabierasz ze sobą na wycieczkę. Modele dedykowane biegaczom przypominają bardziej kamizelki niż plecaki – są mniejsze, bardziej płaskie i mają bardzo szerokie szelki. To profesjonalne plecaki do biegania, które doskonale dopasowują się do ciała i nie przeszkadzają nawet podczas treningu na wertepach.

W roli dobrego plecaka do biegania mogą sprawdzić się również modele trekkingowe, czyli przeznaczone do górskich wycieczek.

Cechy idealnego plecaka dla biegacza

Aby plecak do biegania był sprzymierzeńcem każdego treningu, musi być nie tylko lekki i wygodny. Ważne, aby był wykonany z materiału odprowadzającego ciepło, co przełoży się na twój komfort termiczny.

Należy zwrócić uwagę na dostateczną liczbę kieszonek – plecak powinien posiadać wydzielone miejsce na bidon (lub lepiej: bukłak ze słomką) oraz kieszenie, które pomieszczą niewielkie przekąski. Na ramiączkach plecaka powinna znajdować się kieszonka na telefon i dokumenty – dzięki temu zawsze będziesz mieć je pod ręką.

Ekwipunek w plecaku biegacza

Co warto zabrać ze sobą na trening, gdy już zaopatrzysz się w plecak do biegania? Twoje wyposażenie powinno być dopasowane do czasu treningu oraz miejsca, w którym się odbywa.

Na biegi w miejskim parku możesz zabrać jedynie najpotrzebniejsze drobiazgi. Decydując się jednak na jogging outdoorowy lub wyczynowe bieganie po górach, powinieneś być przygotowany na inne okoliczności. Wówczas do plecaka sportowego warto wrzucić:

  • bidon lub butelka filtrująca z odpowiednią ilością wody,
  • środki opatrunkowe,
  • powerbank,
  • przekąski (np. w postaci napojów energetycznych),
  • kompaktową kurtkę przeciwdeszczową.

Plecak do biegania, czyli sposób na idealnie zaplanowany trening

Plecaki dla biegaczy to akcesoria, których kupno nie jest absolutną koniecznością. Trzeba jednak przyznać, że znacznie ułatwiają treningi – zwłaszcza te odbywające się w terenie.

Dobry plecak do biegania pomieści wszystkie twoje rzeczy, dzięki czemu nie będziesz musiał upychać ich po niewielkich kieszeniach biegowych legginsów. Poza tym plecak do biegania możesz wykorzystać w wielu innych sytuacjach, np. podczas pieszych wycieczek.