Data publikacji:

Jakie suplementy dla kolarzy?

Jazda na rowerze dla jednych może być formą rekreacji, a dla innych dyscypliną sportu braną „na poważnie”. Ci, którzy uprawiają kolarstwo i pokonują dalekie trasy, muszą chronić organizm przed wycieńczeniem. Najlepszą metodą, aby temu zapobiec, jest spożywanie suplementów lub odżywek. Jakie suplementy będą odpowiednie dla kolarzy? Dowiedz się które suplementy przydadzą się rowerzystom i jak one działają.
suplementy do kolarzy

Odżywki dla kolarzy

Odżywki stosowane w kolarstwie są podobne do tych, które używa się w innych dyscyplinach, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych. Stosuje się je w celu zwiększenia wydolności, przyspieszenia regeneracji organizmu po przebytym wysiłku oraz zwiększenia ogólnej wytrzymałości.
Poprzez swoje funkcje są niezwykle ważne dla kolarzy, którzy ze względu na dużą intensywność treningów potrzebują w większym stopniu uzupełnienia niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych. Różnego rodzaju suplementy i odżywki są dla sportowców szybkim sposobem na odzyskanie energii, jednak należy pamiętać, że nigdy nie zastąpią odpowiedniej, zbilansowanej diety, a jedynie mogą być jej uzupełnieniem.

Jakie suplementy dla kolarzy wybrać?

W świecie sportu różnego rodzaju suplementy są dobrze znane i powszechnie stosowane. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Każdy suplement ma nieco inne działanie na organizm, więc należy znać jego właściwości, aby prawidłowo go przyswajać. Dodatkowo, różnego rodzaju odżywki mają także ściśle określony przedział czasowy, w którym powinny być spożywane.
Wśród suplementów i odżywek wyróżnia się: przedtreningówki, witaminy i minerały, aminokwasy, izotoniki, żele lub batony energetyczne – węglowodany. Które więc z nich wybrać? Jak je stosować? Opisujemy każdy z suplementów, aby móc samodzielnie wybrać ten odpowiedni.

Przedtreningówki

Jak wskazuje nazwa, przedtreningówki stosuje się przed treningiem. Mają wpływ na przygotowanie organizmu do ciężkiego, intensywnego treningu. Dzięki danym odżywkom można zyskać więcej energii i motywacji do czekającego nas treningu. Poprzez swoje właściwości i zawarte składniki aktywne przedtreningówki działają pobudzająco, polepszają koncentracje oraz parametry fizyczne, takie jak siłę i wytrzymałość, co przekłada się na wydajność treningu, większe postępy, a tym samym lepsze wyniki.
Zazwyczaj przedtreningówki w swoim składzie zawierają dawkę kofeiny, która podnosi poziom energii i napędza do działania. Jak stosować przedtreningówki? Dane odżywki mogą występować w formie gotowych do spożycia napojów bądź jako proszek, który samodzielnie należy połączyć z odpowiednią ilością wody.

Witaminy i minerały – suplementy przydatne nie tylko dla kolarzy

Odpowiednia suplementacja kolarzy, która zawiera wszystkie potrzebne witaminy i minerały, jest niezwykle ważna. Zaleca się dostarczanie do organizmu takich składników jak witaminy A, C, D, E, K, B6 oraz cynk i magnez.
Wpłyną one na prawidłowe działanie układu kostnego, nerwowego, mięśniowego, a także odpornościowego, który jest narażony zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych treningów kolarskich. Prawidłowa suplementacja zapobiegnie zatem kontuzjom, przetrenowaniu organizmu, a także przeziębieniom.
Zobacz, jaka będzie najlepsza witamina C oraz wybierz najlepszą witaminę B complex

Aminokwasy

Dla kolarzy poleca się zwłaszcza trzy związki aminokwasów, które wpłyną na lepszą pracę organizmu podczas treningu kolarskiego. Pierwszym z nich jest grupa aminokwasów BCAA, które działają jak osłona dla tkanki mięśniowej. Podczas wykonywania wysiłku dochodzi do procesów katabolicznych, w których po zużyciu energii zapasowej organizm czerpie ją z mięśni. To właśnie aminokwasy BCAA stanowią odżywkę dla mięśni, zmniejszając uczycie zmęczenia i przyspieszając regenerację. Warto sięgnąć więc po najlepsze BCAA w formie suplementacji.
Następnym aminokwasem potrzebnym dla kolarzy jest beta-alanina, która dodatkowo wpływa na wydolność, przyczynia się do zwiększenia możliwości treningowych oraz zmniejszenia zmęczenia potreningowego. 
Pozytywny wpływ ma także L-karnityna, czyli związek niezbędny podczas wykonywania pracy przez mięśnie. Podczas kolarstwa dany aminokwas zmniejszy zmęczenie mięśni oraz pozwoli na wykonanie dłuższego, intensywniejszego treningu.

Izotoniki – sposób na nawodnienie organizmu

Długotrwała jazda na rowerze, tak jak każdy wysiłek, powoduje utratę cennych elektrolitów (mikroelementów takich jak sole, potas i magnez), wydalanych wraz z potem. Dlatego też sama woda może nie wystarczyć, aby odpowiednio nawodnić organizm i dostarczyć niezbędnych składników. W tym celu przydadzą się izotoniki, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, dostarczenie węglowodanów oraz uzupełnienie wydalonych elektrolitów.

Żele i batony energetyczne – dostawa energii podczas jazdy na rowerze

Odżywki w formie żeli i batonów energetycznych są wskazane zwłaszcza podczas intensywnego treningu, w tym przypadku, podczas treningu rowerowego, gdyż dostarczają węglowodanów. Kiedy organizm jest już wycieńczony i brakuje mu energii, warto w takim przypadku mieć przy sobie batonik lub żel energetyczny, który szybko dostarczy potrzebne węglowodany i doda energii na dalszy trening.
Każde z przedstawionych suplementów i odżywek wspomoże organizm w wykonywaniu ciężkich treningów i późniejszej regeneracji, dlatego warto je stosować po uprzednim dowiedzeniu się, jak one działają i kiedy je przyjmować. Należy pamiętać również, że nie zastąpią one zbilansowanej diety, podczas której powinny być dostarczane wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mineralne do organizmu. Zatem najpierw trzeba stosować zbilansowaną dietę, a dopiero w następnym kroku uzupełniać niedobory suplementami.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka