Data modyfikacji:

Najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest jedną z popularniejszych rodzajów cer wśród kobiet i mężczyzn. Aby móc zmniejszyć problem zaczerwienienia, rozszerzonych naczyń włosowatych czy rumienia napadowego, konieczna jest właściwa dieta oraz unikanie czynników ryzyka. Jednak kluczem do sukcesu jest także odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa. Jakie są odpowiednie kosmetyki dla cery naczynkowej? Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

cera naczynkowa kosmetyki

Cera naczynkowa – jak wygląda?

Cera naczyniowa występuje w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. Charakteryzuje się występowaniem teleangiektazji (rozszerzonych naczyń krwionośnych), a także zmianami rumieniowymi (trwałe lub przejściowe) oraz skłonnością do zaczerwienienia pod wpływem czynników pochodzenia wewnętrznego oraz zewnętrznego w przypadkach, gdy skóra normalna reaguje prawidłowo. Czynnikami tymi mogą być: zmiany hormonalne, ostre przyprawy, alkohol, stres. Pierwsze teleangiektazje mogą się pojawiać już w okresie dojrzewania, natomiast zaczynają się utrwalać około 20. roku życia. Gdy teleangiektazji jest bardzo dużo, zlewają się i tworzą jeden trwały rumień. 

Cera naczyniowa zaliczana jest do skór wrażliwych. Wiąże się to z obniżoną tolerancją na drażniące czynniki zewnętrzne (mróz, słońce, wiatr) oraz na niektóre składniki kosmetyków.

Czego unikać przy cerze naczynkowej?

Przy cerze naczynkowej należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i nasila rumień. Podobnie dzieje się podczas ekspozycji na wiatr lub mróz, dlatego warto w takie dni zastosować krem ochronny z filtrem UV. W diecie natomiast należy unikać ostrych przypraw (są źródłem kapsaicyny), wysokoprocentowego alkoholu oraz czerwonego wina i produktów bogatych w aldehyd cynamonowy, np cytrusów, czekolady.


Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków do cery naczynkowej?

Przede wszystkim podczas pielęgnacji cery naczynkowej należy używać delikatnych produktów, które nie będą dodatkowo podrażniały skóry. Warto wybierać kosmetyki z substancjami aktywnymi dedykowanymi cerze naczynkowej. Są to na przykład escyna (wyciąg z kasztanowca), oczar wirginijski, witamina K, niacynamid, ceramidy, kwas hialuronowy, witamina C, rutozyd, alantoina, pantenol, rumianek, kwas azelainowy, kwas traneksamowy, kwas laktobionowy, azeloglicyna czy wąkrotka azjatycka. Substancje te mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne, nawilżające, antyoksydacyjne i regenerujące. Konieczne jest również zastosowanie produktów z filtrem UV na dzień, natomiast nocą skupić się na regeneracji skóry.

Warto zachować szczególną ostrożność, sięgając po kosmetyki naturalne, ponieważ mogą spowodować silne alergie i podrażnienia, gdyż skóra naczyniowa jest skórą wrażliwą i reaktywną.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Preparat do mycia

Warto zwrócić uwagę, aby preparat do oczyszczania był delikatnym, by nie podrażnić skóry. Najlepiej zastosować pianki lub emulsje, które w sposób delikatny, ale i skuteczny oczyszczą cerę naczynkową. Skórę rano myjemy jeden raz, natomiast wieczorem, zwłaszcza, gdy jest nałożony krem z filtrem (który powinien być filarem pielęgnacji dziennej!) oraz makijaż, doskonałym rozwiązaniem jest oczyszczanie dwuetapowe. 

Tonik do cery naczynkowej

Nie jest koniecznym filarem pielęgnacji, ponieważ obecnie produkty do mycia twarzy posiadają najczęściej pH fizjologiczne. Warto jednak włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej toniki do cery naczynkowej, ponieważ dzięki temu można wprowadzić dodatkowe substancje aktywne konieczne w pielęgnacji tej cery

Hydrolat do cery naczynkowej

Ma działanie podobne do toniku. Nie jest konieczny, jednak warto stosować go podczas codziennej pielęgnacji, aby wzbogacić ją w dodatkowe substancje aktywne. Hydrolat określany jest inaczej jako woda kwiatowa lub woda roślinna. Jest to czysta esencja roślinna w rozcieńczonej formie, przez to ma łagodniejsze działanie niż olejki eteryczne. 

Serum do cery naczynkowej

Serum jest produktem bogatym w skoncentrowane składniki aktywne. Ważne, aby stosować go pod krem, aby zmaksymalizować jego działanie. Można go stosować codziennie. Zazwyczaj posiada lekką konsystencję, jednak jest bogaty w pożądane substancje aktywne. 

Krem do cery naczynkowej

Krem w zależności od składu ma różne zadania. Bardzo często w kremach do cery naczynkowej zawarty jest zielony pigment, który optycznie niweluje zaczerwienienia skóry. Kremy do skóry naczyniowej powinny mieć działanie regenerujące, ale i uszczelniające naczynia krwionośne, aby zminimalizować ryzyko występowania rozszerzonych naczynek na twarzy.

Maseczka do cery naczynkowej 

Maseczka może być doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji. Można wykonać ją raz w tygodniu. Ma konsystencję „bogatszą” niż krem.

Peeling do cery naczynkowej

Skóra naczyniowa jest skórą wrażliwą i reaktywną, dlatego warto postawić na peeling enzymatyczny, ponieważ nie jest on aż tak drażniący dla skóry. Peeling należy wykonać maksymalnie raz na tydzień. Powoduje on delikatne oczyszczenie ze zrogowaciałych komórek naskórka. 

Zdjęcie: Irrin/Envato Elements