Data modyfikacji:

Co odstrasza muchy? Jak zapobiec pojawianiu się much?

O ile niektóre owady można polubić, o tyle z całą pewnością do tej grupy nie należą muchy. Stworzenia te nie tylko przenoszą bakterie, wirusy i resztki odchodów oraz oblizują nasze jedzenie, ale w dodatku wydają okropny, irytujący dźwięk. Dlatego przed nastaniem cieplejszych miesięcy warto uzbroić się w wiedzę na temat tego, co odstrasza muchy.

co odstrasza muchy

Co odstrasza muchy? Rośliny do zadań specjalnych

Choć tego typu owady są dość uparte w swoim dążeniu do bytowania w naszych mieszkaniach i domach, istnieją sposoby na małe ich zniechęcenie. Co na komary i muchy okaże się skuteczną metodą? Oto, co odstrasza muchy i komary (a także wiele robaków).

Muchy bardzo łatwo odstraszyć między innymi odpowiednimi roślinami. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w twoim domu o wiele rzadziej będzie rozlegało się charakterystyczne bzyczenie, jeśli postawisz na parapecie rośliny, takie jak:

  • paprotka,
  • tymianek,
  • lawenda,
  • bazylia,
  • mięta,
  • pelargonia,
  • mirt.

Wiele osób zastanawia się, co odstrasza muchy na tarasie. Otóż w tym miejscu warto w kilku doniczkach poustawiać naturalne pułapki, czyli muchołówki. To rośliny, które wydzielają słodki, kuszący dla owadów zapach. Gdy tylko skuszona mucha wlatuje do środka rośliny, ta się zamyka i zaczyna trawić owada. To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na irytujące, bzyczące towarzystwo.

Co odstrasza muchy w domu? Zapachy odstraszające muchy

Jak pozbyć się much? Rośliny doniczkowe mogą okazać się niewystarczające w walce z licznymi, upartymi owadami. Działanie kwiatów i ziół warto więc wspomóc specjalnymi, domowymi preparatami. Co odstrasza muchy najmocniej?

Mieszanka czosnku, pieprzu i cynamonu

Wymieszaj ze sobą łyżeczkę czosnku granulowanego, pieprzu czarnego oraz cynamonu. Mieszankę rozsyp w miejscach, w których najczęściej pojawia się robactwo albo w których chcesz mieć spokój (np. na tarasie).

Mieszanka mięty i wanilii

Aby przygotować domowe słoiczki odstraszające muchy, na dnie każdego umieść kilka wacików, a następnie zalej je olejkiem waniliowym. Kolejny krok to wsypanie liści mięty. Takie słoiczki postaw obok okna. Raz na jakiś czas zamieszaj w słoiczkach, by wydobyć intensywny zapach.

Olejki eteryczne

Muchy nie przepadają za zapachem olejków eterycznych. Połącz zatem 15 kropli dowolnego olejku ze 100 ml wody i 100 ml octu, a następnie spryskaj powierzchnie blisko okien i drzwi. Specyfikiem możesz również opryskać i przetrzeć stół, na którym chętnie przesiadują muchy.

Uwaga! Oczywiście żadne domowe sposoby na muchy nie będą skuteczne, jeżeli w domu lub dookoła niego będą dogodne dla owadów warunki. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, upewnij się, że wokół śmietnika nie zalegają śmieci. Te, które wkładasz do kubła, powinny być dobrze zawinięte.

Zarówno właściciele mieszkań, jak i domów powinni unikać pozostawiania resztek jedzenia na stole czy na blatach. Dla much szczególnie kuszące jest to, co zepsute (np. gnijąca mandarynka albo jabłko), lepkie i słodkie (np. rozlany sok).

Co odstrasza muchy w domu? Zabezpieczenia mechaniczne

Najprostszym sposobem na ograniczenie liczby much w domu jest zainstalowanie moskitier, czyli zabezpieczających siatek. Istnieje mnóstwo ich rodzajów, między innymi:

  • ramkowa (montowana do futryny okna),
  • zwijana,
  • w rolecie,
  • drzwiowa,
  • przesuwna.

Oczywiście można również zamontować w drzwiach luźną moskitierę z przecięciem i magnesami w środku. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj – choć najtańszy, cieszy się najmniejszą skutecznością i najszybciej ulega zniszczeniom.

Co odstrasza muchy? Profesjonalne akcesoria do walki z muchami

Żadne z wyżej wymienionych rozwiązań cię nie interesuje? W porządku – mamy jeszcze kilka innych propozycji.

Płytka owadobójcza

Jeśli chcesz pozbyć się owadów na dobre (nie tylko much, ale również mrówek, meszków czy komarów), to sięgnij po płytkę owadobójczą fumigacyjną. Produkt zaczyna działać już po jednej godzinie, a po dwóch wykazuje pełną skuteczność. Oczywiście należy pamiętać, że jedna płytka usuwa owady tylko na dwudziestu metrach sześciennych.

Elektrofumigator

Bardzo skutecznym urządzeniem do odstraszania owadów – w tym much – jest elektrofumigator. Po umieszczeniu go w kontakcie zaczyna uwalniać się substancja czynna. Elektrofumigator chroni zarówno w dzień, jak i w nocy – także przy włączonym świetle oraz otwartym oknie. Należy jednak zwrócić uwagę na zasięg działania urządzenia.

Spray na muchy

A może zadajesz sobie pytanie, co odstrasza muchy najbardziej doraźnie? Oczywiście będzie to zabójczy spray. Nowoczesne preparaty tego typu mają substancje aktywne, które natychmiast likwidują nie tylko muchy, ale również muszki, komary oraz wszelkie inne owady. Należy jedynie pamiętać, aby przed zastosowaniem produktu zamknąć drzwi i okna.

Minusem tej metody jest nieprzyjemny, chemiczny zapach unoszący się w pomieszczeniu oraz konieczność późniejszego jego wywietrzenia. Sprayu nie zaleca się stosować w miejscu, w którym przebywają dzieci.

Packa na muchy

Oczywiście packa nie odstraszy much, jest natomiast znakomitym narzędziem do ich likwidowania. Możesz zaopatrzyć się zarówno w zwykłą, tradycyjną packę, jak i tę elektryczną. Ostatnia z wymienionych wytwarza napięcie zabójcze dla much, ale bezpieczne dla człowieka. Wystarczy „zapolować” na muchę i uderzyć ją packą, aby na dobre pozbyć się bzyczącego problemu.

Lep na muchy

Ostatnia metoda na likwidowanie męczących i groźnych dla zdrowia much to powieszenie w pomieszczeniu specjalnego lepu. Jest to sposób dość skuteczny, ma on jednak dość poważną wadę – wiszący, oklejony muchami lep wygląda wyjątkowo nieestetycznie.

Autorka: Robert Wojtaś