Data modyfikacji:

Jak pozbyć się much? Sposoby na muchy

Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak natrętne potrafią być muchy – już jedna uparta sztuka może skutecznie uniemożliwić wypoczynek na tarasie, swobodne jedzenie posiłku albo spokojny sen. Niestety, wraz z nastaniem lata, owady te ochoczo wpraszają się do naszych domów i mieszkań – czy można je jakoś zlikwidować? Sprawdź, jak pozbyć się much z domu – domowym sposobem i profesjonalnymi środkami.

mucha

Dobry sposób na muchy – dlaczego warto go zastosować?

Doradzaliśmy już, jak pozbyć się moli spożywczych i co stosować na komary. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się innymi nieproszonymi gośćmi w domu, czyli muchami.

Muchy same w sobie nie stanowią specjalnego zagrożenia – nie gryzą i w żaden inny sposób nie atakują ludzi. Nie oznacza to jednak, że można spokojnie tolerować ich obecność w domu, jeśli na przykład nie brzydzisz się tych małych stworzeń.

Muchy żerują wszędzie tam, gdzie znajdą „smakowity kąsek” – czyli między innymi w resztkach jedzenia, w śmieciach, na odchodach oraz padlinie. Siadając we wspomnianych miejscach, gromadzą na swoim ciele całe mnóstwo szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Należy też pamiętać, że drobnoustroje znajdują się w układzie pokarmowym owada – kiedy więc liże on jakąś potrawę, może ją skazić.

Jakimi chorobami możemy zarazić się przez muchy? Między innymi są to tyfus, tężec, dur brzuszny, czerwonka, gruźlica czy salmonella. Nie wspominając już o tym, że sam kontakt z owadem, który prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia żerował na kale, nie należy do przyjemnych.

Jak pozbyć się much z domu? Domowe sposoby

Nie istnieje złoty środek na muchy. Warto próbować wszelkich metod, a nawet je łączyć – dzięki temu zyskasz duże prawdopodobieństwo, że muchy nie pojawią się już w twoim domu albo będzie ich naprawdę mało. Oto najbardziej popularne domowe sposoby na muchy.

Worek z wodą

Jak pozbyć się much domowym sposobem? Do zwykłego woreczka wlej wodę, następnie go zwiąż. Kilka takich woreczków porozkładaj w różnych miejscach w mieszkaniu. To ciekawy sposób na muchy, którego skuteczność opiera się na tym, że owady odstraszane są przez odbijające się od wody promienie światła słonecznego.

Domowa pułapka

Kolejny – o wiele skuteczniejszy sposób na muchy – to przygotowanie specjalnej, domowej pułapki. Potrzebujesz słoika, słodkiego syropu, odrobinki wody i własnoręcznie zrobionego, papierowego stożka. Wlej wodę do słoika, następnie dolej sporo syropu (możesz też użyć cukru). Weź stożek i odetnij jego spiczastą końcówkę – otwór musi być na tyle duży, aby przeszła przez niego mucha. Włóż stożek szeroką częścią do góry i przyklej go do brzegów słoika.

Zapachy odstraszające muchy

Jak pozbyć się much z domu czy mieszkania i zarazem sprawić, że w domu będzie unosił się ładny zapach? To proste – użyj specjalnych aromatów. Możesz na przykład zastosować mięte oraz wanilię. Na dnie słoika umieść wacik i polej go ekstraktem waniliowym, następnie nałóż liście mięty. Taki słoik postaw w pobliżu miejsca, które często atakowane jest przez muchy.

Inny domowy środek zapachowy na muchy to połączenie olejku citronella i olejku kokosowego. Połącz 30 kropelek pierwszego z 1 filiżanką oleju kokosowego, dokładnie wymieszaj i postaw na przykład przy owocach, na których często siadają muchy.

Możesz też stosować goździki – po prostu rozrzuć je w miejscach szczególnie lubianych przez muchy. Na szczęście nie przepadają za tym zapachem.

Ocet w spryskiwaczu

Jak pozbyć się much w domu? Spryskaj ulubione miejsca much octem jabłkowym – najlepiej robić to za pomocą spryskiwacza.

Uwaga! Dobry sposób na muchy to także utrzymywanie domu w czystości. Jeśli owady wyjątkowo ci dokuczają, pamiętaj, żeby codziennie zmywać podłogę na mokro i dbać, by nigdzie w mieszkaniu czy domu nie zalegały resztki jedzenia. Nie trzymaj też na blacie soków w dzbankach i dokładnie zamykaj szafkę, w której trzymasz śmieci.

Jak się pozbyć much – profesjonalne sposoby

Zastanawiasz się, jak pozbyć się much z domu, gdy domowe sposoby zawiodą? Wówczas warto już sięgnąć po profesjonalne preparaty i akcesoria.

Moskitiera

Dobre moskitiery to przede wszystkim te sztywne – np. dodatkowe drzwi z siatką. Jeśli wolisz uniknąć takiego rozwiązania, możesz wybrać model, który na linii przecięcia ma zamontowane magnesy. Pamiętaj, żeby moskitiery zamontować w każdym oknie i w każdych drzwiach. Uwaga! Każde uszkodzenie siatki należy jak najszybciej naprawić.

Elektryczna łapka na muchy

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się much z mieszkania bez używania chemii, to rozważ zakup elektrycznej łapki. To paletka, która dzięki dużej mocy natychmiast razi prądem nawet duże owady – wystarczy tylko jedno naciśnięcie. Produkt jest niedrogi, lecz bardzo skuteczny, warto mieć w domu co najmniej dwa egzemplarze.

Ultradźwiękowy odstraszacz owadów do gniazdka

Bardzo skuteczny odstraszacz ultradźwiękowy to urządzenie, które co roku zdobywa nowych zwolenników. Nie jest w żadnym stopniu groźne ani dla dzieci, ani dla zwierząt, a jego użycie jest banalnie proste.

Elektrofumigator

Elektrofumigator to specjalne urządzenie (montowane do kontaktu), które stopniowo uwalnia substancję znajdującą się w dołączonym pojemniku. Preparat chroni nie tylko przed muchami, ale także przed komarami czy mrówkami w ogrodzie czy domu. Działa przez całą dobę i jest niedrogi. Co szczególnie ważne – skuteczność nie zmniejsza się znacząco, gdy okna mieszkania czy domu są otwarte.

Profesjonalna pułapka na muchy

Profesjonalne pułapki mają wiele zalet: są bardzo skuteczne, nie zawierają chemicznych czy toksycznych substancji i działają do 6 tygodni – w tym czasie mogą wyłapać nawet do 6 tysięcy much! To ekologiczne urządzenia do użytku zewnętrznego – jeśli więc nie wiesz, jak pozbyć się much na tarasie, to jest to najlepsza z dostępnych obecnie metod.